Petr Nedvěd se narodil 9. prosince 1971 v Liberci. Jako dorostenec odehrál v sezóně 1988/1989 20 zápasů za Litvínov a připsal si neuvěřitelných 51 bodů. Taková produktivita nemohla uniknout zámořským skautům a Nedvěd vábení Ameriky neodolal. Při...

Životopis

Petr Nedvěd se narodil 9. prosince 1971 v Liberci. Jako dorostenec odehrál v sezóně 1988/1989 20 zápasů za Litvínov a připsal si neuvěřitelných 51 bodů. Taková produktivita nemohla uniknout zámořským skautům a Nedvěd vábení Ameriky neodolal. Při návratu z turnaje v Calgary, kde mimochodem vyhrál kanadské bodování, emigroval jako sotva sedmnáctiletý z Československa. Jiná cesta za komunistického režimu nebyla tehdy možná.

Zamířil do juniorské WHL, kde nastupoval za Seattle a s průměrem přes dva body na zápas se stal nováčkem roku a to nejen WHL, ale všech nižších kanadských soutěží. To se projevilo během draftu v roce 1990, Nedvěda si jako celkově druhého vybral tým Vancouveru Canucks.

První dvě sezóny se výborný technik oťukával, ale ve třetí sezóně v NHL již zazářil, když si v 84 zápasech připsal 71 bodů (38+33). Následně přišla také pozvánka do národního týmu, nešlo však o reprezentaci Česka, ale Kanady. Na olympiádě v roce 1994 v Lillehammeru pomohl výrazně týmu „javorového listu“ pěti brankami ke stříbrné medaili. V témže roce působil v týmu St. Louis Blues. Následující sezónu 1994/1995, která byla zkrácena díky výluce v NHL, strávil v týmu New York Rangers.

Nejlepší zámořskou sezónu prožil v roce 1995/1996 v dresu Tučňáků z Pittsburghu, když v 98 zápasech (včetně play-off) nastřádal 119 bodů (55+64). Kromě této porce zazářil i v + bodech, jeho + 37 bodů byl 4. nejlepší počin v celé lize. Tučňáci se i díky jeho výkonům dostali až do finále konference, kde podlehli Floridě. Nedvěd kromě všech výše zmíněných úspěchů zaznamenal i jeden ze svých nejslavnějších gólů, když rozhodl jednu z bitev až ve 140. minutě zápasu.

V roce 1996 také oblékl dres České republiky, ale ani on tehdy bohužel nezabránil totálnímu propadáku na Světovém poháru. Co se mu však povedlo, byla další sezóna v NHL, ve které zaznamenal průměr lehce pod bod na zápas. Nedvěd si byl dobře vědom své hodnoty a více než rok strávil jednáním o nové smlouvě. Čekání na nový kontrakt si Nedvěd zpestřil v dresu Las Vegas Thunder (IHL) a dokonce v extralize, kde se objevil v dresu Sparty. Tučňáci se nakonec rozhodli Nedvěda zbavit a vyměnili ho za Rusa Kovaljova do New York Rangers. „Jezdcům“ se angažování Čechokanaďana vyplatilo, v sezóně 1999/2000 byl nejproduktivnějším hráčem svého týmu, když si připsal 68 bodů. Po odchodu Wayna Gretzkyho se stal prvním centrem a v New Yorku tak vznikla pětka nazývaná Czech line Dvořák - Nedvěd - Hlaváč. V New Yorku působil Nedvěd s výjimkou jednoho zápasu až do sezóny 2003/2004, kdy byl vyměněn v rámci omlazení kádru Rangers do Edmontonu.

Tím jediným zápasem bylo galapředstavení v dresu Liberce v sezóně 2001/2002, tehdy si Nedvěd připsal hattrick. V Edmontonu dohrál Nedvěd sezónu a následně přesídlil na rok do Čech.

To v zámoří panovala výluka. Nedvěd však nezamířil do mateřského Liberce, ale jeho působištěm se stala pražská Sparta. Po skončení výluky se Nedvěd vrátil do zámoří, ale již neprožil příliš šťastné roky. Nejprve přestoupil do Phoneixu, ale ještě během podzimu se opět stěhoval. Jeho novým působištěm se stala Philadelphia. Zde dohrál sezónu a začal tam i tu následující. Letci se však trápili a špatnou formu odnesl Nedvěd, který byl vyměněn do Edmontonu.

Po sezóně Nedvěd zvažoval návrat do Evropy a nakonec se i odhodlal. NHL opustil jako celkově třetí nejproduktivnější český hráč v historii. Jeho novým zaměstnavatelem se stala pražská Sparta. Nedvěd byl v loňské sezóně jejím třetím nejproduktivnějším hráčem, přesto to pro Petra nebyla příliš povedený rok. S pražským klubem vypadl už ve čtvrtfinále s Libercem, městem, kam další rok přestoupil.

Nejdříve to však zkoušel na kempu New Yorku Rangers, ale nakonec se s tamním vedením nedohodl na novém kontraktu a definitivně tak ukončil své působení v nejslavnější hokejové lize světa. Jeho novým zaměstnavatelem se stal rodný Liberec, kde podepsal smlouvu do konce roku. K Tygrům se připojil po pár zápasech a modrobílý dres navlékl v třiatřiceti zápasech základní části. Tým Severočechů ale nešlapal podle představ a ani tak zkušený hráč jako byl Petr Nedvěd, nedokázal mančaftu pomoci přes předkolo, v němž zatarasily Nedvědovi a spol. cestu do čtvrtfinále.

Meďa si vzal krátce po roku stráveném v Tipsport areně čas na rozmyšlení, ale opět se ukázala láska k hokeji a pod Ještědem podepsal další roční kontrakt. Druhá po sobě jdoucí sezóna na severu Čech už byla pro zkušeného matadora o hodně lepší. Petr se stal novým kapitánem Liberce, a i když kvůli různým virózám odehrál jen 35 zápasů, připsal si v základní části stejný počet bodů (15+20) a stal se spolu s Milanem Bartovičem nejproduktivnějším hráčem týmu. Jako pravý vůdce liberecké šatny se ukázal hlavně v play-off. Ve vyřazovacích bojích si připsal solidních 17 bodů v patnácti zápasech. Tým kouče Kalouse dotáhl až do semifinále, kde Liberci zastoupily cestu mistrovské Pardubice.

I po další sezóně si vzal Petr čas na rozmyšlenou a po krátkém přemýšlení potěšil svým rozhodnutím liberecké fanoušky. Pod Ještědem podepsal další roční smlouvu a i nadále povede Bílé Tygry jako kapitán.

Od prvního utkání v ročníku 2010/11 za Bílé Tygry se stal liberecký kapitán opět lídrem týmu a dokormidloval svůj tým až na druhé místo v extralize. V pětačtyřiceti duelech nastřádal 55 bodů (14+41) a vyhrál nejen kanadské bodování týmu, ale stal se třetím nejproduktivnějším hráčem Tipsport extraligy. Druhý pak absolutně v počtu asistencí. Životní sezóna Petra pokračovala i v play-off, ale ani jeho osobní maxima nepomohla Bílým Tygrům. S Libercem to zapíchl už ve čtvrtfinále proti Slavii a sezóna pro něho skončila.

Po nejlepším hokejovém roku v extralize si Méďa vzal opět čas na rozmyšlenou a v polovině června podepsal u šelem další roční kontrakt. 
 
V sezóně 2013/2014 se opět stane kapitánem libereckých šelem týmu Bílí Tygři Liberec .