V pěti letech, kdy od svých rodičů dostal svoji první bicí soupravu, se začala rodit hudební kariéra kluka z malé moravské vesničky Újezd u Rosic Petra Bende. Otec Petra Jano je profesionální muzikant, s různými kapelami projel celou Evropu a...
Životopis
V pěti letech, kdy od svých rodičů dostal svoji první bicí soupravu, se začala rodit hudební kariéra kluka z malé moravské vesničky Újezd u Rosic Petra Bende. Otec Petra Jano je profesionální muzikant, s různými kapelami projel celou Evropu a tato skutečnost byla určitě velkým podnětem pro nasměrování Petrova budoucího života a jeho hudební kariéry.
Petr absolvoval osm ročníků ZUŠ ve Velké Bíteši, obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Navštěvoval také soukromé hodiny hry na bicí nástroje u profesora Pavla Šumpíka v Brně. K těmto nástrojům, které začal Petr postupně zvládat přibyla ještě kytara a foukací harmonika.
Mladý muzikant začal svoji profesní dráhu ve třinácti letech úspěchem v konkurzu na místo bubeníka ve skupině Svěrák 3. S touto kapelou a později také se skupinami Extáze a především Carmen na postu bubeníka a zpěváka absolvoval stovky vystoupení. Souběžně s těmito vystoupeními věnoval velkou pozornost a mnoho času svému projektu, kapele Petr Bende band, se kterou prezentoval vlastní skladby a objížděl malé festivaly a soutěže.
Z mladého muzikanta se stal skladatel, textař, multiinstrumentalista, zkrátka člověk, který propadl hudbě, podřídil jí vše a začal bojovat o své místo na slunci. Na své cestě k posluchačům a k veřejnosti prošel v roce 1996 vítězstvím v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák. V roce 1997 působil jako stage technik na tour Janka Ledeckého „Na křídlech peagasů“, kde připravoval kytary a bicí. Byl také finalistou Mladé písně Jihlava 2000, finalistou Porty 1900 – 2000, účastníkem Zahrady 1999 – 2000 a v roce 2002 zvítězil v soutěži hudebních skupin Mohelnice. Se svojí původní skupinou a s kamarády Radkem Jelínkem, Pavlem Schützem, Milošem Bazalou a Karlem Nováčkem vystupoval na mnoha hudebních festivalech, samostatných koncertech, v klubech a jako předkapela skupiny Kamelot, s novým složením skupiny později jako předkapela skupin Fleret, No Name a Čechomor. Mnoho vystoupení také absolvoval na charitativních akcích, v barech, a také na párty svých přátel. Od roku 1998 pořádá své autorské vánoční koncerty „Hvězda“. V roce 2003 ho na vystoupeních začal doprovázet jeho nynější band složený z výborných muzikantů a tak Borkovi Nedorostovi - klávesové nástroje, vokál, Daliboru Dunovskému - basová kytara, Pavlovi Břízovi - bicí, Karlovi Nováčkovi – trumpeta, vokál a Danu Hlaďovi - kytara vděčí za silnou podporu na vystoupeních.
Petrova cesta po českých a slovenských nahrávacích studiích, která v květnu 2002 začala v bratislavském elánovském studiu Ebony, vlastně započala přípravu vydání jeho prvního alba. Do této doby si Petr všechny zvukové demo záznamy svých skladeb nahrával sám na svůj vícestopý magnetofon a v třebíčském studiu Skála. V Ebony si padl do oka s pozdějším „slovenským producentem roku 2003“ a producentem No Name Jurajem Kupcem a ten mu umožnil nahrávání několika skladeb s předními slovenskými muzikanty Marcelem Buntajem, Martinem Gašparem a Jurajem Tatarem.
Skvělou zkušeností pro Petra byla také spolupráce se Zdeňkem Charliem Blažkem a Lubomírem Chmelařem v pražském studiu Music Box při úpravě dalších skladeb.
Po velice kladném ohlasu hudebních dramaturgů na rádiomeetingu ve Vleticích v roce 2002, kdy se skladba Chvíle dostala v konkurenci českých i zahraničních zavedených interpretů a skupin mezi nejlépe hodnocené skladby, bylo pro Petra smutným překvapením, že ani tentokrát mu nebyla dána možnost jednat o vydání jeho skladeb na autorské CD. Do některých českých rádií se však dostává skladba Chvíle a o rok později skladba Ty a já, stále však bez potřebné podpory hudebního vydavatelství.
Petr i přes svoji nedočkavost, nabídky a mnoho těžkostí, zůstal věrný radám zkušených lidí z hudební branže nic neuspěchat, pracovat na sobě a vše podřídit kvalitě a pocitu mít dobré skladby a později vydat desku za kterou si bude stát.
Na české hudební scéně se tak stále častěji objevuje jméno Petr Bende a s ním interpret intenzivně prožívající svět na pokraji hudebního showbussinesu se všemi klady i zápory. Se svojí nelehkou cestou prosazování vlastní tvorby, na svůj nízký věk bohatou hudební historií, všestranným umem, ale také hudebním štěstím, stále větším zázemím u svých fanoušků a hudební veřejnosti, je v této době o to více zajímavým protikladem mezi novými interprety na poli našeho hudebního světa. A jelikož je jeho původ česko – slovenský (matka Češka, otec Bratislavan) a je mu blízké i hudební dění u našich východních sousedů, snaží se Petr budovat hudební kontakty i na Slovensku!
Možnost hrát jako host na letním tour 2004 před skupinou Čechomor a koncertováním své kapely na podzimním tour slovenských No Name je pro Petra Bende dalším zviditelněním! Naprostou většinu koncertů a vystoupení za tímto účelem stále Petr se svojí kapelou absolvují bez honorářů. Stále větší časové problémy ho ale i přes nedobrou finanční situaci donutily již před rokem odejít z pracovního místa obchodního zástupce. Tuto práci měl Petr velice rád, muzika ale i přes všechna existenční rizika nakonec zvítězila.
Známostí a skutečným průlomem Petra Bende do českého hudebního dění je v červnu 2005 stříbrná pozice v soutěži Česko hledá SuperStar! Tomuto obrovskému úspěchu a potvrzení několikaleté práce, úsilí a víry předcházelo osm nezapomenutelných měsíců v soutěži. 17. listopadu 2004 se postavil s dalšími 8357 uchazeči na startovní dráhu nekonečného maratonu soutěže. Stěžejním a osudovým dnem se pro Petra stalo semifinále a skladba Angels od Robbieho Williemse, se kterou postoupil mezi dvanáct nejlepších. Finálový den 12. června 2005 a stříbrná pozice v soutěži je pro Petra velkým bonusem.
Do historie hudební kariéry Petra Bende se tak mohly zapsali dva výjimečné koncerty, uspořádané jako poděkování Petra všem lidem, kteří ho v soutěži SuperStar podporovali. 29. června 2005 přišlo na Karlovo náměstí do Třebíče neuvěřitelných 10 000 Petrových příznivců a 6. července poté v jeho rodném Újezdu u Rosic zahrál Petr se svojí skupinou pro téměř 4 000 lidí.
O prázdninách 2005 bylo dokončeno pečlivě a dlouhodobě připravované debutové autorské album „pb“ zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty, pohybující se pro českou scénu v novém pojetí pop rocku. Převážná část alba vznikla ve spolupráci s hudebním producentem Milanem Cimfe v nahrávacích studiích SONO RECORDS . Spolupráce s M.Cimfe, který se s P.Bende podílel i na aranžích, znamenala zásadní zlom u PB ve studiovém natáčení a zkušenostech v hudbě...
Debutové album Petra Bende vychšlo 7. listopadu 2005 u hudebního vydavatelství Sony BMG.
V prosinci 2005 se Petr stal Skokanem roku v anketě Zlatý Slavík 2005 skokem z 109. na 9. místo a v ten samý měsíc natočil spolu s islandským režisérem Hjalnárem Ejlnarsonem videoklip k písni Anděl perutí mách\\'. V lednu 2006 byl nominován jako jediný z 2. řady SuperStar na prestižní ocenění Anděl Allianz 2006 v kategoriích Objev roku a Videoklip.
Na jaře r.2006 objel 14 českých měst v rámci svého turné k debutovému albu "pb", které shledalo velký úspěch jak na koncertech tak v prodejnosti, za rok se ho prodalo více než 11000 kusů.
Za necelý rok 2006 má Petr Bende za sebou více než 180 koncertů.
Jeho druhá deska, která vznikala v průběhu uplynulého roku znovu pod dohledem Milana Cimfeho a společnosti Sony BMG, byla vydána 23.10. a pokřtěna 1.11. na vyprodaném koncertě v pražském Paláci Akropolis.
Deska s názvem "život ve vteřinách.cz" se shledává s úspěchem, jelikož se pohybovala kolem první dvacítky nejprodávanějších alb za měsíc listopad 2006.
Kolem poloviny listopadu 2006 bylo plánováno menší turné po městech v rámci filmu "Po hlavě do prdele", ke kterému měl Petr možnost složit tři skladby, jenž jsou zároveň na jeho novém albu: Vidím sebe vedle tebe, Co dáš to dostaneš, Samba s Karlíkem a v prosinci 2006 Petr objel Vánoční turné po českých městech (ve fotogalerii jsou přiloženy fotky ze Zbraslavského, Třebíčského a Pražského Vánočního recitálu)
Také 9.12.2006 si v anketě Zlatý slavík polepšil a vyhoupl se z 9. na krásné 5. místo po získání neuvěřitelných 13 132 hlasů a 31.12.2006 se účastnil nezapomenutelné novácké show Mejdan roku z Václaváku.na kterou přišlo přinejmenším tisíce diváků!
Jeho aktuální hity jsou nyní písně Zaklínám své moře, z které se Petr inspiroval k názvu svého nového CD a Vidím sebe vedle tebe, která je hlavní písní z filmu " Po hlavě do prdele ".
V únoru 2007 se Petr účastnil nejen jako host, ale také jako jeden z nominovaných na Ceny Óčko 2006 v kategorii zpěvák roku a videoklip roku.V obou kategoriích skončil na druhém místě.
V březnu 2007 byl nominován na Anděly Allianz 2006 za Český klip roku a Hudební osobnost roku, v těchto kategoriích sice nebyl úspěšný, ale jako jediný ze Superstar spolu s Anetou Langerovou dostal možnost bojovat o tato ocenění a to hned dva roky po sobě.
Natočil klipy ke svým dvěma aktuálním singlům Zaklínám své moře a Vidím sebe vedle tebe, které se velmi úspěšně umístili v čekých hitparádách jako je ESO,T-music nebo Adio hitparáda televize Óčko.
Nyní Petr za sebou má, ale také chystá spoustu festivalových a jiných koncertů na 2007(více o koncertech se dozvíte na www.petrbende.cz) ,a už teď má velmi nabitý kalendář!
Stále se zpěvák jménem Petr Bende pomalu, ale jistě sune na výslunní mezi naše české hvězdy, ale místo na výslunní má u mnohých jeho fanoušků již teď a k českým hvězdám zaručeně patří a patřit už stále bude.
Per Bende si zahraje i roli Hamleta ve slavné Shakespearově stejnojmenné hře!
2. června 2008 se oženil s přítelkyní Zuzanou Hanačíkovou, která mu v roce 2009 porodila syna Matyase. Matyas Bende po narození vážil 3,05 kilogramu a měřil 49 centimetrů.
Petr absolvoval osm ročníků ZUŠ ve Velké Bíteši, obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Navštěvoval také soukromé hodiny hry na bicí nástroje u profesora Pavla Šumpíka v Brně. K těmto nástrojům, které začal Petr postupně zvládat přibyla ještě kytara a foukací harmonika.
Mladý muzikant začal svoji profesní dráhu ve třinácti letech úspěchem v konkurzu na místo bubeníka ve skupině Svěrák 3. S touto kapelou a později také se skupinami Extáze a především Carmen na postu bubeníka a zpěváka absolvoval stovky vystoupení. Souběžně s těmito vystoupeními věnoval velkou pozornost a mnoho času svému projektu, kapele Petr Bende band, se kterou prezentoval vlastní skladby a objížděl malé festivaly a soutěže.
Z mladého muzikanta se stal skladatel, textař, multiinstrumentalista, zkrátka člověk, který propadl hudbě, podřídil jí vše a začal bojovat o své místo na slunci. Na své cestě k posluchačům a k veřejnosti prošel v roce 1996 vítězstvím v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák. V roce 1997 působil jako stage technik na tour Janka Ledeckého „Na křídlech peagasů“, kde připravoval kytary a bicí. Byl také finalistou Mladé písně Jihlava 2000, finalistou Porty 1900 – 2000, účastníkem Zahrady 1999 – 2000 a v roce 2002 zvítězil v soutěži hudebních skupin Mohelnice. Se svojí původní skupinou a s kamarády Radkem Jelínkem, Pavlem Schützem, Milošem Bazalou a Karlem Nováčkem vystupoval na mnoha hudebních festivalech, samostatných koncertech, v klubech a jako předkapela skupiny Kamelot, s novým složením skupiny později jako předkapela skupin Fleret, No Name a Čechomor. Mnoho vystoupení také absolvoval na charitativních akcích, v barech, a také na párty svých přátel. Od roku 1998 pořádá své autorské vánoční koncerty „Hvězda“. V roce 2003 ho na vystoupeních začal doprovázet jeho nynější band složený z výborných muzikantů a tak Borkovi Nedorostovi - klávesové nástroje, vokál, Daliboru Dunovskému - basová kytara, Pavlovi Břízovi - bicí, Karlovi Nováčkovi – trumpeta, vokál a Danu Hlaďovi - kytara vděčí za silnou podporu na vystoupeních.
Petrova cesta po českých a slovenských nahrávacích studiích, která v květnu 2002 začala v bratislavském elánovském studiu Ebony, vlastně započala přípravu vydání jeho prvního alba. Do této doby si Petr všechny zvukové demo záznamy svých skladeb nahrával sám na svůj vícestopý magnetofon a v třebíčském studiu Skála. V Ebony si padl do oka s pozdějším „slovenským producentem roku 2003“ a producentem No Name Jurajem Kupcem a ten mu umožnil nahrávání několika skladeb s předními slovenskými muzikanty Marcelem Buntajem, Martinem Gašparem a Jurajem Tatarem.
Skvělou zkušeností pro Petra byla také spolupráce se Zdeňkem Charliem Blažkem a Lubomírem Chmelařem v pražském studiu Music Box při úpravě dalších skladeb.
Po velice kladném ohlasu hudebních dramaturgů na rádiomeetingu ve Vleticích v roce 2002, kdy se skladba Chvíle dostala v konkurenci českých i zahraničních zavedených interpretů a skupin mezi nejlépe hodnocené skladby, bylo pro Petra smutným překvapením, že ani tentokrát mu nebyla dána možnost jednat o vydání jeho skladeb na autorské CD. Do některých českých rádií se však dostává skladba Chvíle a o rok později skladba Ty a já, stále však bez potřebné podpory hudebního vydavatelství.
Petr i přes svoji nedočkavost, nabídky a mnoho těžkostí, zůstal věrný radám zkušených lidí z hudební branže nic neuspěchat, pracovat na sobě a vše podřídit kvalitě a pocitu mít dobré skladby a později vydat desku za kterou si bude stát.
Na české hudební scéně se tak stále častěji objevuje jméno Petr Bende a s ním interpret intenzivně prožívající svět na pokraji hudebního showbussinesu se všemi klady i zápory. Se svojí nelehkou cestou prosazování vlastní tvorby, na svůj nízký věk bohatou hudební historií, všestranným umem, ale také hudebním štěstím, stále větším zázemím u svých fanoušků a hudební veřejnosti, je v této době o to více zajímavým protikladem mezi novými interprety na poli našeho hudebního světa. A jelikož je jeho původ česko – slovenský (matka Češka, otec Bratislavan) a je mu blízké i hudební dění u našich východních sousedů, snaží se Petr budovat hudební kontakty i na Slovensku!
Možnost hrát jako host na letním tour 2004 před skupinou Čechomor a koncertováním své kapely na podzimním tour slovenských No Name je pro Petra Bende dalším zviditelněním! Naprostou většinu koncertů a vystoupení za tímto účelem stále Petr se svojí kapelou absolvují bez honorářů. Stále větší časové problémy ho ale i přes nedobrou finanční situaci donutily již před rokem odejít z pracovního místa obchodního zástupce. Tuto práci měl Petr velice rád, muzika ale i přes všechna existenční rizika nakonec zvítězila.
Známostí a skutečným průlomem Petra Bende do českého hudebního dění je v červnu 2005 stříbrná pozice v soutěži Česko hledá SuperStar! Tomuto obrovskému úspěchu a potvrzení několikaleté práce, úsilí a víry předcházelo osm nezapomenutelných měsíců v soutěži. 17. listopadu 2004 se postavil s dalšími 8357 uchazeči na startovní dráhu nekonečného maratonu soutěže. Stěžejním a osudovým dnem se pro Petra stalo semifinále a skladba Angels od Robbieho Williemse, se kterou postoupil mezi dvanáct nejlepších. Finálový den 12. června 2005 a stříbrná pozice v soutěži je pro Petra velkým bonusem.
Do historie hudební kariéry Petra Bende se tak mohly zapsali dva výjimečné koncerty, uspořádané jako poděkování Petra všem lidem, kteří ho v soutěži SuperStar podporovali. 29. června 2005 přišlo na Karlovo náměstí do Třebíče neuvěřitelných 10 000 Petrových příznivců a 6. července poté v jeho rodném Újezdu u Rosic zahrál Petr se svojí skupinou pro téměř 4 000 lidí.
O prázdninách 2005 bylo dokončeno pečlivě a dlouhodobě připravované debutové autorské album „pb“ zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty, pohybující se pro českou scénu v novém pojetí pop rocku. Převážná část alba vznikla ve spolupráci s hudebním producentem Milanem Cimfe v nahrávacích studiích SONO RECORDS . Spolupráce s M.Cimfe, který se s P.Bende podílel i na aranžích, znamenala zásadní zlom u PB ve studiovém natáčení a zkušenostech v hudbě...
Debutové album Petra Bende vychšlo 7. listopadu 2005 u hudebního vydavatelství Sony BMG.
V prosinci 2005 se Petr stal Skokanem roku v anketě Zlatý Slavík 2005 skokem z 109. na 9. místo a v ten samý měsíc natočil spolu s islandským režisérem Hjalnárem Ejlnarsonem videoklip k písni Anděl perutí mách\\'. V lednu 2006 byl nominován jako jediný z 2. řady SuperStar na prestižní ocenění Anděl Allianz 2006 v kategoriích Objev roku a Videoklip.
Na jaře r.2006 objel 14 českých měst v rámci svého turné k debutovému albu "pb", které shledalo velký úspěch jak na koncertech tak v prodejnosti, za rok se ho prodalo více než 11000 kusů.
Za necelý rok 2006 má Petr Bende za sebou více než 180 koncertů.
Jeho druhá deska, která vznikala v průběhu uplynulého roku znovu pod dohledem Milana Cimfeho a společnosti Sony BMG, byla vydána 23.10. a pokřtěna 1.11. na vyprodaném koncertě v pražském Paláci Akropolis.
Deska s názvem "život ve vteřinách.cz" se shledává s úspěchem, jelikož se pohybovala kolem první dvacítky nejprodávanějších alb za měsíc listopad 2006.
Kolem poloviny listopadu 2006 bylo plánováno menší turné po městech v rámci filmu "Po hlavě do prdele", ke kterému měl Petr možnost složit tři skladby, jenž jsou zároveň na jeho novém albu: Vidím sebe vedle tebe, Co dáš to dostaneš, Samba s Karlíkem a v prosinci 2006 Petr objel Vánoční turné po českých městech (ve fotogalerii jsou přiloženy fotky ze Zbraslavského, Třebíčského a Pražského Vánočního recitálu)
Také 9.12.2006 si v anketě Zlatý slavík polepšil a vyhoupl se z 9. na krásné 5. místo po získání neuvěřitelných 13 132 hlasů a 31.12.2006 se účastnil nezapomenutelné novácké show Mejdan roku z Václaváku.na kterou přišlo přinejmenším tisíce diváků!
Jeho aktuální hity jsou nyní písně Zaklínám své moře, z které se Petr inspiroval k názvu svého nového CD a Vidím sebe vedle tebe, která je hlavní písní z filmu " Po hlavě do prdele ".
V únoru 2007 se Petr účastnil nejen jako host, ale také jako jeden z nominovaných na Ceny Óčko 2006 v kategorii zpěvák roku a videoklip roku.V obou kategoriích skončil na druhém místě.
V březnu 2007 byl nominován na Anděly Allianz 2006 za Český klip roku a Hudební osobnost roku, v těchto kategoriích sice nebyl úspěšný, ale jako jediný ze Superstar spolu s Anetou Langerovou dostal možnost bojovat o tato ocenění a to hned dva roky po sobě.
Natočil klipy ke svým dvěma aktuálním singlům Zaklínám své moře a Vidím sebe vedle tebe, které se velmi úspěšně umístili v čekých hitparádách jako je ESO,T-music nebo Adio hitparáda televize Óčko.
Nyní Petr za sebou má, ale také chystá spoustu festivalových a jiných koncertů na 2007(více o koncertech se dozvíte na www.petrbende.cz) ,a už teď má velmi nabitý kalendář!
Stále se zpěvák jménem Petr Bende pomalu, ale jistě sune na výslunní mezi naše české hvězdy, ale místo na výslunní má u mnohých jeho fanoušků již teď a k českým hvězdám zaručeně patří a patřit už stále bude.
Per Bende si zahraje i roli Hamleta ve slavné Shakespearově stejnojmenné hře!
2. června 2008 se oženil s přítelkyní Zuzanou Hanačíkovou, která mu v roce 2009 porodila syna Matyase. Matyas Bende po narození vážil 3,05 kilogramu a měřil 49 centimetrů.