zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jaroslav Tůma je český varhaník, klavírista, cembalista, pedagog a hudební popularizátor.

Na pražské konzervatoř studoval hru na varhany a varhanní improvizaci (prof. Jaroslav Vodrážka). Ve studiu dále pokračoval na HAMU, kde krom varhanní hry (prof. Milan Šlechta) studoval hru na cembalo (prof. Zuzana Růžičková). Od roku 1992 působí na hudební fakultě AMU jako docent varhanní hry. Pravidelně zasedá v porotách mezinárodních varhanních a cembalových soutěží (Pražské jaro, Magdeburg, Norimberk, Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena aj.). Koncertoval již v mnoha zemích Evropy, v USA, Japonsku, Singapuru i v Mongolsku.

Zabývá se koncertováním na různých historických varhanních strojích, kromě toho stále též aktivně hraje na kladívkový klavír a cembalo. Nahrává pro rozhlas i televizi, dále též pro četná hudební vydavatelství. Mimo jiné se též zúčastňuje zvukové dokumentace různých historických varhan v Čechách pro firmu Supraphon, působí také jako poradce při restaurování historických varhan. Pro Českou televizi natočil jedenáctidílný dokumentární seriál o historických varhanách v Čechách. Vystupuje též pravidelně v Českém rozhlase na stanici ČRo3-Vltava (např. při dokumentaci a propagaci jedněch z nejcennějších varhan v Česku v klášteře v západočeských Plasech nebo při propagaci hry na cembalo).

Ocenění
- 1980 První cena v mezinárodní improvizační soutěži v Norimberku
- 1986 První cena v mezinárodní improvizační soutěži v Haarlemu
- 1978 Laureát soutěže Antona Brucknera v Linci
- 1979 Třetí cena ze soutěže Pražského jara
- 1980 Laureát soutěže J. S. Bacha v Lipsku
- Výroční cena nadace Českého hudebního fondu za kompletní provedení varhanního díla Johanna Sebastina Bacha v letech 1990 až 1993

Jaroslav Tůma

60 let, klavírista, pedagog, varhaník