17. června 1923
Úmrtí:
10. února 2003
Upravit profil
Jan Veselý byl český sportovec-cyklista. Jednalo se šestadvacetinásobného mistra Československa, devítinásobného účastníka Závodu míru, jehož 2. ročník v roce 1949 i sám vyhrál s náskokem 12 minut. Jednalo se o významného a uznávaného českého...

Jan Veselý byl český sportovec-cyklista.
Jednalo se šestadvacetinásobného mistra Československa, devítinásobného účastníka Závodu míru, jehož 2. ročník v roce 1949 i sám vyhrál s náskokem 12 minut. Jednalo se o významného a uznávaného českého sportovce, který byl v roce 2000 poctěn čestným titulem cyklista století.
V závěru svého života se navíc velmi aktivně angažoval při organizaci dobročinné organizace Bílý kruh bezpečí.

Jan začínal s cyklistikou jako pekařský učeň. S nůší na zádech ve všedních dnech rozvážel pečivo a v neděli jezdil na stejném kole závody. Tehdy začal vítězit, porážet v čestném zápolení spoustu soupeřů. O jeho úspěších svědčily trofeje. Později, když se stal obětí křivdy, je povětšinou rozdal, třeba jako ceny pro mládežnické cyklistické soutěže. Pomalu ale jistě vyprazdňoval police regálu.

Vítězství, úspěch, sláva za cyklistickou dřinu, ale ani hluboká křivda, v něm nedokázaly zastínit smysl pro rovné zápolení, fair play, pro kamarádství a přátelství, které prosazoval nejen na sportovním poli. Každé setkání s ním bylo srdečné, on se i na obyčejné lidi usmíval.