Andy Murray je skotský profesionální tenista. Narodil se v Glasgow, ale většinu dětství strávil v městečku zvaném Dunblane ve Skotsku, kde dosud žije část jeho rodiny. V dnešní době žije v Londýně. Tenis začal hrát ve třech letech, také hrál...

Životopis

Andy Murray je skotský profesionální tenista.

Narodil se v Glasgow, ale většinu dětství strávil v městečku zvaném Dunblane ve Skotsku, kde dosud žije část jeho rodiny. V dnešní době žije v Londýně.

Tenis začal hrát ve třech letech, také hrál hodně fotbal, ale později přestal, aby se mohl soustředit pouze na tenis. V patnácti odjel ze Skotska na Sanchez Casal akademii v Barceloně. Jak sám říká, bylo stále těžší a těžší ho doma udržet. V roce 2004 vyhrál US Open (kategorie mladí tenisté), když porazil Sergiye Stakhovskyho. Bylo mu tehdy 17 let
.
Hned na to vyhrál anketu BBC Young Sports Personality.

V roce 2005 poprvé reprezentoval Velkou Británii v Davisově poháru. Byl nejmladším Britem v tomto turnaji od počátku jeho trvání.

Andy je nyní třetím nejlepším tenistou světa, pravidelně se umisťuje na nejvyšších příčkách všech světových turnajů okruhu ATP. Poslední vyhraný turnaj je London - Queen's Club, kde ve finale porazil Jamese Blakea. Tento rok vyhrál už čtyři turnaje, jednou prohrál ve finále(s Rafaelem Nadalem v Indian Wells), jednou skončil v semifinále a třikrát ve čtvrtfinále. Celkově vyhrál 12 turnajů okruhu ATP a suma, kterou si zatím za svou krátkou kariéru vydělal, je $7,612,322.

Nyní se soustředí na vítězství turnaje ve Wimbledonu. Byl by první Brit od dob Freda Perryho (1936), který by “Bílý turnaj” vyhrál.