zavřít
Upravit životopis

Životopis

Lenka Kubálková byla dětská herečka, v současné době se věnuje práci s dětskými herci.Narodila se v březnu roku 1982 v Praze.

Na filmovém plátně se poprvé oběvila v roce 1986 kde si jí do svého filmu, podle scénáře Haliny Pawlovské a Milana Štaindlera, Můj Hříšný Muž, vybral režisér Václav Matějka. Byly jí teprve 4 roky a už v té době si zahrála hlavní dětskou roli po boku svých filmových rodičů Dagmar Veškrnové-Havlové a Oldřicha Kaisera, zkušenosti k dětskému herectví tedy nabrala u těch nejpovolanějších, mnohé také mohla pochytit od takových hereckých kolegů jako byla například Jiřina Jirásková, Květa Fialová, Jiří Kodet, Radovan Lukavský a Petra Janů, se kterými si v tomto filmu společně zahrála.

"K filmu jsem se dostala ve čtyřech letech, dělala jsem sportovní gymnastiku a jednoho dne si lidi od filmu přišli vybrat malou, blonďatou a ukecanou holčičku která by byla podobná Dáše Veškrnové do filmu Můj Hříšný Muž. Poslali mě na konkurs, kde byl strašný nával. Jedna z mnoha částí konkurzu byl telefonní rozhovor. Jelikož mám starší sestru, která i s mojí maminkou doma věčně vysedávala na telefonu, nebyl tento úkol pro mě žádný problém, ráda jsem je kopírovala" vzpomíná Lenka na své dětské herecké začátky.

V roce 1990 měl premiéru film Skřivánčí Ticho režiséra Antonína Máši kde si Lenka Kubálková ,tehdy jako 8letá holčička, zahrála sourozence, s další dětskou filmovou hvězdičkou Janem Kalousem, tentokrát si rodiče zahráli neméně známí herci Naďa Konvalinková a Vítězslav Jandák.

V této době se Lenka začala pohybovat před kamerou čím dál častěji, byla vybraná k účinkování v různých dětských pořadech jako bylo Studio Kamarád nebo se pravidelně objevovala po boku Pavla Zedníčka a Jitky Molavcové v pořadu Malý Televizní Kabaret.

Poté přišla spolupráce s idolem dětských srdcí Dádou Patrasovou. Lenka se objevovala nejen v jejich pořadech Babystudio ale Dáda si jí vybrala i do několika svých videoklipů.

V těchto letech si Lenka také poprvé vyzkoušela i dabingovou zkušenost, kdy její hlas byl vybrán pro roly Lucy do seriálu Letopisy Narnie – Lev, Čarodějnice a Skříň, podle slavné předlohy C. S. Lewise.

V letech 1991-1995 se Lenka ocitla v pohádkovém světě princezen, čarodějnic, mluvících zvířat a dalších nadpřirozených bytostí, když byla obsazena do jedné ze svých největších filmových rolích a to do série pěti Italských koprodukčních fantasy filmů, nejznámější Italské pohádky pod názvem Princezna Fantaghiro. V prvním díle se objevila jako malá princezna Carolina, sestra Fantaghiry, na konci dílu se ale z malých princezen stanou dospělé ženy a po Lence převzala tuto roly herečka Kateřina Brožová. Známý italský režisér Lamberto Bava se ale s mladou českou herečkou nechtěl rozloučit a proto se po roce vrátil zpět do České Republiky a rozhodl se pro neobvyklost, Lence svěřil novou roli Bolt/Šíp. Tato role je popisována jako miniatura Černé Čarodějnice kterou hrála populární americká herečka Brigitte Nielsen (Roky IV. ,Policajt z Beverly Hills atd.).

Lenka o své roli mluví jako o pravém opaku Černé čarodějky. " Šíp se vždy snažila být na straně dobra a pomáhat Fantaghiře. Má schopnost převtělit se v opravdový šíp a umí létat".
Princezna Fantaghira je dodnes v Itálii tou nejpopulárnější pohádkou ale nejenom tam, odvysílána byla ve více než deseti světových jazycích a získala si fanoušky po celém světě. V Čechách jsme ji mohly vídat pravidelně o Vánocích na televizních obrazovkách po několik let. A jak na natáčení vzpomíná Lenka Kubálková?

" Natáčení mě opravdu bavilo, kterému dítěti by se nelíbilo ocitnout se v říši pohádek ? S kamarádem Jakubem Zdeňkem (role Blesk) jsme se dobře bavili i když natáčení bylo někdy hodně náročné. Nejvíc jsem si ale užívala natáčení filmových triků, kterých bylo v této pohádce hodně. Nikdy nezapomenu na bezvadný štáb a úžasné herecké kolegy, jakou je třeba Brigitta Nielsen, která se o mě perfektně starala a já se od ní hodně učila."

V roce 1993 si Lenka Kubálková stihla, i přes časově náročné natáčení pohádky Princezna Fantaghiro, zahrát v i českém pohádkovém seriálu režiséra Václava Vorlíčka, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, který je pokračováním pohádkového seriálu Arabela z roku 1979. V tomto novém pokračování si s Lenkou zahrálo i spoustu dalších dětských hvězdiček jako třeba Lucie Vondráčková, Jana Kimlová, Matouš Soukénka, Jan Kalous, Jakub Zdeněk, Tomáš Staňek a další.

Se známou herečkou Dagmar Veškrnovou-Havlovou se Lenka opět potkává na place v seriálu Když se slunci nedaří který režíroval Hynek Bočan v roce 1995.

Známý český režisér Jaroslav Dudek natočil v roce 1995-1996 šestidílný seriál Aneta, kde můžeme Lenku Kubálkovou vidět v roli fintivé Markéty, jednu ze dvou nejlepších kamarádek hlavní představitelky Anety. Režisér Dudek opět vsadil na "bandu", v té době současných dětských hvězd, jakou byl například Radek Kuchař, Jan Dolanský, Tatiana Vilhelmová, Pavel Mang, Lenka Kubálková, Jana Kimlová a Jan Kalous. Dětské herce doplnili takové herecké Esa jakou je Viktor Preiss, Jana Štěpánková a Jana Švandová.

Režisér Martin Dolanský si v roce 1997 do svého filmu Krajina Před Bouří vybral na hlavní role Lenku Kubálkovou a známou herečku Ljubu Krbovou. "S Ljubou se mi hrálo moc dobře a navíc skoro celý film se točil v areálu Bohnické léčebny, kdo má takové štěstí se tam jen tak podívat, že? " Se smíchem vzpomíná Lenka na natáčení.

Tragikomická televizní inscenace Za Zdí byla natočena režisérem Ivanem Pokorným v roce 1998, kde si Lenka zahrála po boku Zlaty Adamovské. Maminka se svou šestnáctiletou dcerou prochází náročným obdobím svého života jako je puberta, žárlivost i ztráta svých nejbližších.

Lenka se ukázala ve Francouzském snímku Komisař Maigret, v Americkém filmu Nehynoucí Láska, režiséra Bernarda Rose. Měla možnost si zkusit funkci takzvanou stand-in za americkou herečku Heather Graham a to při natáčení filmu Z Pekla (From Hell-USA), v hlavní roly s Johnnem Deppem.

Lenka si také nejednou vyzkoušela jak se točí reklama, tou nejznámější je první reklama v ČR na mobilní síť Oskar, reklama byla natočena formou sitcomu, režisérem Milanem Steindlerem. V rodince Telefonováku si zahrál s Lenkou i známý herec a komik Tomáš Hanák.
" Když se začala reklama vysílat, ze všech stran na mě lidi pokřikovali, kde máš plesový šaty??? V jedné ze scén této reklamy Tomáš Hanák, v roli tatínka, říká své dceři, která padá s obrovským batohem ze schodů…Kromě koberce, umyvadla a plesových šatů máš snad sbalené všechno. A já s úlekem vykřiknu…Plesový šaty! " vysvětluje Lenka.

Režisér Milan Steindler použil Lenku Kubálkovou také ve svém novém filmu z roku 2001 Perníková Věž, kde si zahrála malou ale obtížnou roli sebevražedkyně.

Jak jsme se mohli přesvědčit Lenka není jen televizní a filmová herečka ale také zakusila i slavná prkna co znamenají svět. A to hned přímo v muzikálu. V režii Jana Zemana a choreografa Ladislava Berana byla dne 6.9.2001, v divadle Spirála na pražském Výstavišti, premiéra muzikálu Brouci - evangelium podle Beatles, kde se Lenka představila v roly Lucy.
Příběh začíná dlouho po Lennonově smrti, v Praze u jeho zdi na Kampě. Zde se Lucy seznamuje z jedním člověkem, který umí hrát písně od Beatles. Začne s ním zpívat a záhy již slyšíme celou skupinu. Pak přicházejí opravdoví Beatles v podání herců, aby uvedly věci na pravou míru. John Lennon je již po smrti a v retrospektivě se zde odvíjí jejich příběh. Takto celý muzikál začínal. A jak na tuto, nejenom, hereckou zkušenost Lenka vzpomíná ?

" Bylo to nejkrásnější období mé herecké kariéry, možná proto, že to byla jediná divadelní zkušenost a tak to pro mě bylo jedinečné, muzikálu jsem zcela propadla i když jsem se k němu v budoucnu už bohužel nikdy nevrátila. Zahrát si ale v divadle po boku takových hvězdných kolegů jako je Jan Hrušinský, Pavel Kříž, Jiří Langmajer, Karel Zich, Jana Vaculíková a pracovat s choreografem jako je Ladislav Beran nebo s tanečnicí Kateřinou Strykovou si prostě v mém životě hodně cením! "

V srpnu roku 2002 přišly velké záplavy které bohužel postihly i divadlo Spirála, utopilo se zde mnoho drahých kostýmů, rekvizit i aparatury a tak se muzikál po povodních už bohužel nikdy nerozběhl. " Cítila jsem se jako by se mi v záplavách utopil kus mého života " se slzami v očích nám Lenka líčí své pocity z oné tragedie která Prahu tenkrát postihla.

"Bolest byla veliká, já měla pocit že musím pryč z tohohle světa showbusinessu, tak netrvalo dlouho a já se přestěhovala na nějakou dobu do Anglie, po dvou letech jsem si splnila svůj další sen a to odletět za moře. V Americe jsem začala učit herectví na letních campech. Herectví, angličtina a práce s dětmi to byla pro mě ta nejlepší kombinace. "

Po návratu se Lenka k filmu opět vrátila ale tentokrát z druhé strany kamery, začala se věnovat práci s dětskými herci, pracuje v herecké agentuře A-casting a v létě se účastní, v pozici režisérky, Letní Herecké Školy .

Od té doby se před kamerou ukázala jen párkrát, například v Nováckém seriálu Ordinace v Růžové Zahradě, kde si zahrála s hercem Ladislavem Potměšilem nebo v Pojišťovně Štěstí s Terezkou Kostkovou. " Hereckou kariéru mám už asi vážně za sebou"

Mohli by vás také zajímat…