Jiří Brady

podnikatel, přeživší z Osvětimi

Narození:
9. února 1928
Věk:
96 let
Upravit profil
Jiří Brady nebo George Brady je kanadský podnikatel českého původu. Prošel dvěma koncentračními tábory, Terezínem a Osvětimí. Od roku 1951 žije v Kanadě.ŽivotJiří Brady se narodil do židovské rodiny Markéty a Karla Bradyových. Měl o tři roky...

Životopis

Jiří Brady nebo George Brady je kanadský podnikatel českého původu. Prošel dvěma koncentračními tábory, Terezínem a Osvětimí. Od roku 1951 žije v Kanadě.

Život
Jiří Brady se narodil do židovské rodiny Markéty a Karla Bradyových. Měl o tři roky mladší sestru Hanu (1931–1944). V roce 1941 byla jejich matka zatčena gestapem a deportována do Ravensbrücku. V září téhož roku byl zatčen i jejich otec, který byl poslán do Osvětimi, kde v červenci 1942 zahynul. Sourozenci zůstali nakrátko u své tety a strýce (katolíka), deportováni byli v květnu 1942 do Terezína. Brady byl v Terezíně na pokoji číslo 1 v objektu L417, kde byl vydáván časopis Vedem, do kterého občas psal články, a pracoval zde jako instalatér. Žili tam až do podzimu 1944, kdy byli rozděleni a odvezeni do Osvětimi. Brady odjel 27. září společně s Petrem Ginzem a Zdeňkem Ornestem. Hana odjela 23. října a brzy poté zemřela v plynové komoře. Brady byl převezen do pobočného tábora Gliwice, kde pracoval na opravách železničních vozů. V lednu 1945 se mu podařilo během pochodu smrti uprchnout. Zůstal na cestě až do května toho roku, kdy se dostal k příbuzným v Novém Městě na Moravě, od kterých se dozvěděl, že jeho rodiče zahynuli.

V roce 1949 využil oficiální možnosti vycestovat do Izraele. Tam však neměl zájem odjet, chtěl cestovat a poznávat svět, proto vystoupil z vlaku ve Vídni. Později, v roce 1951 zakotvil v Kanadě. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holokaustu. V roce 1990 zorganizoval sbírku pro Lidové noviny na koupi nových tiskařských strojů (vybralo se zhruba 100 000 dolarů). V roce 1995 pomohl, aby v USA vyšla kniha Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Koutouče a Zdeňka Ornesta Je mojí vlastí hradba ghett? v anglickém překladu We Are Children Just the Same: Vedem, the Secret Magazine by the Boys of Terezín.

Jiří Brady vystoupil v dokumentárním filmu Hanin kufřík z roku 2009, který pojednává o jeho sestře Haně.

Podle svého tvrzení byl v roce 2016 informován, že bude při příležitosti státního svátku 28. října 2016 prezidentem republiky Milošem Zemanem vyznamenán řádem T. G. Masaryka, prezident však uvedl, že žádný návrh nikdy nepodal. Bradyho příbuzný, český ministr kultury Daniel Herman však tvrdí, že jde o důsledek toho, že on sám se setkal s dalajlámou a že informaci má od samotného prezidenta. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka však s Bradym pouze telefonoval ředitel prezidentského protokolu Jindřich Forejt, který podle Ovčáčkových slov jen „indikoval některé údaje, jako to dělá každý rok.” Jiří Ovčáček zdůraznil, že celá kauza je založena na lži. Prohlásil, že Daniel Herman se v případě rozhovoru na slovenské ambasádě odvolával na tři svědky, ani jeden však Hermanovu verzi nepotvrdil ani nevyvrátil.

Rodina
V Kanadě se Brady dvakrát oženil a stal se otcem tří synů a dcery.

Bradyho otec, Karel, měl bratra Viktora. Viktorova dcera je matkou ministra kultury Daniela Hermana. Jiří Brady tedy není Hermanovým strýcem, ale vzdálenějším příbuzným – bratrancem Hermanovy matky.

Ocenění
- Order of Ontario (2008)
- Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal (2012)
- Záslužný řád Spolkové republiky Německo (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland, 2013)
- Medaile Karla Kramáře (2016)