Jan Mazoch je český skokan na lyžích. Na mezinárodní závody se Mazoch dostal v šestnácti letech a svůj potenciál naznačil již v při své premiéře: ve Svatém Mořici v závodě Kontinentálního poháru (CoC) obsadil 12. místo. Týž rok skončil devátý...

Jan Mazoch je český skokan na lyžích.

Na mezinárodní závody se Mazoch dostal v šestnácti letech a svůj potenciál naznačil již v při své premiéře: ve Svatém Mořici v závodě Kontinentálního poháru (CoC) obsadil 12. místo. Týž rok skončil devátý na juniorském mistroství světa.

Český skok se nenacházel v dobré situaci, a tak se reprezentační trenér musel spoléhat i na služby šestnáctiletého Jana Mazocha a povolal jej na Olympijské hry v Salt Lake City. Mazoch se sice do druhého kola neprobojoval, ale s 35. a 36. místem byl nejlepším z českých sportovců. Při své premiérové sezóně ještě obsadil 7. příčku v závodě CoC, na domácím mistrovství světa v letech na lyžích skončil 26. a prvně se probojoval do soutěže světového poháru (41. příčka).

V sezóně 2002/2003 prvně bodoval v závodě světového poháru - na domácí půdě v Liberci obsadil 27. místo. Na mistrovství světa juniorů ve švédském Solleftea získal bronz. V následujících letech se zřídka prosadil do bodované třicítky světového poháru, v CoC získal v sezóně 2004/2005 dvě stříbra, dva bronzy a ve svém posledním závodě sezóny v Zakopaném dokonce vyhrál.

Ve světovém poháru se však stále pořádně neprosadil. Jeho nejlepším umístěním bylo 22. místo v Pragelatu. Důvodem jeho neúspěchů je i „nadváha“. Před olympiádou v Turínu vážil 67 kilogramů, což je na skokana příliš. Správně by měl mít zhruba o čtyři kilogramy míň. „Na můstku K 120 to dělá třeba i šest sedm metrů, což je dnes posun asi o dvacet příček,“ řekl MF Dnes. V Pragelatu skončil na středním můstku 36., na velkém můstku dostal přednost Ondřej Vaculík a Mazoch tak do závodu nenastoupil.

Dne 20. ledna 2007 měl ve druhém kole větrné loterie v Zakopaném těžký pád, při kterém se udeřil do hlavy a v bezvědomí byl převezen do nemocnice. Pozdě večer byl transportován do nemocnice v Krakově. Ne dlouho po těžkém pádu se rozhodl zřejmě kvůli traumatu ukončit svou skokanskou kariéru.