Keanu Reeves je kanadský herec, producent a hudebník, který se narodil 2. září 1964 v libanonském Bejrútu. Maminka Patricia Taylor je kostýmová a produkční designérka, původem z Anglie. Tatínek Samuel Nowlin Reeves, Jr. je geolog havajského...

Životopis

Keanu Reeves je kanadský herec, producent a hudebník, který se narodil 2. září 1964 v libanonském Bejrútu. Maminka Patricia Taylor je kostýmová a produkční designérka, původem z Anglie. Tatínek Samuel Nowlin Reeves, Jr. je geolog havajského původu. Rodiče se potkali, když byli oba pracovně v Bejrútu. Keanu má o 2 roky mladší sestru Kim.

Jako rodina žili do Keanových 3 let, kdy se rodiče rozvedli a Keanu se společně se sestrou a matkou, která byla v té době tanečnicí, přestěhoval do Sydney a následně do New Yorku. Zde se matka provdala za režiséra Paula Aarona a následně se společně přestěhovali do Toronta. Manželství vydrželo jen do roku 1971. V roce 1976 následovalo další manželství, tentokráte s promotérem rockové hudby Robertem Millerem, které skončilo v roce 1980 také rozvodem. Čtvrté manželství s kadeřníkem Jack Bondem skončilo v roce 1994, takže si za svůj život Keanu užil několik nevlastních tatínků.

Díky neustálému stěhování a rodinným změnám, patřil Keanu ve škole spíše k těm horším žákům. Během pěti let vystřídal několik středních škol. Některé opustil sám, z některých jej vyhodili. Během studií na střední škole De La Salle College byl velmi dobrým hokejistou, takže se stal brankářem školního hokejového týmu a vysloužil si přezdívku The Wall (Zeď). Jeho snem bylo hrát hokej za Kanadu. Jeho plány mu přerušilo zranění, takže začal přemýšlet o svém budoucím povolání, a protože miloval herectví, byla to pro něj jasná volba. Po opuštění školy De La Salle se začal živit broušením bruslí a stal se manažerem obchodu s těstovinami. Aby se jeho herecký sen mohl stát skutečností, začal při práci navštěvovat Avondale Alternative Secondary School. Přestože školu nakonec nedodělal, jeho zkušenosti mu umožnili prorazit jako herec.

Vztahy a rodina
V době největší slávy, krátce po natočení Matrixu chodil s herečkou Jennifer Syme, se kterou dokonce čekal dceru. Holčička se ale narodila mrtvá, což Jennifer neunesla a o rok a půl později ve svém autě spáchala sebevraždu, když ve vysoké rychlosti narazila do tří zaparkovaných aut. Mimo zmíněný vztah, chodil Reeves chvíli také např. se Sandrou Bullock, Sofii Coppolou a několika dalšími herečkami. Žádný vztah nebyl ale nějak vážný a Keanu je označován jako “Hollywoodský samotář”.

Zajímavosti
Jeho biologický otec byl v roce 1992 zadržen a zatčen na Havaji za prodej heroinu.
V roce 1995 jej magazín People zařadil mezi 50 nejkrásnějších lidí světa.
Má rád surfování, jízdu na koni a v první řadě miluje motorky.
V roce 2007 přejel paparazzi fotografa a následně byl zadržen policií.
Při natáčení Matrix Reloaded obdržel zprávu, že jeho sestra Kim trpí nevyléčitelnou leukémií. Proto se rozhodl podporovat organizace zaměřené na léčbu rakoviny.
Od roku 2005 má svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy na adrese 6801 Hollywood Boulevard.
Většinu kaskadérské práce ve filmech zvládá sám.
Keanu je také známý tím, že část svých honorářů rozdává, mezi špatně placený filmový štáb.

Hudební kariéra
Keanu Reeves je také výborným hudebníkem a jeho vášní je hra na baskytaru. Psal se rok 1991, když v obchodě potkal bubeníka Roba Mailhouse, který měl na sobě svetr se znakem detroitského hokejového klubu. Protože Reeves byl velký fanoušek Detroitu, dal se s hudebníkem do řeči a tím vlastně položil základ jejich budoucí spolupráce. Dvojice přibrala do party další dva členy a začali trénovat v garáži. Vznikla tím americká rocková kapela Dogstars, která vydala celkem tři alba, a na scéně působila od roku 1991 do roku 2002. Později se ještě Reeves potkal s Mailhousem v kapele Becky. Tu ale musel Keanu kvůli svému pracovnímu vytížení opustit.

1985 - 1993 - začátky herecké kariéry
První zkušenosti s herectvím, se mu dostalo již v devíti letech v divadle Damn Yankees. V patnácti letech hrál postavu Mercutia ve hře Romeo a Julie v divadle Leah Posluns.

Když bylo Keanovi 20 let, přestěhoval se do Los Angeles, k jednomu ze svých nevlastních otců, režiséru Paulu Aaronovi. Jeho debutem na obrazovkách byla epizoda v sitcomu Hangin' In. Následovalo několik reklam, včetně reklamy na Coca-Colu. První opravdové filmy, do kterých byl Reeves obsazen byly v roce 1985 romantický snímek Tak si jdi (rež. Jack Bender) a krátkometrážní krimi One Step Away.

Zlomový okamžik v herecké kariéře přišel hned o rok později, tedy v roce 1986, kdy jej Peter Markle obsadil do filmu s hokejovou tématikou, Youngblood. Ve filmu tak Keanu spojil dvě své vášně, kterými je herectví a hokej. Navíc se tu potkal s hollywodskou stár Patrickem Swayzem. Obecně se dá říct, že Reeves nastartoval svoji kariéru v úchvatném tempu, protože hned ve zmíněném roce 1986, se kromě Youngblood objevil v dalších sedmi filmech. Jmenujme např. drama Msta (rež. John Mackenzie) s Charlesem Bronsonem, či Bratrstvo spravedlivých (rež. Charles Braverman), kde se objevil v jedné z hlavních rolí mladíka Dereka, který společně s kamarádem Viktorem (Kiefer Sutherland) založí Bratrstvo spravedlivých a vyrazí zbavovat město kriminálních živlů, jakými jsou drogový dealeři, zloději a další padouši. Z trošku jiného žánrového soudku byl pak další snímek, rodinné fantasy, Byli jednou dva (rež. Clive Donner) s Drew Barrymore v hlavní roli.

Rok 1988 pak odstartoval hudebním dramatem Píseň pro Davida (rež. Marisa Silver) následováný komediemi Princ z Pensylvánie (rež. Ron Nyswaner) a Noc předtím (rež. Thom Eberhardt). Nejvýznamnějším filmem toho roku bylo ale jednoznačně romantické drama Nebezpečné známosti (rež. Stephen Frears), ve kterém si zahrál rytíře Dancenyho. O rok později hraje společně s Alexem Winterem v komedii o bláznivém výletě dvou rockerů časoprostorem nazvané Skvělé dobrodružství Billa a Teda (rež. Stephen Herek). Následuje příběh složený z obvyklých manželských a rodičovských problémů čtyř generací, Rodičovství (rež. Ron Howard). V roce 1990 hraje v krimi komedii Miluji tě k smrti (rež. Lawrence Kasdan), a následně se při natáčení setkává s Peterem Falkem, představitelem legendárního poručíka Columba, v romantickém snímku Julie a její milenci (rež. Jon Amiel).

Jeden z bodů zlomu v Keanově kariéře přichází v roce 1991, kdy se opět potkává s Patrickem Swayzem v kriminálním thrilleru Bod zlomu (rež. Kathryn Bigelow). Následuje Mé soukromé Idaho (rež. Gus Van Sant), ve kterém se Reeves v roli Scotta živí prostitucí. Ve sci-fi komedii Neskutečná cesta Billa a Teda (rež. Peter Hewitt), která je pokračováním Skvělého dobrodružství Billa a Teda, se ústřední dvojice tentokráte vydává na cestu do nebe, pekla, kde se setká např. s Albertem Einsteinem.

Rok 1992 obohacuje dosavadní filmografii Keana Reevese o Oscary ověnčený dramatický horor Drákula (rež. Francis Ford Coppola). Přestože film slavil slušné úspěchy, sám režisér obsazení Reevese do role Jonathana Harkera litoval. V roce 1993 získává svoji první nominaci na Zlatou malinu za svůj výkon v komedii Mnoho povyku pro nic (rež. Kenneth Branagh), v kategorii Nejhorší herec ve vedlejší roli. Ve stejném roce je k vidění mezi rozmanitě deformovanými kreaturami ve sci-fi Freaked (rež. Tom Stern, Alex Winter). Také se mění ve vznešeného prince Siddhartha v dramatu Malý Buddha (rež. Bernardo Bertolucci). Posledním filmem roku 1993 byla westernová komedie I na kovbojky občas padne smutek (rež. Gus Van Sant) s Umou Thurman v hlavní roli. Roli, kterou tu Reeves ztvárnil původně odmítl herec Gary Oldman.

1994 - 1998 - Keanu Reeves je definitivně katapultován mezi hereckou špičku
Skutečný průlom v jeho kariéře přišel v podobě jediného snímku roku 1994, kdy jej režisér Jan de Bont obsadil do thrilleru Nebezpečná rychlost. Film, který nese motto “Nezpomaluj nebo zemřeš”, se stal nejúspěšnějším akčním filmem roku a vydělal slušných 350 miliónů dolarů.

Rok po zmíněné akčňárně zvolnil tempo a předvedl se v roli vojáka, který se vrací z druhé světové války v romantickém dramatu Procházka v oblacích (rež. Alfonso Arau). Aby zmírnění tempa nebylo tak drastické, zahrál si také v kultovím kyberpunkovém sci-fi filmu Johnny Mnemonic (rež. Robert Longo). Za oba dva filmy roku 1995 získal své další nominace na anticenu Zlatá malina v kategorii Nejhorší herec. Nejinak tomu bylo také o rok později za film Řetězová reakce (rež. Andrew Davis). Jediným filmem zmíněných let, který nezískal nominaci na anticenu tak zůstala romantická komedie s Cameron Diaz, Líbánky bez ženicha (rež. Steven Baigelman).

Po dvou méně úspěšných letech se o slovo přihlásil Ďáblův advokát (rež. Taylor Hackford), kde se představil v hlavní roli právníka Kevina Lomaxe z Floridy, který ještě nikdy svůj případ neprohrál. V roce 1997 si ještě zahrál v životopisném filmu podle skutečných událostí The Last Time I Committed Suicide (rež. Stephen Kay).

1999 - 2010 - Reeves se dočkal své životní role
Roku 1999 nasazuje Keanu černé brýle a celému světu se představuje v roli mladého počítačového experta Nea, v megafilmu Matrix (rež. Larry Wachowski a Andy Wachowski). Matrix získal celkem 4 Oscary.

Začátek tisíciletí odstartovala divoká sportovní komedie Náhradníci (rež. Howard Deutch), ve které se z outsiderů stávají špičkoví hráči amerického fotbalu. Pro roli v tomto filmu přibral Reeves více jak 10kg. Protože si přál, aby ve filmu hrál také Gene Hackman, odmítl část svého honoráře, aby zbyly prostředky pro obsazení Hackmana. Ve stejném roce si také zahrál roli násilnického rasisty Donnia, který tyranizuje svou ženu v kriminálním thrilleru Téměř dokonalý zločin (rež. Sam Raimi). Po čtyřech letech opět získává nominaci na anticenu Zlatá malina, tentokráte za film Sleduje tě vrah! (rež. Joe Charbanic). Další 2 nominace na “malinu” získává hned v roce 2001 za romantickou komedii Listopadová romance (rež. Pat O'Connor) a sportovní drama Hardball (rež. Brian Robbins).

Rok Matrixu, tak by se dal bezesporu nazvat Keanův rok 2003. Do filmografie mu přibylo pokračování kultovního sci-fi filmu Matrix, nazvané Matrix Reloaded následováno snímkem Matrix Revolutions, který tuto trilogii uzavřel. Oba filmy mají na svědomí, stejně jako první díl, sestry Wachowské. Světlo světa spatřily také animované snímky Animatrix a Animatrix: Dětský příběh, ve kterém samozřejmě nechybí hlas představitele Nea, Keanu Reevese. Posledním snímkem roku, který jako jediný nemá nic společného s Matrixem, je romantická komedie Lepší pozdě nežli později (rež. Nancy Meyers), ve které stárnoucí playboy v podání Jacka Nicholsona, bojuje o svou lásku s mladým lékařem, kterého hraje Reeves.

Roku 2005 hraje vedlejší roli v komedii Ellie Parker (rež. Scott Coffey) a dramatu s prvky komedie Cucák (rež. Mike Mills). Hlavní roli pak ztvárnil ve fantasy hororu Constantine (rež. Francis Lawrence), ve kterém se po boku policistky Angely Dodsonové (Rachel Weisz) snaží vyřešit sebevraždu jejího dvojčete. Při pátrání se dostanou do světa andělů a démonů, který existuje těsně pod povrchem Los Angeles. V roce 2006 se poprvé od Nebezpečné rychlosti setkává na obrazovce s okouzlující Sandrou Bullock. Tentokráte v okouzlujícím a cituplném fantasy Dům u jezera (rež. Alejandro Agresti). Dvojice si ve filmu začne dopisovat a zjistí, že jsou stvořeni jeden pro druhého, mimo to také zjistí, že žijí každý v jiném čase. Z jiného žánrového soudku je pak další snímek roku 2006, animované krimi Temmý obraz (rež. Richard Linklater). Po snímku Dracula se jedná o druhý film, kde si zahrál s Winonou Ryder.

Policisty obviněného z vraždy parťáka si zahrál v roce 2008 v dramatickém thrilleru Street Kings (rež. David Ayer). Následovalo katastrofické sci-fi Den, kdy se zastavila Země (rež. Scott Derrickson). O rok později hraje v romantické komedii Soukromé životy Pippy Lee (rež. Rebecca Miller). Další film, ve kterém je Reeves neprávem obviněn, tentokráte z loupežného přepadení nese název Příležitost dělá zloděje (rež. Malcolm Venville). V roce 2012 hraje v dramatech My Own Private River (rež. James Franco, Gus Van Sant) a Ztracená generace (rež. Mark Mann). Druhý zmíněný snímek sleduje jeden den v životě Johna a jeho dvou krásných společnic, kteří žijí na okraji společnosti, putují mezi bary a oddávají se sexu, aniž by tušili, kam je život dovede.

Roku 2013 zasedá Reeves poprvé do režisérského křesla a představuje světu svůj režijní debut Muž taiči. Děj filmu o velmi lukrativních nelegálních zápasech, ve kterých jde o holý život, zasadil Reeves do kulis moderního Pekingu a samozřejmě se ujal jedné z hlavních rolí. Ve stejném roce jej režisér Carl Rinsch obsadil do akčního fantasy snímku 47 róninů. Velice významná role čekala Keana v roce 2014, zahrál si totiž postavu zabijáka na odpočinku, kterému je lepší se vyhnout v akčním thrilleru John Wick (rež. Chad Stahelski, David Leitch). Následující rok se stává úspěšným architektem, šťastně ženatým otcem dvou dětí v hororovém thrilleru Nebezpečné pokušení (rež. Eli Roth). Žije si poklidným životem do doby, než na jeho dveře zaklepou 2 krásné, promočené dívky, kterým pomůže. Tato zprvu poklidná návštěva se ale změní v peklo.

Co se množství filmů týče, patří rok 2016 k jednomu z nejplodnějších v dosavadní kariéře. Fanoušci se dočkali hned 7 filmů, žádný ale nedosáhl nějakých zvláštních úspěchů. Mezi tyto filmy patří krátkometrážní Quantum Is Calling (rež. Alex Winter) a Anyone Can Quantum, od stejného režiséra. Roli detektiva si zahrál v dramatickém thrilleru Exposed (rež. Gee Malik Linton). Ve stejném filmovém žánru pak ztvárnil právníka ve snímku The Whole Truth (rež. Courtney Hunt). Dalšími filmy jsou akční komedie Keanu - Kočičí gangsterka (rež. Peter Atencio) a horory Neon Demon (rež. Nicolas Winding Refn) a The Bad Batch (rež. Ana Lily Amirpour).

Jako legendární John Wick se v roce 2017 opět objevil na plátnech kin v pokračování úspěšného akčního thrilleru John Wick 2 (rež. Chad Stahelski). Během příprav na film musel trénovat bojová umění, řízení a práci se zbraněmi. Jak už je u Keanu Reevese zvykem, většinu kaskadérských scén natočil sám. Mimo zmíněný film hrál také v romantickém SPF-18 (rež. Alex Israel), komediálním Destination Wedding (rež. Victor Levin) a dramatu To the Bone (rež. Marti Noxon), ve kterém se v roli doktora Williama snaží pomoci dívce, která bojuje s anorexií.

2018 - budoucnost - Na jaké filmy s Keanem Reevesem se můžeme těšit v blízké budoucnosti
Na rok 2018 jsou naplánované celkem 3 nové snímky s Reevesem v hlavní roli. Jedná se o sci-fi thriller Replicas (rež. Jeffrey Nachmanoff), romantický thriller Siberia (rež. Matthew M. Ross) a drama The Modern Ocean (rež. Shane Carruth). Rok 2019 by se pak měl nést v duchu třetího pokračování thrilleru John Wick (rež Chad Stahelski). Natáčení John Wicka již začalo, konkrétně 1. března 2018 v americkém New Yorku. Natáčení bude probíhat také v Rusku a Španělsku.