Americký herec a producent Adrien Brody se narodil 14. dubna 1973 v městské části Queens v New York City. Jeho matkou je fotografka Sylvia Plachy, která je původem z Maďarska. Odtud utekla před komunisty v roce 1956. Jeho otec Elliot Brody, který...

Životopis

Americký herec a producent Adrien Brody se narodil 14. dubna 1973 v městské části Queens v New York City. Jeho matkou je fotografka Sylvia Plachy, která je původem z Maďarska. Odtud utekla před komunisty v roce 1956. Jeho otec Elliot Brody, který je původem z Polska, je profesorem historie a malířem, který přišel o svoji rodinu během holocaustu. Adrien je jedináček.

Herectví jej táhlo od raného věku a jeho rodiče ho v tom podporovali mimo jiné také z toho důvodu, aby se nepřipojil do nějakého dětského gangu, kterými se to v drsném Queensu hemží. Do hereckých kurzů chodil již od deseti let. Na hraní ho nejvíce přitahovala kreativita přičemž hned od začátku věděl, že mu hraní jde. Ani ve snu si ale nepředstavoval, že se stane jedním z nejlepších herců své generace. Jako malý kluk také vystupoval na nejrůznějších dětských oslavách, kde byl znám jako malý kouzelník Adrien. Chodil na střední školu I. S. 227 Louis Armstronga a na Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts. Následně chodil na Univerzitu Stony Brook a jeden semestr chodil také na Queens College, kterou studoval např. režisér Iron Mana, Jon Favreau.

Zajímavosti
Adrien tvrdí, že nikdy v životě by nevzal roli kvůli penězům.
V roce 1992 utrpěl vážné zranění po nehodě na motorce, během které přeletěl auto a dopadl hlavou na přechod pro chodce. Tato nehoda si vyžádala měsíce léčby.
Během natáčení filmů, si při různých kaskaderských kouscích několikrát zlomil nos.
V roce 1998 se objevil na obálce magazínu Vanity Fair jako mladý, velmi fotogenický muž. Od té doby se objevil také např. na obálce italské odnože Vogue a nafotil např. jednu ze zimních kolekcí pro módní značku Zegna.
Režisér Christopher Nolan jej zvažoval do role Jokera ve filmu Temný rytíř (2008). J. J. Abrams zase přemýšlel nad jeho obsazením do role Spocka ve sci-fi Star Trek (2009).
Magazín Esquire jej roku 2004 označil za nejlépe oblékaného muže Ameriky.
Je fanouškem italského fotbalu.
Má velmi rád hip-hop.
Díky svému jedinečnému vzhledu je často srovnáván s Robertem De Nirem či Al Pacinem.

Vztahy
Od roku 2003 do roku 2006 chodil s hudební asistentkou Michelle Dupont. V roce 2006 začal chodit se španělskou herečkou Elsou Pataky, známou např. z filmové série Rychle a zběsile. Herečce, která je nyní manželkou Chrise Hemswortha, dokonce k jejím 31. narozeninám, koupil farmu v New Yorku, která byla přestavěna tak, aby vypadala jako hrad. Slibně vypadající vztah se rozpadl v roce 2009. Od roku 2019 chodí s módní designerkou a herečkou Georginou Chapman.

1989 - 2001: začátky herecké kariéry a první hlavní role
Hned na začátku kariéry se dostal do společnosti těch nejprestižnějších režisérů té doby. Přestože se nakonec záběry, ve kterých je Adrien Brody vidět, do filmu Povídky z New Yorku (1989) vůbec nedostaly, měl možnost setkat se s režisérskými esy, jakými jsou Martin Scorsese, Francis Ford Coppola a Woody Allen. Roku 1991 měl malou roli v dramatu The Boy Who Cried Bitch (rež. Juan José Campanella) a roku 1993 zase v dramatu King of the Hill (rež. Steven Soderbergh). O rok později se objevil jako baseballový hráč, společně s Matthew McConaugheyem a Neal McDonoughtem, ve sportovní komedii Andělé (rež. William Dear). Také si zahrál v dramatu Útěk z vězení (rež. William Friedkin). Roku 1995 si zahrál hlavní roli Raye, který touží mít vlastní firmu a oženit se se svou dávnou láskou, ve snímku Nemáš co ztratit (rež. Eric Bross). Roku 1996 si zahrál v akčních filmech Střela (rež. Julien Temple) a Solo (rež. Norberto Barba). O rok později to pak byla trojice filmů. Ve filmu Má poslední sebevražda (rež. Stephen Kay) se na plátně objevil vedle Keanu Reevese. Následovala komedie Moje velká mafiánská svatba (rež. John Bradshaw) a kriminální drama s komediálními prvky, Six Ways to Sunday (rež. Adam Bernstein), ve kterém se Adrien společně s přítelem v podání Normana Reeduse vydá připomenout jednomu dlužníkovi jeho dluh.

Roku 1998 vyrazil společně s hereckými esy, jako jsou Sean Penn, George Clooney, Nick Nolte či Woody Harrelson do nebezpečné pouštní akce v úspěšném válečném filmu Tenká červená linie (rež. Terrence Malick). Film jako takový byl nominován na Oscara v celkem sedmi kategoriích. Následovala role barmana, vyléčeného alkoholika Chrise v dramatu Restaurant (rež. Eric Bross). Dalších hlavních rolí se dočkal hned roku 1999. Zahrál si v romantické komedii Nespoutaná volnost (rež. Barry Levinson), jež nás zavede do roku 1954. Následoval kriminální thriller Bez dechu (rež. Richard Shepard), jehož děj odstartoval zdánlivě banální únos. Posledním filmem byl taktéž kriminální thriller, tentokráte o šíleném maniakovi, který zabíjí milenecké páry a osamělé dívky a daří se mu utíkat beze stop, nazvaný Krvavé léto v New Yorku (rež. Spike Lee). Jako Sam Shapiro se v roce 2000 snaží změnit pohled na zaměstnance v dramatu Chléb a růže (rež. Ken Loach). Stejného roku si do své rozrůstající filmografie připisuje ještě válečné romantické drama Harrisonovy květy (rež. Elie Chouraqui). V roce 2001 se ocitá v kůži jednoho z dvojice podvodníků, kteří zasvěcují mladou dívku do tajů podvodů, v kriminálním romantickém dramatu Láska po zlém (rež. Peter Sehr). Na královský dvůr se dostal ve vypravování plném intrik, o krásné, ale velmi rafinované šlechtičně Jeanne de la Motte Valois v historickém dramatu Aféra s náhrdelníkem (rež. Charles Shyer).

2002 - současnost: průlomovým rokem v kariéře Adriena Brodyho se stal rok 2002, který jej katapultoval mezi hollywoodskou smetánku
V roce 2002 zazářil v životopisném válečném filmu Pianista (rež. Roman Polanski). Film popisuje životopisný příběh Wladyslawa Szpilmana, skvělého pianisty, který byl společně s celou rodinou odvlečen do varšavského Gheta, kde roku 1942 o celou rodinu přišel. Sám unikl smrti ve vyhlazovacím táboře, díky pomoci židovského policisty. Na tuto roli, pro kterou byl vybrán z několika stovek účastníků konkurzu, se velmi pečlivě připravoval. Učil se hrát na piáno, shodil spoustu kil a ze svého každodenního života vyřadil mnoho běžných věcí, aby se co nejvíce vcítil do utrpení, bolesti a zoufalství polských židů. Není tedy divu, že za svůj úchvatný výkon získal Oscara v hlavní kategorii “Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli”, čímž se stal také nejmladším hercem, který kdy Oscara v této kategorii obdržel. Mimo to byl také nominován na cenu BAFTA či Zlatý glóbus. Stal se také prvním americkým držitelem francouzské filmové ceny César. Úspěšný byl také i druhý film roku 2002, kterým byla romantická komedie Loutka (rež. Greg Pritikin). Tady se předvedl v hlavní roli židovského mladíka Stevena, který odejde z nezajímavého zaměstnání a stane se břichomluvcem, který dokáže prostřednictvím dřevěné loutky vyjádřit vše, čeho se do té doby obával. Roku 2003 hraje v kriminální komedii s Robertem Downey Jr. v hlavní roli, Zpívající detektiv (rež. Keith Gordon). Rok na to si zahrál např. s Joaquinem Phoenixem, Sigourney Weaver či Williamem Hurtem v mysteriózním thrilleru Vesnice (rež. M. Night Shyamalan).

Další dvojici velmi významných filmů si do filmografie připsal roku 2005. Nejdříve zazářil v hlavní roli mysteriózního sci-fi Svěrací kazajka (rež. John Maybury), kde hraje hlavní roli válečného veterána, který je neprávem obviněn z vraždy, a který pod vlivem moderní psychiatrie zjistí, že může cestovat v časoprostoru. Aby se do této role co nejvíce vcítil, trávil dobrovolně spoustu času v izolaci, a také ve svěrací kazajce. Druhým filmem byl pak dobrodružný King Kong od režiséra Pána Prstenů, Petera Jacksona. Ve filmu se skupina filmařů vydává najít tajuplný legendární Skull Island, na kterém podle pověstí kdysi žilo gigantické monstrum nazvané Kong. Následující rok hraje soukromé očko v životopisném snímku Hollywoodland (rež. Allen Coulter), které vypráví skutečný příběh představitele Supermana George Reevese, jehož záhadná smrt, byla roku 1959 klasifikována jako sebevražda. V roli významného španělského matadora, známého pod jménem Manolete, se ukázal roku 2007 v dalším životopisném snímku, Toreador (rež. Menno Meyjes). Následovala dobrodružná komedie Darjeeling s ručením omezeným (rež. Wes Anderson). Roku 2008 stanul společně s Beyoncé Knowles v biografickém hudebním dramatu Cadillac Records (rež. Darnell Martin) o vydavatelství Chess Records, které dalo světu Rhythm and blues. Roli jednoho z dvojice podvodníčků, bratrů Bloomů, který chce s životem podvodníka skoncovat, se předvedl v romantickém krimi dobrodružství Bratři Bloomovi (rež. Rian Johnson).

Roku 2009 se z něj stává genetický inženýr, který společně s kolegyní v podání Sarah Polleyové, tajně provedou experiment, jehož výsledkem je kříženec člověka a zvířete ve sci-fi thrilleru Splice (rež. Vincenzo Natali). Ve své další roli, v hororovém thrilleru Bestie musí zemřít (rež. Dario Argento), se představuje jako detektiv Avolfiho, který musí dopadnout sériového vraha krásných mladých dívek. Roku 2009 jej čekala také role dabingová, když propůjčil svůj hlas jedné postavě v animovaném dobrodružství Fantastický pan Lišák (rež. Wes Anderson). Další čtyři snímky s Adrienem Brodym spatřily světlo světa roku 2010. Prvním byl thriller Wrecked (rež. Michael Greenspan), ve kterém se zraněný Adrien Brody probudí ve zničeném autě na dně rokle a netuší kdo je. V dalším thrilleru, Predátoři (rež. Nimród Antal), hraje postavu elitního žoldáka, který je unesen na neznámé místo, stejně jako mnoho dalších, zdánlivě náhodně vybraných. Ve třetím snímku, šokujícím psychologickém thrilleru Experiment (rež. Paul Scheuring), se stává ústřední postavou experimentu, který má simulovat život ve státním vězení. Rok plný thrillerů pak ukončil jako drogový dealer v komedii High School (rež. John Stalberg Jr.).

V roce 2011 se v kůži zastupujícího učitele Henry Barthese vyhýbá jakémukoli emocionálnímu poutu v psychologickém dramatu Oddělen (rež. Tony Kaye). Vedlejší roli získal v romantickém fantasy s Owenem Wilsonem a Rachel McAdams v hlavních rolích, Půlnoc v Paříži (rež. Woody Allen). Následující rok hraje v historickém válečném dramatu 1942 (rež. Xiaogang Feng), který je natočen na motivy skutečných událostí, o hladomoru, který vypukl v čínské provincii Henan v zimě 1942. Roku 2013 hraje v trojici příběhů o lásce, vášni a důvěře nazvaném Ten třetí (rež. Paul Haggis). Následovala komedie InAPPropriate Comedy (rež. Vince Offer).

Hlavní roli získal roku 2014 ve dvoudílném životopisném dramatu Houdini (rež. Uli Edel), které vypráví skutečný příběh o prvním Američanovi, který se proslavil po celém světě. Přistěhovalec Harry Houdini, který začínal jako podřadný kouzelník v cirkusové show, nakonec vyprodal obrovské koncertní haly. V jedné z hlavních rolí se představil také v akčňárně American Heist - Americká loupež (rež. Sarik Andreasjan). Třetím a posledním snímkem roku 2014, který ozdobil jeho filmografii, bylo dobrodružství Grandhotel Budapešť (rež. Wes Anderson). Roku 2015 získal, společně se Salmou Hayek, hlavní roli v thrilleru Septembers of Shiraz (rež. Wayne Blair), který je příběhem prosperující židovské rodiny, která musí opustit vše co vybudovala. V mysteriózním thrilleru Backtrack (rež. Michael Petroni), se předvedl v roli psychologa, který zjistí, že všichni jeho pacienti jsou duchové lidí, kteří zemřeli při nehodě před dvaceti lety. Postavu zkorumpovaného římského vůdce Tiberiuse pak hrál v historickém dobrodružství Boj o Hedvábnou stezku (rež. Daniel Lee). Posledním počinem roku bylo krátkometrážní drama Boredom (rež. Stephan Tempier).

Další mysteriózní thriller si připisuje do své úspěšné filmografie také roku 2016. Jedná se o snímek Manhattan Night (rež. Brian DeCubellis), ve kterém se představil jako investigativní novinář, který se nechá svést atraktivní mladou vdovou, aby odhalil příčinu smrti jejího manžela. Zahrál si také v reklamě na zimní kolekci oděvního řetězce H&M z podzimu 2016, která byla natočena jako krátký příběh cestujících ve vlaku. V roce 2017 hraje s Antoniem Banderasem v kriminálním filmu Bullet Head (rež. Paul Solet) a rok nato v nepříliš úspěšném historickém, válečném dramatu Ta chung ča (rež. Xiao Feng).

2020 - budoucnost: na jaké filmy s Adrienem Brodym se můžeme těšit v blízké budoucnosti
Hned v roce 2020 by se fanoušci měli dočkat celkem pěti snímků s Adrienem Brodym. Jedná se o komedii The French Dispatch (rež. Wes Anderson), kriminální drama Clean (rež. Paul Solet), akční krimi Motor City (rež. Albert Hughes), životopisné drama Blonde (rež. Andrew Dominik) a dobrodružný thriller Emperor (rež. Lee Tamahori). Na rok 2021 je pak naplánován akční thriller Expiration (rež. Brian Tucker).