zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jiří Paďour je kapucín a dvanáctý biskup českobudějovický.

Jiří Paďour se narodil 4. dubna 1943 ve Vraclavi (okres Ústí nad Orlicí). Na kněze byl vysvěcen v roce 1975, následující dva roky (než ztratil státní souhlas) působil jako kněz v Mariánských Lázních a okolí. 4. října 1978 vstoupil tajně do řádu kapucínů (věčné sliby složil 10. prosince 1983). V letech 1978-1979 pracoval na sekretariátu Františka Tomáška, na zásah komunistické moci musel odejít. Dvakrát za sebou byl zvolen provinciálem řádu (1991, 1994). 3. prosince 1996 jej papež Jan Pavel II. jmenoval titulárním biskupem ausuccurénským a pomocným biskupem pražským. Biskupské svěcení obdržel 11. ledna 1997. 23. února 2001 byl jmenován biskupem koadjuktorem českobudějovické diecéze k biskupovi Antonínu Liškovi, vedení diecéze převzal 25. září 2002.