Caroline Wozniacká, rodným jménem Caroline Wozniacki je dánská profesionální tenistka polského původu a bývalá světová jednička ve dvouhře žen, kterou se stala 11. října 2010 jako dvacátá v pořadí a první ze Skandinávie. Na čele strávila celkově...

Životopis

Caroline Wozniacká, rodným jménem Caroline Wozniacki je dánská profesionální tenistka polského původu a bývalá světová jednička ve dvouhře žen, kterou se stala 11. října 2010 jako dvacátá v pořadí a první ze Skandinávie. Na čele strávila celkově 67 týdnů, když vrchol naposledy opustila 30. ledna 2012.

Mezi profesionálkami debutovala v červenci 2005. Následující sezóny pokaždé zlepšovala své postavení v závěrečném žebříčku WTA, až se v roce 2010 propracovala na 1. místo. V dubnu 2016 se stal jejím trenérem Čech David Kotyza.

Jako první dánský tenista se probojovala do finále grandslamového turnaje v otevřené éře. Před rokem 1968 se v něm již objevil krajan Kurt Nielsen. Na US Open 2009 v boji o titul nestačila na Belgičanku Kim Clijstersovou, a o pět let později, znovu na US Open 2014 podlehla Američance Sereně Williamsové. Zařadila se tak mezi pět světových jedniček, které usedly na „tenisový trůn“ bez grandslamového titulu. V letech 2010 a 2011 zakončila sezónu na prvním místě. V juniorské kategorii zvítězila ve Wimbledonu 2006.

Na okruhu WTA Tour vyhrála dvacet tři turnajů ve dvouhře a dva ve čtyřhře, z toho šest singlových v sezóně 2011. Ve finále Turnaje mistryň 2010 podlehla Clijstersové. V rámci okruhu ITF získala čtyři tituly ve dvouhře.

V dánském fedcupovém týmu debutovala v roce 2005 utkáním základního bloku 1. skupiny zóny Evropy a Afriky proti Srbsku a Černé Hoře, v němž prohrála dvouhru s Anou Jovanovićovou. Dánky odešly poraženy 0:3 na zápasy. Do roku 2015 v soutěži nastoupila k dvaadvaceti mezistátním utkáním s bilancí 17–5 ve dvouhře a 3–6 ve čtyřhře.

Dánsko reprezentovala na londýnských Hrách XXX. olympiády, kde ve dvouhře prohrála jako nasazená osmička ve čtvrtfinále s pozdější vítězkou Serenou Williamsovou. Na Pekingských olympijských hrách 2008 vypadla ve třetím kole singlu opět s vítězkou turnaje Jelenou Dementěvovou. Za dánské družstvo nastoupila také do Hopmanova poháru 2012, kde v páru s Frederikem Nielsenem obsadili třetí místo základní skupiny.

Soukromý život
Narodila se roku 1990 v dánském Odense do rodiny polského fotbalisty Piotra Wozniackého a bývalé polské reprezentantky ve volejbalu Anny Wozniacké. Bratr Patrick Wozniacki je profesionální fotbalista, nastupující za kodaňský klub Frem.

Plynně hovoří polsky, dánsky a anglicky.

Tříletý kontrakt s leteckou společností Turkish Airlines uzavřela 20. prosince 2010. Jeho náplní se stala podpora business třídy.[8][9] Řadí se k fanouškům fotbalového klubu Liverpool FC. Během turnaje Qatar Ladies Open 2011 hrála s kšiltovkou liverpoolského týmu podepsanou Stevenem Gerrardem.

Podle časopisu Forbes se v roce 2011 stala druhou nejlépe vydělávající sportovkyní světa. Britský měsíčník SportsPro ji ve vydání z června 2011 zařadil na deváté místo sportovkyň s nejvyšším zpeněžitelným potenciálem na trhu.

V letech 2011–2014 udržovala partnerský vztah se severoirským golfistou Rorym McIlroyem. Během něho byli oba partneři světovými jedničkami ve svých sportech. Zasnoubení Wozniacká oznámila na Twitteru 1. ledna 2014. Zpráva o McIlroyově zrušení zásnub byla medializována 21. května téhož roku, když golfista uvedl: „Problém je na mé straně. Poté, co tento víkend vyšla svatební oznámení, jsem si uvědomil, že nejsem připraven na všechno, co manželství obnáší. Caroline přeji hodně štěstí, které si zaslouží, a děkuji jí za nádherný čas prožitý spolu.“

Na počátku listopadu 2014, ve věku 24 let, absolvovala Newyorský maraton za 3:26,33 hod (tři hodiny dvacet šest minut a třicet tři sekund). Naplnila tak svá očekávání času pod tři a půl hodiny. Po doběhu uvedla: „Nic tak těžkého jsem ještě nezkusila … Po třicátém kilometru jsem si říkala, něco takového už nikdy nepoběžím“. V cíli ji očekávala přítelkyně z profesionálního okruhu a úřadující světová jednička Serena Williamsová. Wozniacká běžela v rámci 1 700členného charitativního družstva „Team for Kids“.

Trenérské vedení
Prvním stálým trenérem byl od jejích čtrnácti let otec Piotr Wozniacki. V období, kdy se zapojila do rozvojového programu firmy Adidas pro zlepšování talentů (Adidas Player Development Program), převzal roli kouče Nizozemec Sven Groeneveld. Krátce ji také vedli Ricardo Sanchez (2011) a Thomas Johansson (2012). V říjnu 2013 si najala Thomase Högstedta, jenž ji připravoval pouze do ledna 2014. Stejný měsíc se hlavním trenérem stal bývalý dánský tenista Michael Mortensen. V březnu 2014 však oba spolupráci ukončili. Posléze byl jejím koučem otec Piotr, který ji měl vést po zbytek kariéry. Od dubna 2016 jej však nahradil český trenér David Kotyza, bývalý kouč Petry Kvitové.

Tenisová kariéra
2011: Podruhé v řadě konečnou světovou jedničkou
V sezóně získala šest titulů ve dvouhře, spolu s Petrou Kvitovou, nejvíce ze všech tenistek.

Rok začala prohrou na Medibank International Sydney s Dominikou Cibulkovou. Následně se probojovala do tří za sebou jdoucích finále, a to na turnajích Dubai Tennis Championships, kde ve finále zdolala Světlanu Kuzněcovovu 6–1, 6–3, dále pak ve finále Qatar Ladies Open nestačila na Věru Zvonarevovou po setech 4–6, 4–6 a konečně v boji o titul v Indian Wells přehrála Marion Bartoliovou 6–1, 2–6, 6–3.

Třetí titul sezóny vyhrála na Family Circle Cupu, kde porazila nenasazenou Rusku Jelenu Vesninovou 6–2, 6–3 ve finále. S Němkou Julií Görgeosovou prohrála v boji o titul 6–7(3–7), 3–6 na události Porsche Tennis Grand Prix. Čtvrtou výhru zaznamenala na úvodním ročníku Brussels Open, po třísetové finálové bitvě s Číňankou Pcheng Šuaj 2–6, 6–3, 6–3. Pátý vavřín si odvezla z domácího dánského turnaje e-Boks Sony Ericsson Open, když ve finále porazila Lucii Šafářovou 6–1, 6–4. V letní části okruhu prohrála tři zápasy v řadě. Poté v srpnu získala poslední šesté vítězství sezóny a čtvrtý turnajový titul v řadě na americkém New Haven Open at Yale, kde si ve finále poradila s kvalifikantkou Petrou Cetkovskou 6–4 a 6–1.

Na grandslamech postoupila do dvou semifinále, konkrétně na úvodním Australian Open, a pak také na US Open. V prvním případě nestačila na Li Na 3–6, 7–5, 6–3, aniž proměnila mečbol a ve druhém případě na Serenu Williamsovou po prohře 6–2, 6–4. Na French Open nepřešla přes třetí kolo, když podlehla Daniele Hantuchové 6–1, 6–3 a ve Wimbledonu ji vyřadila v osmifinále další Slovenka Dominika Cibulková 1–6, 7–6(7–5), 7–5.

Druhou sezónu v řadě zakončila jako světová jednička ve dvouhře.

2014: Druhé finále na US Open
V sezóně zahrála tři finále. První z nich na Istanbul Cupu proměnila v titul. Podruhé v kariéře se probojovala do boje o grandslamový titul. Po pěti letech v něm opět na US Open neuspěla, když nestačila na Serenu Williamsovou.

Před novou sezónou změnila značku rakety, když opustila Yonex a začala hrát s Babolatem. Úvodním turnajem se stal Apia International Sydney, na kterém ji ve druhém kole vyřadila Lucie Šafářová. Třetí fáze Australian Open se pro ni stala konečnou, když podlehla Garbiñe Muguruzaové. Na Qatar Total Open prohrála svůj první duel proti Yanině Wickmayerové. Následně prošla do semifinále Dubai Tennis Championships a v něm nezvládla střetnutí s Venus Williamsovou. Březnový BNP Paribas Open znamenal osmifinálovou prohru s Jelenou Jankovićovou. Ztráta bodů způsobila pád na 18. příčku, nejnižší postavení od roku 2010. Čtvrtfinále dosáhla na Sony Open, kde ji vyřadila Li Na. Semifinále si zahrála při svém debutu na Monterry Open, aby turnaj opustila po porážce od Any Ivanovićové.

Z antukového Porsche Tennis Grand Prix odstoupila pro zranění zápěstí. Ve druhém kole Mutua Madrid Open nenašla recept na Robertu Vinciovou. Po zdravotních problémech nezvládla úvodní duel na French Open proti Wickmayerové. V semifinále travnatého AEGON International ji vystavila stopku Angelique Kerberová. Ve Wimbledonu pak došla mezi poslední šestnáctku hráček, aby ji v této fázi přehrála Barbora Záhlavová-Strýcová.

Jediný titul sezóny dobyla na Istanbul Cupu, kde uštědřila dva „kanáry“ Belindě Bencicové a ve finále deklasovala Robertu Vinciova po ztrátě pouhých dvou her. Na amerických betonech ji ve čtvrtfinále Rogers Cupu zastavila Serena Williamsová, přestože měla set a break k dobru. Na Western & Southern Open se probojovala do semifinále, kde opět vypadla s mladší ze sester Williamsových. Jako nasazená desítka zavítala na US Open a po pěti letech podruhé prošla do finále grandslamu, opět ve Flushing Meadows. Ve čtvrtém kole porazila Šarapovovou, poté Saru Erraniovou a v semifinále překvapení turnaje Pcheng Šuaj. V boji o titul však nenašla recept na Serenu Williamsovou, jíž podlehla na třetí události v řadě.

Asijskou túru rozehrála tokijským Toray Pan Pacific Open, kde zužitkovala dobrou formu postupem do finále. V něm ji zastavila Ana Ivanovićová. Na čínském Wuhan Open pak dohrála v semifinále porážkou od Genie Bouchardové. Říjnový China Open opustila po volném losu ve druhé fázi, když ji vyřadila Sam Stosurová.