Herečka Julia Fiona Roberts spatřila poprvé světlo světa 28. října roku 1967. Dětství prožila v malém městě Smyrna v Georgii (USA) se svou matkou Betty-Lou, která působila jako herečka a pracovnice v církvi zatímco její otec Walter pracoval jako...

Životopis

Herečka Julia Fiona Roberts spatřila poprvé světlo světa 28. října roku 1967. Dětství prožila v malém městě Smyrna v Georgii (USA) se svou matkou Betty-Lou, která působila jako herečka a pracovnice v církvi zatímco její otec Walter pracoval jako prodejce vysavačů, spisovatel a herec. Julia má dva starší sourozence - bratra Erica a sestru Lisu, kteří jsou také herci, stejně jako její neteř Emma Roberts.

Julia nezažila příliš šťastné dětství. Ve čtyřech letech se jí rozvedli rodiče kvůli finančním potížím. Betty-Lou zůstala ve Smyrně se dvěma dcerami, kdežto Walter se společně s šestnáctiletým Ericem odstěhoval do Atlanty, kde po 6 letech zemřel na rakovinu. Kvůli silným brýlím a velké puse narážela často ve škole na posměšky od svých spolužáků. Později se ovšem rozhodla vzít svůj vzhled do vlastních rukou. Využila své velké pusy, ze které vytvořila „obchodní značku“, sundala brýle, místo nich začala používat kontaktní čočky, které ještě více zvýrazňovaly její kaštanové oči, a v neposlední řadě využila své vyšší postavy.

Jako malá holka si dlouho přála stát se veterinářkou a neměla ambice stát se herečkou. To se změnilo po dokončení Campbell High School ve Smyrně. Tehdy se Julia rozhodla spojit se se svou sestrou a bratrem v New Yorku, kde společně navštěvovali divadelní školu. Mezitím pracovala jako prodavačka obuvi. Zanedlouho podepsala smlouvu s modelingovou agenturou "Click", pro kterou pracovala do doby, kdy jí její bratr, který již působil ve filmovém průmyslu, přihrál její první roli ve filmu Červené jako krev (rež. Peter Masterson). Film nebyl zrovna úspěšný, ale díky němu se Julie dostala do Hollywoodu. Ještě před tím si zahrála ve dvou televizních filmech. V roce 1988 si zahrála číšnici ve filmu Mystic Pizza (rež. Donald Petrie) a vedlejší roli ve filmu Spokojenost (rež. Joan Freeman) společně s Liamem Neesonem. O rok později, v roce 1989, si zahrála ve filmu Ocelové magnólie (rež. Herbert Ross), společně se svým tehdejším snoubencem Dylanem McDermottem. Za roli v tomto filmu byla také poprvé nominovaná na Oscara, kterého ovšem získala až o 12 let později.

V roce 1990, po natočení romantického filmu Pretty Woman (rež. Garry Marshall), se z Julie stala herecká superstar a téměř přes noc se stala nejžádanější herečkou Hollywoodu. Noviny o ní psaly každý den a mluvili o ní lidé po celém světě. Najednou nemohla opustit svůj dům aniž by ji na každém kroku nedoprovázela ochranka před hordou reportérů a fotografů. Tato doba pro ní byla trpkou zkouškou, začala velmi hubnout a začalo se mluvit o její závislosti na drogách, či o její anorexii, což se nakonec nepotvrdilo.

Záchrana přišla po té, kdy se téhož roku setkala ve filmu Hráči se smrtí (rež. Joel Schumacher) s hercem Kieferem Sutherlandem. Kiefer kvůli Julii opustil svojí ženu a děti a přestěhoval se k ní. Vztah a zároveň skandál roku začal. V srpnu roku 1990 Julia a Kiefer oznámili svoje zasnoubení a v říjnu si Julia nechala k narozeninám na levé rameno vytetovat čínský symbol věčné lásky.

Jejich svatba byla naplánovaná na 14. června roku 1991, avšak sen se rozpadl po té, co se Julia dozvěděla o Kieferově vztahu se striptérkou Mandou Rice. Následně se Kiefer nechal slyšet, že sex s Julii byl jako spaní s mrtvolou. Julia zrušila svatbu, psychicky se zhroutila a musela být převezena do nemocnice. O pár dní později Julia utekla před novináři do Irska s Kieferovým nejlepším přítelem Jasonem Patricem a zlí jazykové spekulovali o plánované svatbě v Irsku. Mezitím se v kinech objevil úspěšný film Noci s nepřítelem (rež. Joseph Ruben) . Po krátké době se Julia s Jasonem rozešli kvůli jeho nekončící vášni v pití piva. V této době se opět objevily zvěsti o Juliině závislosti na drogách.

Po úspěchu filmů jako Noci s nepřítelem, Zemřít mladý (rež. Joel Schumacher) či Hook (rež. Steven Spielberg), se Julia rozhodla vzít si od filmování delší přestávku. Během této pauzy strávila hodně času s Danielem Day-Lewisem. Na dva dlouhé roky Julia téměř zcela zmizela z pláten kin, kromě ne zrovna úspěšného filmu Hráč (rež. Robert Altman) z roku 1992. Najednou začali všichni spekulovat o návratu "Pretty Woman" na filmové nebe. Okázalý návrat uskutečnila v roce 1993 v thrilleru Případ Pelikán (rež. Alan J. Pakula) na motivy knihy stejného názvu od Johna Grishama. Tvrdilo se, že John napsal knihu přímo pro Julii jako hlavní hrdinku, která ztvárnila studentku Darby Shaw. Následovali dosti nepovedené filmy jako Zbožňuju trable (rež. Charles Shyer) nebo Pret-a-Porter (rež. Robert Altman).

V červnu roku 1993 se Julia poprvé provdala. Šťastný muž byl o deset let starší country zpěvák Lyle Lovett. Po několika týdenní známosti se objevili v kostele, kde vyslovili své „ano“. Svatba přišla a zase odešla dříve než se začalo mluvit o rozvodu a děti, které by zachránily manželství, a které si velmi přáli, nepřišly. V březnu roku 1995 pár oznámil, že se v dobrém rozešli. Rozvedli se po 21 měsících manželství, ale zůstali dobrými přáteli. Po té se začalo spekulovat o mnoha partnerech, kteří se objevovali po boku Julie – nejčastěji byli zmiňováni např.: Jason Patrick, Ethan Hawke, Richard Gere, či Matthew Perry ze sitcomu Přátelé. Julia pokračovala v natáčení filmů jako Síla lásky (rež. Lasse Hallström), Mary Reilly (rež. Stephen Frears) a Michael Collins (rež. Neil Jordan). V této době se začalo povídat, že konec Juliiny kariéry je za dveřmi, její filmy nedosahovaly úspěchů jako v minulosti a začala se ztrácet ze stránek časopisů a médií. Také se objevovaly diskuze o následovnících Julie, mezi kandidátkami byly například: Sandra Bullock, Julia Ormond nebo Julianne Moore. Ale Julia se vrátila s hlavou vzhůru, jak u ní bylo ostatně zvykem. V roce 1997 natočila úspěšný film Spiknutí (rež. Richard Donner) s Melem Gibsonem a velký hit Svatba mého nejlepšího přítele (rež. P.J.Hogan).

Na konci 20. století byla pracovně velmi vytížená. Ve vánočním čase roku 1998 se objevil na plátnech kin film Druhá nebo první (rež. Chris Columbus) a v létě roku 1999 do kin přišly dva filmy - Notting Hill (rež. Roger Michell) a Nevěsta na útěku (rež. Garry Marshall). V prvním zmiňovaném si zahrála filmovou hvězdu Annu Scottovou, která se zamilovala do prodejce knih Hugha Granta a ve filmu Nevěsta na útěku si Julia opět zahrála po boku Richarda Gera, a to poprvé od filmu Pretty Woman. V roce 2000 měl v kinech premiéru film, který vznikl podle skutečné události – Erin Brockovich (rež. Steven Soderbergh), kde si zahrála sekretářku, která objeví ekologický skandál. Následně po premiéře se o Julii začalo mluvit jako o hlavní favoritce na držitelku Oscara. Její vysněný den přišel 25. března roku 2001, kdy se Julia poprvé v životě dočkala nejcennější ceny ve filmovém průmyslu. Tento film jí také vynesl post nejlépe placené herečky v Hollywoodu (20 miliónů USD). Mimo to se stala první herečkou, která se ocitla na seznamu 50 nejvlivnějších žen v zábavním průmyslu.

V roce 2001 měly v kinech také premiéru 3 filmy: v březnu Mexičan (rež. Gore Verbinski) s Bradem Pittem, Zlatíčka pro každého (rež. Joe Roth) přišel následně v červnu a ve vánočním čase to byl remake filmu Dannyho parťáci (rež. Steven Soderbergh). V tomto filmu si zahrála mimo jiné s Bradem Pittem a Georgem Clooneym. Tento film byl ve státech velkým hitem. Rok 2001 nebyl pro Julii pouze radostný. V červnu Julia oznámila rozchod s přítelem Benjaminem Brattem po téměř 4letém vztahu. 4.7.2002 se pak provdala za kameramana Danny Modera, se kterým žije dodnes na svém soukromém ranči ve městě Taos v Novém Mexiku a v rodinném sídle v Malibu v Klaifornii. Mají spolu 3 děti. Dvojčata - holčička Hazel Patricia Moder a chlapeček Phinnaeus Walter Moder se narodil 28. listopadu 2004 a třetí dítě, chlapec Henry Daniel Moder se narodil 18. června 2007. Jejich manželství trvá dodnes.

V roce 2003 natočila dva filmy ve vedlejších rolích – Hollywood, Hollywood (rež. Steven Soderbergh) a Milujte svého zabijáka (rež. George Clooney). I když první nesklidil velký úspěch, tak druhý přitáhl mnoho diváků. Na konci roku 2003 natočila film Úsměv Mony Lisy (rež. Mike Newell), který ovšem v USA příliš nesplnil očekávání. Následující rok se na plátnech kin objevuje očekáváné pokračování úspěšného filmu Dannyho parťáci 2 (rež. Steven Soderbergh), které má opět hvězdné obsazení. Před natáčením filmu, musela Julia svému muži slíbit, že se bude držet dál od George Clooneyho, a proto také spala v jiném hotelu. Toho roku získává také roli Anny, v romantickém dramatu Na dotek (rež. Mike Nichols), kde nahradila herečku Cate Blanchett, která ji měla hrát původně. Důvodem bylo těhotenství Cate Blanchett.

V roce 2006 se Julie propůjčila svůj hlas hned dvěma zvířátkům. Nejdříve namluvila mravence Hovu v animovaném filmu Mravenčí polepšovna (rež. John A. Davis) a následně pavouka v komedii Šarlotina pavučinka (rež. Gary Winick). O rok později si zahrála bývalou královnu krásy ve snímku Soukromá válka pana Wilsona (rež. Mike Nichols). Ve filmu nosí náušnice a prsten za 3,5miliónu dolarů, takže ji během celého natáčení hlídali bodyguardi. Za svůj výkon byla nominovaná na Zlatý glóbus. Následující rok je k vidění v dramatu Světlušky v zahradě (rež. Dennis Lee), kde ztvární postavu Lisy, které zemře při autonehodě. Za další svůj film, tentokráte romantický thriller Dvojí hra (rež. Tony Gilroy) z roku 2009, získala další, již sedmou, nominaci na Zlatý glóbus, jako nejlepší herečka. Mimo filmové aktivity se v tomto roce stává světovou tváří francouzské luxusní kosmetické značky Lancôme.

Roku 2010 se objevuje v romantické komedii Na sv. Valentýna (rež. Garry Marshall), kde si zahrála vojenskou velitelku. Každé slovo, které ve filmu řekla, jí vydělalo 12 tisíc dolarů. V dalším snímku Jíst, meditovat, milovat (rež. Ryan Murphy), se ocitá v kůži hlavní hrdinky Liz Gilbertové, která si po rozvodu vezme 1 rok dovolené a vydává se vstříc objevování krás světa. O rok později se ocitá v roli učitelky Mercedes, do které se zamiluje její student (Tom Hanks) v romantické komedii Moje krásná učitelka (rež. Tom Hanks). Film se ovšem nesetkal s příliš velkým úspěchem. Další komedií toho roku je Láska, svatba, manželství (rež. Dermot Mulroney).

V roli zlé královny, se Julia Roberts objevuje v roce 2012, ve fantasy snímku Sněhurka (rež. Tarsem Singh), inspirovaný pohádkou od Bratrů Grimmů. V roce 2013 je obsazena do vedlejší role ve filmovém dramatu Blízko od sebe (rež. John Wells), kde hraje společně s Julianne Nicholson a Juliette Lewis, jednu ze 3 dcer Meryl Streepové. Za svůj výkon získává nominace na Oscara, Zlaté glóby a cenu BAFTA. Žádnou z nominací ovšem neproměnila. V roce 2014 hraje v hvězdně obsazeném americkém dramatu z produkce HBO, které zpracovává kontroverzní téma, související s výskytem zhoubného onemocnění zvaného AIDS s názvem Stejná srdce (rež. Ryan Murphy).

Rok 2015 začíná pro Julii nešťastně, její maminka v únoru umírá na rakovinu, se kterou bojovala rok a půl. V té době, natáčí Julie psychologický thriller, Tajemství jejich očí (rež. Billy Ray). O rok později hraje v komedii Svátek matek (rež. Garry Marshall). Za svůj výkon je nominována na, né moc lichotivou cenu, Zlatá malina v kategorii Nejhorší herečka. Následuje napínavý thriller Hra peněz (rež. Jodie Foster), ve kterém hraje po boku George Clooneyho a jehož děj se odehrává v reálném čase.

V roce 2017 můžeme Julii obdivovat ve filmu (Ne)obyčejný kluk (rež. Stephen Chbosky), založeném na knižním bestselleru Wonder, který vypráví inspirující a dojemný příběh Augusta Pullmana (Jacob Tremblay), narozeného s obličejovou vadou, která mu bránila navštěvovat běžnou základní školu. Toho roku se vrhá také na dabing. Propůjčuje svůj hlas Šmoulince, ve filmu Šmoulové: Zapomenutá vesnice (rež. Kelly Asbury). Roku 2018 se představila v hlavní roli dramatu Ben Is Back (rež. Peter Hedges) Film sleduje návrat problémového Bena Burnse, který se na Štědrý den vrací k nicnetušící rodině.

Zajímavosti
Julie provozuje produkční společnost Red Om Films, společně se svojí sestrou Lisou Roberts Gillan a Marisou Yeres Gillovou. Je také velice aktivní v charitě, podporuje například největší světovou organizaci zabývající se ochranou a zlepšování životních podmínek dětí, UNICEF.