David Lafata je český fotbalový útočník, který v současnosti působí v českém klubu AC Sparta Praha. Je členem Klubu ligových kanonýrů a trojnásobným nejlepším střelcem první české ligy (v sezónách 2010/11, 2011/12 a 2012/13), zároveň nejlepším...

David Lafata je český fotbalový útočník, který v současnosti působí v českém klubu AC Sparta Praha. Je členem Klubu ligových kanonýrů a trojnásobným nejlepším střelcem první české ligy (v sezónách 2010/11, 2011/12 a 2012/13), zároveň nejlepším kanonýrem v historii nejvyšší české ligy.

Mimo ČR hrál v Řecku a Rakousku. Jeho zálibou je myslivost.

Klubová kariéra
S fotbalem začínal v Olešníku, ale již od jedenácti let hrál za České Budějovice.

SK České Budějovice
V sezoně 2002/03 se stal s 8 ligovými brankami nejlepším střelcem klubu. Tento individuální úspěch si zopakoval i v následující sezoně 2003/04, kdy se trefil celkem čtrnáctkrát.

V lednu 2005 odmítl Lafata prodloužit smlouvu a podepsal od léta kontrakt s řeckou Škodou Xanthi. To se vedení Českých Budějovic nelíbilo, a proto ho přeřadilo do B-týmu, kde strávil většinu jarní části sezóny. V dresu Dynama nastřílel během 109 zápasů celkem 27 prvoligových gólů a je tak třetím nejlepším střelcem v historii klubu (za Karlem Váchou (55 gólů) a Ladislavem Fujdiarem (37 gólů)).

FC Vysočina Jihlava (hostování)
Krátkou část sezóny 2001/02 (na jaře) hostoval v klubu FC Vysočina Jihlava. V Českých Budějovicích byl hlavním trenérem Milan Bokša, který sázel na jiné hráče. David Lafata využil nabídky na hostování a odešel do Jihlavy. I když v druholigové Jihlavě strávil pouze měsíc, začal zde pravidelně hrávat. Odehrál 5 zápasů a vstřelil 1 gól (v utkání proti domácímu Kolínu 9. března 2002, Jihlava vyhrála 3:2). Když byl v Českých Budějovicích Bokša odvolán z trenérské funkce, nahradil jej Pavel Tobiáš, který si Lafatu stáhl z hostování a začal jej pravidelně nasazovat.

Škoda Xanthi
V řeckém prvoligovém klubu Škoda Xanthi debutoval 11. září 2005 v zápase proti domácímu celku OFI Kréta. Hrál do 62. minuty, kdy byl střídán záložníkem Demou. Utkání skončilo nerozhodně 1:1.

V Xanthi vydržel jen půl roku a v lednu 2006 přestoupil do Jablonce.

FK Jablonec 97
Za Jablonec nastoupil v lize poprvé v 17. kole 19. února 2006 v domácím utkání proti Slavii Praha, které Pražané vyhráli 2:0. První ligový gól v jabloneckém dresu zaznamenal již v dalším kole 25. února proti domácí Plzni, když v 6. minutě otevíral skóre utkání (skončilo vítězstvím Jablonce 2:1). Celkem vstřelil v jarní části sezóny 2005/06 3 góly.

Následující sezónu 2006/07 odehrál pro změnu pouze podzimní část, během 17 kol zaznamenal 7 gólů.

FK Austria Vídeň
V zimě 2007 přestoupil do vídeňské Austrie. 22. března 2008 zařídil 2 góly vítězství nad hostujícím Riedem, když se prosadil v 38. a 74. minutě. Austria vyhrála 2:0.

V nové sezóně 2008/09 rakouské Bundesligy odehrál ještě jeden ligový zápas 9. července 2008 proti SK Austria Kärnten (1:1). Pak se po roce a půl působení v rakouské nejvyšší fotbalové soutěži vrátil do Jablonce, kde podepsal tříletou smlouvu a stihl start nového ročníku Gambrinus ligy 2008/09. Nabídku měl i z Českých Budějovic, ale upřednostnil Jablonec.

FK Baumit Jablonec (návrat)
V sezóně 2008/09 vstřelil celkem 10 branek a umístil se tak na dělené 4. příčce mezi ligovými střelci (vyhrál chorvatský útočník Andrej Kerić s 15 góly).

Sezónu 2009/10 zakončil s 11 vstřelenými góly, čímž zaostal pouze o jedinou branku za nejlepším ligovým střelcem sezóny Michalem Ordošem ze Sigmy Olomouc.

Rok 2011 se mu vydařil, na jaře vstřelil 14 branek, na podzim v jabloneckém dresu dalších 17 a tím se stal, po dosažení stovky nastřílených branek, členem prestižního Klubu ligových kanonýrů. Vstřelil v lize 3 hattricky, 27. února 2011 proti Liberci, 13. března proti Hradci Králové a 17. dubna proti Českým Budějovicím. V sezóně 2010/11 nastřílel celkem 19 branek, čímž se stal poprvé nejlepším kanonýrem české nejvyšší ligové soutěže.

V dubnu roku 2012 dosáhl na metu 23 gólů v jedné sezóně (2011/12) a stal se nejlepším kanonýrem v historii samostatné české fotbalové ligy v počtu nastřílených gólů za jednu sezónu. Sezónní bilanci vylepšil na celkových 25 gólů a suverénně tak obhájil korunu krále střelců. Zároveň však dostal od disciplinární komise pokutu 30 000 Kč za nafilmování faulu v pokutovém území Viktorie Žižkov 25. září 2011. Nařízený pokutový kop sám proměnil a zápas skončil výhrou Jablonce 3:1. Během této ligové sezóny zaznamenal 2 hattricky, 19. srpna 2011 proti Baníku Ostrava a 28. srpna proti Českým Budějovicím.

Sezóna 2012/13
Před startem nové sezóny o něj projevil eminentní zájem klub AC Sparta Praha, k přestupu nedošlo. V sezóně 2012/13 se trefil hned v prvním ligovém kole 27. července 2012 proti Baníku Ostrava, v 89. minutě zvyšoval na konečných 2:0 pro domácí Jablonec. V 8. ligovém kole 22. září 2012 rozhodl jediným gólem zápas proti domácímu 1. FC Slovácku a s 6 vstřelenými góly se dotáhl na jihlavského Stanislava Tecla na čele průběžné tabulky nejlepších ligových kanonýrů, Jablonec se zároveň posunul na první místo neúplné tabulky. V 10. ligovém kole zařídil dvěma góly výhru 2:1 nad Českými Budějovicemi a opět se dotáhl na devítigólového vedoucího střelce Gambrinus ligy Stanislava Tecla. 18. listopadu 2012 v předposledním ligovém kole podzimu zařídil jediným gólem vítězství Jablonce nad Olomoucí 1:0, když po hrubé chybě domácí defenzivy hlavičkoval naprosto neobsazený. Pikantní bylo, že v Olomouci nastoupil před 4 dny jako domácí hráč za českou reprezentaci proti Slovensku, kdy vstřelil 2 góly (výhra 3:0). Jablonec se po této výhře udržel ve špici tabulky o 2 body za vedoucí Plzní a o bod za druhou Spartou. 24. listopadu 2012 v posledním ligovém kole podzimu vstřelil hned v 6. minutě utkání gól do sítě Hradce Králové a Jablonec se tak ujal vedení 1:0. Ve 47. minutě rozhodl z pokutového kopu o vítězství Jablonce 3:2, připsal si tak dvanáctý a třináctý gól v sezóně a o gól předskočil vedoucího Michala Ordoše z Olomouce. V zimní přestávce se o něj opět zajímala Sparta Praha, za kterou by si mohl v jarní části sezóny zahrát vyřazovací fázi Evropského poháru proti anglickému velkoklubu Chelsea FC, jenž byl pražskému týmu přilosován. Tentokrát jej jablonecký šéf Miroslav Pelta uvolnil, Lafata tak posílil kádr konkurenta v boji o titul.

AC Sparta Praha
Se Spartou podepsal David Lafata v lednu 2013 3½-roční kontrakt. První ostrý start absolvoval v úvodním zápase Sparty 14. února 2013 v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2012/13 v šestnáctifinále proti anglickému velkoklubu Chelsea FC. V prvním poločase měl gólovou šanci po centru obránce Tomáše Zápotočného, ale v těžké pozici bránu českého brankáře Chelsea Petra Čecha přestřelil. Sparta podlehla doma soupeři 0:1 gólem mladého brazilského fotbalisty Oscara. O týden později v odvetě na Stamford Bridge vstřelil úvodní gól v 17. minutě po přihrávce Václava Kadlece. Sparta naději na prodloužení neudržela, ve druhé minutě nastavení inkasovala vyrovnávací gól na 1:1 a z Evropské ligy vypadla.

V Gambrinus lize poprvé nastoupil v dresu Sparty 24. února 2013 v domácím utkání proti Slovácku, kde se ale ještě gólově neprosadil, branky dávali jiní útočníci a Sparta vyhrála 4:0. První dvě trefy si připsal v následujícím ligovém kole 1. března proti domácímu týmu SK Dynamo České Budějovice, v rozmezí tří minut po poločase zařídil vítězství Sparty 2:0. 30. března rozhodl svým gólem šlágr 21. kola mezi domácí Spartou a Viktorií Plzeň, když v 67. minutě překonal po centru Ladislava Krejčího hlavou plzeňského brankáře Matúše Kozáčika. Byl to jeho 16. gól sezóny. Po výhře 1:0 se pražský klub bodově dotáhl na vedoucí Plzeň. První hattrick za Spartu vstřelil 12. května 2013 v ligovém utkání proti Mladé Boleslavi, Sparta vyhrála 4:0 a po menším výpadku se opět přihlásila do boje o titul. 22. května se v zápase proti domácí Zbrojovce Brno ohnal za stavu 3:0 pro Brno loktem po protihráči Frejlachovi a byl vyloučen. Byla to jeho první červená karta v kariéře. Sparta dokázala snížit na konečných 2:3 a dvě kola před koncem ztrácela na vedoucí Plzeň 5 bodů. David Lafata dostal dodatečně od disciplinární komise trest zákazu startu ve 3 utkáních a chyběl tak v závěru ligového ročníku (měl stát i první kolo následujícího, ale zbytek trestu mu disciplinární komise podmínečně prominula). I tak se stal s 20 góly nejlepším ligovým střelcem (potřetí v řadě). Sparta Praha na titul nedosáhla, skončila s dvoubodovým mankem druhá za Plzní.

Sezóna 2013/14
Před sezónou 2013/14 mu byla přidělena kapitánská páska, kterou před ním nosil Marek Matějovský. V prvním utkání druhého předkola Evropské ligy 2013/14 18. července 2013 otevřel střelou zpoza velkého vápna skóre proti hostujícímu švédskému celku BK Häcken (rána byla tečovaná protihráčem). Poté přidal i druhý gól dorážkou z blízkosti brány, ale Sparta dvoubrankové vedení neudržela a utkání skončilo remízou 2:2. Vstup do nového ročníku Gambrinus ligy 2013/14 si odbyl při zápase s domácí Vysočinou Jihlava dne 21. 7. 2013, během něhož dvakrát skóroval. Tento zápas neměl původně hrát kvůli trestu od disciplinární komise, ta mu jej ale zkrátila. Sparta vyhrála 4:1. 10. srpna 2013 se jednou vstřelenou brankou podílel na obratu na konečných 2:1 proti celku Bohemians Praha 1905, Sparta tak získala po čtyřech ligových kolech plný počet bodů (12). 23. srpna 2013 se jedním gólem podílel na výhře 4:0 v ligovém zápase proti hostující Příbrami. 28. října 2013 zařídil gólem „do šibenice“ dělbu bodů s domácím Slovanem Liberec (remíza 1:1). 30. listopadu 2013 vstřelil úvodní gól v ligovém utkání proti Jablonci (kam poprvé přijel po přestupu jako soupeř), zápas skončil výsledkem 3:2. V této sezoně opět bojoval o korunu nejlepšího střelce Gambrinus ligy, tu mohl získat i jeho spoluhráč Josef Hušbauer. Především ale v sezóně 2013/14 slavil se Spartou Praha zisk ligového titulu již ve 27. kole 4. května 2014, kvůli němu do Sparty přestoupil. 17. května 2014 získal se Spartou double po výhře 8:7 v penaltovém rozstřelu ve finále Poháru České pošty proti Viktorii Plzeň. Lafat svůj pokus proměnil. V tabulce nejlepších kanonýrů obsadil s 16 góly dělené druhé místo, za vítězným spoluhráčem Josefem Hušbauerem zaostal o dvě trefy.

Sezóna 2014/15
Sezonu 2014/15 zahájil fantasticky, v prvním soutěžním duelu vstřelil 5 gólů (v utkání 2. předkola Ligy mistrů UEFA proti estonskému klubu FC Levadia Tallinn - výhra 7:0). Další gól z jeho zakončení si tečoval do vlastní brány obránce, byl tedy uveden jako vlastní. S pěti góly během jednoho utkání se dotáhl v této statistice v novodobé LM na Argentince Lionela Messiho, kterému se to povedlo v hlavní fázi v roce 2012, a Mihailse Miholapse, který pět gólů vstřelil za Skonto FC v předkole sezony 1999/00 proti Jeunesse Esch (rekord ve všech evropských pohárových soutěžích drží bosenský fotbalista Eldar Hadžimehmedović, který v dresu norského FK Lyn nasázel v utkání Poháru UEFA 2003/04 šest gólů do sítě faerského NSÍ Runavík). Trenér Lavička hráče v 73. minutě za stavu 6:0 stáhl ze hřiště, Lafata tak přišel o šanci tento rekord překonat. V grandiózním stylu pokračoval dál, v prvním utkání druhého předkola LM na Letné 29. července proti švédskému Malmö FF pomohl hattrickem k obratu na konečných 4:2. S osmi góly také vyrovnal rekord Brazilce Cléa v počtu gólů nastřílených jedním hráčem v kvalifikaci LM. Ani tento nepřekonal, neboť v odvetě v Malmö Sparta s Davidem Lafatou v sestavě prohrála 0:2 a z kvalifikace LM byla vyřazena. Se Spartou se však probojoval do základní skupiny I Evropské ligy 2014/15.

18. července 2014 vyhrál Superpohár FAČR, nastoupil proti týmu FC Viktoria Plzeň (výhra 3:0), v utkání vstřelil první branku. V šestém ligovém kole 31. srpna 2014 proti FK Baumit Jablonec (2:0) rozhodl zápas dvěma góly, přičemž první zavěsil pod břevno nůžkami (kop přeshlavu).

Reprezentační kariéra
Mládežnické výběry
David Lafata prošel několika mládežnickými reprezentacemi České republiky. V roce 1996 začínal v reprezentaci do 15 let, pak následovaly U16, U17, U18, U20 a U21. Bilance:

- reprezentace do 15 let: 9 utkání (5 výher, 4 prohry), 0 vstřelených gólů
- reprezentace do 16 let: 3 utkání (1 výhra, 1 remíza, 1 prohra), 0 vstřelených gólů
- reprezentace do 17 let: 8 utkání (5 výher, 3 prohry), 2 vstřelené góly
- reprezentace do 18 let: 13 utkání (9 výher, 2 remízy, 2 prohry), 6 vstřelených gólů
- reprezentace do 20 let: 6 utkání (2 remízy, 2 prohry), 0 vstřelených gólů
- reprezentace do 21 let: 13 utkání (3 výhry, 4 remízy, 6 proher), 3 vstřelené góly

Zúčastnil se Mistrovství světa ve fotbale hráčů do 20 let 2001 v Argentině, kde ČR prohrála ve čtvrtfinále 0:1 s Paraguayí.

A-mužstvo
Vstup do sezóny 2006/07 se mu povedl a trenér Karel Brückner ho povolal do reprezentačního týmu. Svůj debut za Česko si odbyl 2. září 2006 v domácím kvalifikačním zápase na Euro 2008 proti Walesu. V utkání vstřelil dva góly a rozhodl zápas, přestože nastoupil až v 75. minutě.(Lafata střídal Marka Kuliče, utkání skončilo výhrou ČR 2:1). Svůj premiérový gól přitom vstřelil během první minuty od nástupu na hřiště.

Další gól přidal až ve svém osmnáctém reprezentačním zápase (26. května 2012 - po necelých šesti letech), když v přípravném utkání na Euro 2012 (hrálo se na neutrální půdě v Rakousku) rozhodl zápas proti Izraeli brankou na 2:1 v 90. minutě.

Po evropském šampionátu 2012 nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině (0:0). 8. září v Kodani proti Dánsku (kvalifikační zápas o MS 2014 v Brazílii, opět 0:0) nehrál. V dalším přátelském utkání v Teplicích proti Finsku 11. září odehrál druhý poločas (prohra 0:1). Objevil se i v kvalifikačním zápase 12. října proti Maltě, v 82. minutě střídal na hřišti Tomáše Pekharta. Po čtyřzápasovém střeleckém trápení českého týmu bez vstřeleného gólu (mimo tří výše zmíněných zápasů i prohra 0:1 z evropského šampionátu s Portugalskem) zvítězila ČR 3:1, v nastaveném čase chytil ještě Petr Čech přísně nařízený pokutový kop. 16. října 2012 nastoupil Lafata v Praze v kvalifikačním zápasu s Bulharskem (0:0). 14. listopadu 2012 vstřelil úvodní 2 branky v přátelském utkání v Olomouci se Slovenskem. Ve 3. minutě přetavil zblízka hlavou v gól centr Theodora Gebre Selassieho z pravé strany a v 6. minutě se prosadil kolenem po nahrávce Ladislava Krejčího, který vybojoval míč v pokutovém území. Měl možnost vstřelit i hattrick, ale v dalších šancích mířil vedle brány. České reprezentační mužstvo porazilo soupeře 3:0. Trefil se i v dalším reprezentačním utkání 6. února 2013 v Manise proti domácímu Turecku. Ve 28. minutě chytře vložil nohu do střely Vladimíra Daridy a míč skončil v síti tureckého brankáře Kivraka. Lafata zvyšoval na 2:0 pro hosty, tímto výsledkem utkání skončilo. 22. března odehrál na Andrově stadionu v Olomouci kvalifikační zápas s Dánskem, český výběr podlehl soupeři 0:3. Sedmý gól v seniorské reprezentaci vstřelil 11. října 2013 proti domácí Maltě, v 33. minutě zvyšoval na průběžných 2:0 pro ČR (konečný výsledek 4:1).

Euro 2012
David Lafata se zúčastnil Mistrovství Evropy ve fotbale 2012, kde český tým vypadl ve čtvrtfinále s Portugalskem po výsledku 0:1. Do tohoto ani do zápasů základní skupiny A (prohra 1:4 s Ruskem, výhra 2:1 s Řeckem a výhra 1:0 s Polskem) však nezasáhl.

Úspěchy
Reprezentační
- 1× účast na ME (2012 - čtvrtfinále)

Individuální
- 3× nejlepší střelec 1. české fotbalové ligy (2010/11 - 19 gólů, 2011/12 - 25 gólů, 2012/13 - 20 gólů)
- 31. března 2014 se stal (během utkání Sparty Praha s 1. SC Znojmo) se 134 vstřelenými brankami v Gambrinus lize nejlepším kanonýrem v historii samostatné české nejvyšší soutěže, překonal tak o gól Horsta Siegla (ten ale střílel branky již dříve ve společné československé lize)
- v květnu 2014 získal v anketě KSN ČR ocenění nejlepší útočník Gambrinus ligy 2013/14.