Otakar Španiel

sochař, medailér

Narození:
13. června 1881
Úmrtí:
15. února 1955
Upravit profil
Otakar Španiel byl významný český sochař, řezbář, medailér; profesor na UMPRUM a AVU. Učil se na odborné rytecké škola v Jablonci nad Nisou. V roce 1901 absolvoval medailérskou školu vídeňské Akademie u prof. Josefa Tautenhayna a v letech 1902...

Životopis

Otakar Španiel byl významný český sochař, řezbář, medailér; profesor na UMPRUM a AVU.

Učil se na odborné rytecké škola v Jablonci nad Nisou. V roce 1901 absolvoval medailérskou školu vídeňské Akademie u prof. Josefa Tautenhayna a v letech 1902 až 1904 pokračoval ve studiu na AVU v Praze pod vedením J. V. Myslbeka (1848-1928). Své výtvarné vzdělání pak završil v Paříži, kde byl žákem Alexandre Charpentiera. Pobyt v Paříži byl rozhodující pro utváření jeho osobitého stylu a další zaměření tvorby. Nemenší význam pak jistě mělo přátelství s Antoinem Bourdellem.

V roce 1917 se stal profesorem na Umělecko-průmyslové škole v Praze a od roku 1919 byl profesorem na AVU; v roce 1927 se stal členem České akademie věd a umění.

Za nacistické okupace byl vězněn v koncentračním táboře. Jeho bratr, čs. generál Oldřich Španiel, odešel po okupaci do zahraničí a v letech 1944 až 1946 byl přednostou vojenské kanceláře prezidenta Beneše.

Jeho tvorba vychází zejména ze secese, kde se odráží vliv J. V. Myslbeka. V prvopočátcích se věnoval klasickému sochařství - kromě tradičních aktů (Myjící se žena, 1906; Ženy v lázni, 1908) - byly jeho častým námětem i sportovci (Fotbalista, Skokan, 1908).

Po návratu z Paříže je v jeho díle zřetelný vliv Bourdella (Tanečnice, 1915; Dívka s rukávníkem, 1916). Jeho tvorba po první světové válce má blíže k neoklasicismu; stal se téměř oficiálním státním umělcem a není divu, že začal převažovat jistý akademismus.

V jeho díle dominuje reliéfní tvorba, v níž dosáhl světové úrovně. (věnuje se medailím, mincím, plaketám a portrétu).

Po druhé světové válce byl jmenován laureátem státní ceny, zasloužilým umělcem a získal řadu významných ocenění na výstavách doma i v zahraničí.

Z díla:
Busty:
- Jan Evangelista Purkyně
- Jaroslav Vrchlický
- Max Švabinský
- Josef Mánes
- Bedřich Smetana
- Alois Jirásek
- Mikoláš Aleš
- Ivo Vojnovič
- Jože Plečnik
- Josef Suk starší
- Karel Kovařovic
- Antonín Podlaha

Pomníky:
- pomník T. G. Masaryka
- pomník J. Mánesa

Je spoluautorem (s V.H. Brunnerem) výzdoby dveří západního průčelí chrámu sv. Víta (Praha, realizace 1929)