James Watt

skotský mechanik, vynálezce a fyzik

Narození:
19. ledna 1736
Úmrtí:
19. srpna 1819
Upravit profil
James Watt, narozený19. ledna 1736 ve Skotsku, byl skotský mechanik, vynálezce a fyzik – samouk, známý především skrze své vynálezy a vylepšení parních strojů. Ve škole se příliš neprojevoval, až později se projevil jeho zájem o...

Životopis

James Watt, narozený19. ledna 1736 ve Skotsku, byl skotský mechanik, vynálezce a fyzik – samouk, známý především skrze své vynálezy a vylepšení parních strojů.

Ve škole se příliš neprojevoval, až později se projevil jeho zájem o matematiku.
Po škole po nějakou dobu byl u strýce v Glasgowě, kde pracoval jako agent pro otce. Když se projevila jeho manuální zručnost, byl v roce 1755 poslán do Londýna. Byl přijat jako učedník k nástrojaři, u kterého byl 9 měsíců v učení. Po té opět pracoval jako agent pro svého otce. V roce 1756 se vrátil do Greenocku. Tam zůstal jeden rok, pak odjel do Glasgowa na univerzitu, kde mj. vyráběl přesná zařízení a přístroje. Kromě vědeckých zařízení pro univerzitu vyráběl také např. měřítka, teleskopy a kompasy. V roce 1759 přibral Watt obchodního partnera a později se dílna rozrostla i o 17 dělníků. V dílně se vyráběly hudební nástroje.


Watt ve skutečnosti nebyl vynálezcem parního stroje, provedl pouze taková vylepšení, která umožnila jeho průmyslové využití. Zásluhou J. Watta se mohla průmyslová revoluce ve Spojeném království roztočit opravdu na plné obrátky.

James Watt se rok učil u mechanika T. Morgana v Londýně (1755). Po návratu do Glasgow se stal univerzitním mechanikem. V roce 1759 se dozvěděl o parním stroji Thomase Newcomena, ale prakticky se s ním seznámil až v roce 1763. V roce 1765 sestrojil oddělený kondenzátor páry, čímž stávající konstrukci výrazně vylepšil.

Další Wattovy objevy a vynálezy:

- Dvojčinný parní stroj
- Nezávislý objev složení vody
- Upřesnění fyzikálního pojmu práce
- Zavedení jednotky koňská síla, kterou později nahradil v soustavě SI po něm pojmenovaný watt
- Odstředivý regulátor
- vývěva
- setrvačník parního stroje
- dvojcestný ventil
- přímovod (jednoduchá soustava pák pro zajištění téměř přímočarého pohybu)
- vyřešil utěsnění pístu