zavřít
Upravit životopis

Životopis

Laurel Blair Clarková, rozená Saltonová, byla lékařka a astronautka USA. Zemřela tragicky během návratu z vesmírné mise STS-107 raketoplánu Columbia.

Středoškolské vzdělání získala roku 1979 na William Horlick High School, ve městě Racine, stát Wisconsin. Poté se dostala na University of Wisconsin-Madison a zde roku 1987 získala titul doktorky.

Měla za sebou praxi na ponorkách.

Do NASA se přihlásila v roce 1996, v Houstonu ve středisku Johnson Space Center prošla dvouletým výcvikem a potom byla zařazena do seznamu astronautů připravujících se k letům.

Byla vdaná, manželem jí byl Jonathan Clark, měli osmiletého syna. V době úmrtí jí bylo 41 roků. V roce 1996 bydleli na Floridě v Pensacole.

Let do vesmíru
Letěla na svůj první let s raketoplánem Columbia. Odstartoval z mysu Canaveral v půli ledna 2003 bez problémů. Na palubě bylo sedm kosmonautů: Richard Husband, Michael Anderson, Kalpana Chawlaová, David Brown, Laurel Clarková, Ilan Ramon z Izraele a William McCool. Během letu provedli 80 různých experimentů. Úspěch mise se však proměnil v katastrofu, když během přistávacího manévru se v atmosféře nad Texasem raketoplán rozpadl a celá posádka zahynula.

- STS-107 Columbia (start 16. ledna 2003, přistával 1. února 2003)

Byla 429. kosmonautem Země, v pořadí 40. žena.

Laurel Clarková

41 let, lékařka, astronautka