Obránce Milan Toman se narodil 30. listopadu 1979 v Litoměřicích, ale odmalička žil v Roudnici nad Labem. Tam také obul poprvé brusle a později začal s hokejem. Ve třinácti letech přešel na Kladno, kde se dvakrát pokoušel o zisk titulu mezi...

Životopis

Obránce Milan Toman se narodil 30. listopadu 1979 v Litoměřicích, ale odmalička žil v Roudnici nad Labem. Tam také obul poprvé brusle a později začal s hokejem. Ve třinácti letech přešel na Kladno, kde se dvakrát pokoušel o zisk titulu mezi českými dorostenci. Na Kladně vydržel celkem tři sezony, než přešel do hlavního města. Jeho novým klubem se stala Sparta Praha.

Stal se nejproduktivnějším bekem juniorského mužstva v sezoně 1997 / 1998, kdy během čtyřiatřiceti střetnutí nasbíral třiatřicet kanadských bodů. Poprvé také nakoukl do nejvyšší soutěže. V osmnácti letech jej kouč Václav Sýkora nasadil do zápasu proti Velvaně Kladno. Sparta tehdy svého soka ve vlastní hale jednoznačně přejela v poměru 6:1. Celkem odehrál v základní části čtyři střetnutí a připsal si jednu asistenci.

Tím se však jeho extraligová kariéra nadlouho uzavřela. Sparta se na konci devadesátých let vydala cestou skupování hotových a drahých hráčů a pro talentované mladíky z řad vlastní mládeže nebylo místo. Proto Toman putoval až do druhé ligy, kde hostoval v barvách Slovanu Ústí nad Labem a klubu pomohl k postupu do první ligy. Na severu Čech působil ještě dva roky, než opět dostal extraligovou příležitost. Dal mu ji kouč Jaromír Šindel, který v sezoně 2001 / 2002 zachraňoval Kladno od pádu z extraligy. Toman se k týmu připojil v závěru základní části a zažil obrovské zklamání z neúspěšného finiše, který měl vést k záchraně.

V posledním kole základní části doma Kladenští před vyprodaným hledištěm přivítali Litvínov. Vítěz zápasu se měl udržet, naopak poražený spadl do baráže. Středočeši sice vedli po gólu Kruliše 1:0, ale nakonec prohráli 1:3 a v souboji o extraligovou licenci je vyzval vítěz první ligy z Liberce. Kladno v baráži zcela vyhořelo. Bílí Tygři ztratili jen jeden zápas a tým kouče Josefa Jandače vybojoval pro podještědskou metropoli premiérovou účast mezi hokejovou elitou.

Tomanovy výkony patřily jednoznačně k těm lepším. V létě roku 2002 jej tak oslovilo se svou nabídkou Znojmo, kde nakonec nevysoký obránce strávil tři roky. Zařadil se mezi opory mužstva a ve dvou případech pomohl mužstvu k postupu do play-off. Ani jednou však Orli nepřešli bránu čtvrtfinále. Na jaře 2003 je zastavily Pardubice, o rok později je vyřadila Slavia Praha. Především druhé vyřazení mělo pořádně trpkou příchuť. Pražané si postup vybojovali až v penaltovém rozstřelu rozhodujícího sedmého zápasu.

Toman si však během svého působení na jihu Moravy udělal velké jméno, což potvrdil i jeho návrat do Sparty. Moc o něj stál kouč Jaromír Šindel, který si jej pamatoval ze svého působení na Kladně. Poctivý zadák dostával v úvodu ročníku dostatek příležitostí, ale týmu se nedařilo. Sparta se hodně rychle dostala pod příčky, zajišťující účast ve vyřazovacích bojích, a důsledkem bylo odvolání kouče Šindela. Na jeho místo byl povolán uznávaný teoretik František Výborný a Toman se posunul víceméně na pozici sedmého beka.

Byl to pro něj zvláštní rok. Pod Výborného vedením se pražský celek obdivuhodně zvednul a zažehnal hrozbu toho, že by se nedostal mezi nejlepších osm týmů extraligy. Ve vyřazovacích bojích si pak postupně poradil se Zlínem, v semifinále jednoznačně přehrál Znojmo a v přímém souboji o titul porazil 4 - 2 na zápasy městského rivala ze Slavie. Sparta se na nejvyšší stupínek vrátila po čtyřech letech.

Toman si užil mistrovské oslavy, ale už v té době vážně přemýšlel na změnou. Věděl, že ve Spartě v ročníku 2006 / 2007 o moc více příležitostí nedostane. Jeho pozici v týmu ještě zhoršil příchod zkušeného zadáka Ladislava Benýška ze švédského Leksandu. Proto kývl na nabídku českobudějovického sportovního manažera Jaromíra Látala a v rámci hostování se přestěhoval na jih Čech.