Pink se narodila jako Alecia Beth Moore v menším pennsylvánském městečku Doylestown ležícím asi 40 km severně od Philadelphie a 130 km jihozápadně od New York City. Její otec, válečný veterán, James Moore se živil jako pojišťovací agent zatímco...

Životopis

Pink se narodila jako Alecia Beth Moore v menším pennsylvánském městečku Doylestown ležícím asi 40 km severně od Philadelphie a 130 km jihozápadně od New York City. Její otec, válečný veterán, James Moore se živil jako pojišťovací agent zatímco její matka Judith Moore (rozená Kugel) byla zdravotní sestrou. Chvíli po narození zažívali rodiče manželskou krizi, která se táhla až do doby, kdy bylo Pink 10 let. Poté se rozvedli. Pink jako dítě trpěla na astma, což naštěstí nijak neovlivnilo její budoucí kariéru.

Ve svém rodném městě navštěvovala střední školu Central Bucks High School West. V té době se přidala k hudební skupině Middleground, která se však rozpadla poté, co nevyhrála jednu z místních hudebních soutěží. Už v teenagerovském věku psala texty, kterými vyjadřovala své pocity. Byla ovlivněna takovými umělci jako Bob Marley nebo Mary J. Blige.

Ve věku 14 let začala vystupovat ve filadelfských klubech, kde již používala své umělecké jméno Pink. Tento pseudonym pro ní však nebylo žádnou novinkou, již předtím byla přezdívána Pink podle postavy "Mr. Pink" z filmu Gauneři režiséra Quentina Tarantina.

Rozjezd kariéry se skupinou Choice
Stejnou dobou se zúčastnila konkurzu do dívčí skupiny Basic Instinct, kde uspěla. Nakonec se skupina rozpadla ještě předtím, než stihla vydat jakoukoli skladbu. V 16ti letech pak Pink společně s Chrissy Conway a Stephanie Galligan zakládá R&B skupinu s názvem Choice.

Holky odeslaly první nahrávku "Key to My Heart" do nahrávací společnosti LaFace Records sídlící v Atlantě v Georgii. Ta se dostala do ruky hudebnímu producentovi L.A. Reidovi, který zařídil, aby skupina přiletěla a předvedla se naživo. Jejich výkonem byl uchvácen a tak nic nebránilo podepsání prvního kontraktu. Ani jedna z dívek nebyla tou dobou plnoletá a tak museli mít po boku své zákonné zástupce.

Skupina pak v Atlantě začala nahrávat své první album, které však nikdy nevyšlo. Píseň "Key to My Heart" se alespoň objevila na soundtracku k hudební komedii Kazaam (rež. Paul Michael Glaser, 1996). Jedinou opravdu talentovanou členkou Choice byla právě Pink, a proto není divu, že dostala ultimátum, buď se vydá na sólovou dráhu a nebo je konec. Skupina Choice pak zanikla v roce 1998.

LaFace Records se postarala o začátek kariéry takových hvězd jakými jsou, kromě Pink, např. Toni Braxton, Usher, či Goodie Mob. Sám L.A. Reid spolupracoval s desítkami významných umělců, z nichž můžeme jmenovat Justina Biebera, Rihannu, Kanye Westa, Avril Lavigne, Jennifer Lopez, Bobbyho Browna, či skupinu The Jacksons.

Nastartování sólové kariéry a vydání debutového alba
Zpěvačka podepisuje po zániku skupiny Choice vlastní smlouvu s LaFace Record a začíná pracovat na svém sólovém albu. Producenty chystaného alba jsou, kromě mnohonásobného vítěze cen Grammy Babyface (vl. jménem Kenneth Brian Edmonds), také Tricky Stewart (vl. jménem Christopher Alan Stewart) a zpěvačka Kandi Burruss.

V únoru 2000 vydává Pink svůj první singl s názvem "There You Go", jenž se umístil v první desítce amerického žebříčku Billboard Hot 100. Jde o nejprestižnějším žebříček prodeje singlů v USA. Úspěch slavila také např. ve Velké Británii, na Novém Zélandu, či v Austrálii.

V květnu stejného roku spatřilo světlo světa první studiové album Can't Take Me Home, které se mezi odborníky z řad hudebních kritiků setkalo spíše s pozitivními reakcemi. Celkově debutovalo na 26. místě hitparády dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP na území USA s názvem Billboard 200. Za více než 2 miliony prodaných kusů na území USA získala Od Asociace amerického nahrávacího průmyslu (Recording Industry Association of America – RIAA) 2 platinové desky. Mimo USA se pak prodalo více než milion kusů, což ji zajistilo platinové desky i v dalších zemích, jako jsou Austrálie, či Kanada. Druhý singl z alba "Most Girls" se dostal na první příčku australské hitparády.

Relativní úspěch debutového alba ji na udílení Billboard Music Award v roce 2000 vynesl cenu udělovanou novým umělkyním (Female New Artist of the Year). V létě 2000 se jako doprovodný umělec zúčastnila turné skupiny NSYNC No String Attached tour.

V roce 2001 přichází obrovský hit "Lady Marmelade", který nahrála společně s Christinou Aguilerou, Mýou a raperkou Lil' Kim. Píseň byla hlavním singlem soundtracku k filmu Moulin Rouge! (2001, rež. Baz Luhrmann) a pro Pink to byl první singl, který se umístil na prvních příčkách hitparád. K úspěchu přispěl i skvělý videoklip, který si vysloužil cenu Videoklip roku (Video of the Year) na předávání MTV Video Music Awards v září 2001. Pink získala společně s dalšími protagonistkami také cenu Grammy v kategorii nejlepší pěvecké pop spolupráce (Best Pop Collaboration with Vocals).

Missundaztood a debutové turné
Při přípravě druhého studiového alba chtěla být brána jako hudebnice a textařka s vlastním stylem, chtěla hrát prostě jen to co se jí líbí, být kreativní a mít úplnou kontrolu nad novým albem. Na pomoc si přizvala zpěvačku Lindu Perry, bývalou členku své oblíbené rockové skupiny 4 Non Blondes. Výsledkem společně trávených měsíců v Lindiině Los Angeleském sídle bylo album Missundaztood, oficiálně vydané v listopadu 2001.

Hned první singl "Get the Party Started" se stal mezinárodním hitem a na předávání MTV Video Music Awards v roce 2002 si jeho videoklip vysloužil cenu v kategoriích Nejlepší ženský videoklip (Best Female Video) a Nejlepší taneční video (Best Dance Video). Komerčně úspěšné byly i další singly "Get the Party Started", "Don't Let Me Get Me" a "Just like a Pill". Poslední singl, R&B balada "Family Portrait" byla inspirována rozchodem zpěvaččiných rodičů.

Celosvětově se prodalo více než 13 milionů kusů alba Missundaztood a dle Mezinárodní federace hudebního průmyslu (International Federation of the Phonographic Industry, IFPI) se celosvětově stalo osmým nejprodávanějším albem roku 2002. Pink získala World Music Award v kategorii Nejprodávanější americká pop/rock umělkyně (Best Selling American Pop/Rock Female Artist).

5. února 2002 zahajuje své první koncertní turné Party Tour. Jde o 55 koncertů v USA, Kanadě, Evropě, Asii a Austrálii. První koncert proběhl v americkém Phoenixu a poslední v Honolulu na Hawaji.

Za rok 2002 byla Pink vyhlášena magazínem Billboard jako nejlepší Billboard 200 umělkyní (Top Female Billboard 200).

Try This a hudební spolupráce
Ještě koncem roku 2002 začaly přípravy třetího studiového alba. První singl "Feel Good Time", na kterém spolu s Pink spolupracoval William Orbit, byl vydán 20. června 2003 a byl určen pouze pro neamerickou verzi alba, později byl použit na soundtracku k filmu Charlieho andílci: Na plný pecky (rež. McG, 2003). Sama Pink si ve filmu střihla malou roličku.

Samotné album Try This bylo vydáno 11. listopadu 2003, ale ani zdaleka nedosáhlo úspěchu alba Missundaztood. I přes tento fakt si Pink ze 46. předávání cen Grammy odnesla vítězství v kategorii Nejlepší ženský rockový pěvecký výkon (Best Female Rock Vocal Performance).

Vzhledem k tomu, že album bylo mnohem úspěšnější mimo americký trh, se Pink rozhodla, že druhé koncertní turné proběhne jen v Evropě a Austrálii. Samotná show byla rozdělena na čtyři části, z nichž každá reprezentovala jedno ze 3 dosud existujících alb, k nimž byla přidána akustická část.

První koncert se uskutečnil 19. února 2004 v irském Dublinu a závěrečný, 68. koncert proběhl 22. srpna 2004 v anglickém Weston-under-Lizard. Na své si přišli také fanoušci z České republiky, koncert v pražské Sazka Aréně proběhl 1. srpna 2004.

Společně s Damonem Elliotem napsala píseň "Take A Picture", jenž je součástí alba Moodring zpěvačky Mýi. V roce 2005 pak spolupracovala se zpěvačkou a textařkou Lisou Marii Presley na písni "Shine", která byla vydána na Presleyině albu Now What.

Parodující Stupid Girl a otevřený dopis Georgi W. Bushovi
Ve stejné době začala s přípravou čtvrtého studiového alba I'm Not Dead, které bylo vydáno pod hlavičkou LaFace Records v dubnu 2006. Obrovský úspěch slavilo v Austrálii a Německu, kde obsadilo první příčky v prodejnosti. Relativně úspěšné bylo i na domácí půdě. Hlavní singl z alba "Stupid Girls" se stal obrovským hitem a Pink si tak vysloužila nominaci na cenu Grammy. Videoklip, parodující celebrity jako Paris Hilton, Mary-Kate Olsen, Jessicu Simpson a průšvihářku Lindsay Lohan, byl pak na předávání MRV Video Music Award oceněn v kategorii Nejlepší pop video (Best Pop Video).

Relativně úspěšné byly i písně "Who Knew" a "U + Ur Hand". S velkým ohlasem se setkal i song "Dear Mr. President", jenž je jakýmsi otevřeným dopisem tehdejšímu prezidentovi USA Georgi W. Bushovi. Pink v něm kritizuje některá z prezidentských rozhodnutí, jakými jsou válka v Iráku nebo vzdělávací reforma.

Jak už to bývá, k propagaci alba je potřeba pořádné světové turné. I'm Not Dead Tour čítalo celkem asi 130 koncertů v Severní Americe, Evropě, Oceánii, Asii a Africe. První koncert se konal 27. června 2006 v San Franciscu a poslední 11. září 2007 v jihoafrickém Kapském městě. Stejně jako s předchozím turné, zavítala Pink i v rámci I'am Not Dead do České republiky. 13. prosince 2006 se uskutečnila velkolepá show v pražské Sazka Aréně.

V Austrálii, kde je Pink dlouhodobě velmi oblíbená, prodala více než 300 tisíc vstupenek a trhala tak rekordy v návštěvnosti. Z londýnského koncertu konaného 4. prosince 2006 vzešlo DVD Pink: Live from Wembley Arena. Nahrávka se setkala s ohromným ohlasem a za své prodeje získala několik platinových desek.

V roce 2005 spolupracovala na písni "I Am Not My Hair" zpěvačky India.Arie, v září 2006 pak na albu Despite Our Difference folk rockového dua Indigo Girls a začátkem roku 2007 se zúčastnila americké části turné FutureSex/LoveShow Justina Timberlaka.

Mezitím přispěla písní "Tell Me Something Good" na soundtrack k animáku Happy Feet (rež. George Miller, Warren Coleman, Judy Morris, 2006). Z dalších spoluprácí té doby jmenujme např. album Dignity zpěvačky Hilary Duff a píseň “Sing” britské zpěvačky Annie Lennox.

Koncem roku 2007 vydává v Austrálii speciální edici Pink Box, jenž je kompilací jejich posledních tří alb a DVD Live in Europe.

Funhouse a otevření veřejných toalet P!nk Ladies
V srpnu 2008 vychází single "So What", který se stává obrovským hitem po celém světě. V září pak ovládá žebříček Billboard Hot 100. 3. listopadu 2008 přichází páté studiové album s názvem Funhouse a jen v Austrálii se během prvního týdne prodalo téměř 90 tisíc kusů. Toho roku na udílení American Music Award živě vystoupila s písní "Sober" ze zmíněného alba. Následovalo vydání singlů "Please Don't Leave Me", "Bad Influence" a "Funhouse".

Následující turné Funhouse Tour bylo opět splněným snem pro české fanoušky. Mezi celkem 150 plánovanými koncerty se objevila pražská O2 Arena a samotný koncert proběhl 19. listopadu 2009. Australské turné se stalo s více než 600 tisící návštěvníky největším turné v historii země a vydělalo 80 miliónů dolarů. Po celém světě se prodalo téměř 2 miliony vstupenek a celosvětově utržilo přes 150 milionů dolarů. Stalo se tak pátým nejvýdělečnějším turné roku 2009.

Zajímavostí je, že za jedenáct vyprodaných koncertů v Brisbane byla Pink poctěna otevřením veřejných toalet nesoucích její jméno "P!nk Ladies". V ostatních městech, kde byly její koncerty také vyprodány se však takové pocty nedočkala.

Na předávání MTV Video Music Awards, kde za píseň "So What" získala nominaci v kategorii Nejlepší ženský videoklip (Best Female Video), si opět naživo střihla píseň "Sober". Na 52. předávání cen Grammy v lednu 2010 pak vystoupila s písní "Glitter in the Air". Obě dvě vystoupení byly plné akrobatických prvků, přičemž druhé zmíněné bylo magazínem Billboard označeno jako nejlepší show na předávání Grammy od roku 2000. Dále byla označena za jednu z největších umělkyň celé dekády a dle BBC byla, hned po Madonně, druhou nejhranější sólo zpěvačkou ve Velké Británii.

Spolupráce na albu The Imagine Project jazzového pianisty Herbie Hancocka jí vynesla cenu Grammy v kategorii Nejlepší pop spolupráce (Grammy Award for Best Pop Collaboration with Vocals). Konkrétně se jednalo o slavnou píseň "Imagine" od Johna Lennona, na jejíž nové verzi se kromě Pink podílela India.Arie, Konono Nº1, Oumou Sangaré, Jeff Beck a Seal.

Ve stejném roce si ji ke spolupráci na písni "Won't Back Down' pozval raper Eminem. Song je součástí jeho sedmého studiového alba Recovery.

Během svého koncertu v německém Norinberku utrpěla zranění poté, co byla při zahájení akrobatické části, při níž se vznáší nad diváky shozena z pódia. Při upevňování lan byla levá strana aktivována ještě předtím, než byla Pink upevněna zprava, což zapříčinilo zmíněný pád.

Kompilační album a dabing Happy Feet
12. listopadu 2010 vydává kompilační album Greatest Hits... So Far!!!, jenž obsahuje největší hity za uplynulou dekádu, tedy od začátku její kariéry. Jedním z nových hitů tohoto alba je píseń "Raise Your Glass", kterou jsme mohli slyšet v upoutávce na film Ženy sobě (rež. Paul Feig, 2011), stejně tak jako v trailerech na romantické komedie Co ty jsi za číslo? (rež. Mark Mylod, 2011) a Šťastný Nový rok (rež. Garry Marshall, 2011). Obrovský úspěch slavil i druhý nový singl z alba, "Fuckin' Perfect".

V roce 2011 propůjčila svůj hlas postavě tučňačky Glórie v druhém pokračování animáku Happy Feet (rež. George Miller, Gary Eck, David Peers, 2011). Pink tak v roli Glórie nahradila zesnulou Brittany Murphy, jejimž hlasem tučňáčka promlouvala v prvním pokračování z roku 2006. Mimo to nazpívala ústřední píseň k filmu "Bridge of Light".

Úspěch šestého studiového alba
Začátkem července 2012 přichází singl "Blow Me (One Last Kiss)", jenž se stává hlavním singlem šestého studiového alba The Truth About Love, vydaného o dva a půl měsíce později. S více než 280 tisíci prodanými kusy v prvním týdnu od uvedení se album, jako vůbec první zpěvaččino, dostalo do čela žebříčku Billboard 200. Stejně tak dobře si vedlo např. v Austrálii, Kanadě, Německu, Rakousků, Švédsku, Švýcarsku a na Novém Zélandu. Celosvětově šlo o šesté nejprodávanější album roku 2012. Na 55. předávání cen Grammy získalo nominaci v kategorii Nejlepší Pop Album (Best Pop Vocal Album).

Největším hitem z celého alba se stal song "Just Give Me a Reason", na kterém se podílel také zpěvák Nate Ruess, zakladatel hudební skupiny Fun.. Tento duet ovládl první místa hudebních žebříčků ve více jak 20ti zemích a skvěle si vedl také u nás. Mimo to získal dvě nominace na cenu Grammy, včetně kategorie Píseň roku (Song of the Year).

Turné na podporu nového alba odstartovalo 13. února 2013 pod názvem The Truth About Love Tour v arizonském Phoenixu a skončilo 31. ledna 2014 v městě hříchu, v Las Vegas. Opět si připomeňme, že zkrátka nepřišla ani Praha, kde se zpěvaččina koncertní show konala 10. května 2013. V Austrálii se během několika hodin prodalo více než 300 tisíc lístků a s celkem asi 650 tisíci prodanými lístky na území Austrálie šlo o nový rekord sólo hudebníka u protinožců. Show z australského Melbourne byla zaznamenána jako čtvrté video album zpěvačky a vydána pod názvem The Truth About Love Tour: Live from Melbourne. A DVD šlo na dračku, na území Austrálie se prodalo více než 240 tisíc kusů a stalo se tak nejprodávanějším hudební DVD roku.

Skvělý herecký výkon, filmové covery a soundtracky
V roce 2013 si spolu s Gwyneth Paltrow a Markem Ruffalo zahrála na sexu závislou postavu Dede v komedii režiséra Stuarta Blumberga, Díky za ty dary. Za ztvárnění Dede získala pozitivní reakce ze strany významných filmových kritiků. Dle některých byl její výkon nejlepším hereckým výkonem celého filmu. Zpěvačka je v titulcích a upoutávkách na tuto komedii uvedena pod svým rodným jménem Alecia Moore, namísto pseudonymu Pink.

Pink byla magazínem Billboard jmenována jako Ženská interpretka (Woman of the Year) roku 2013 a její turné bylo s tržbami dosahujícími 150 milionů dolarů třetím nejprodávanějším turné 2013.

Pro třináctou řadu zábavné talk show herečky a komičky Ellen DeGeneres nahrála úvodní píseň "Today's the Day" a pro animovanou sérii Beat Bugs společnosti Netflix nazpívala původní Beatlesáckou píseň "Lucy in the Sky with Diamonds". Aby toho nebylo málo, pro Disneyho rodinné fantasy Alenka v říši divů: Za zrcadlem (rež. James Bobin, 2016) nahrála píseň "White Rabbit" a na filmový soundtrack pak přispěla také písní "Just Like Fire".

Po smrti René Angélila, hudebního producenta, zpěváka a manžela zpěvačky Celine Dion, napsala právě pro Celine píseň "Recovering". Ta byla označena za jednu z nejlepších písní roku 2016 a stala se součástí anglické verze Celinina alba Encore un soir.

Pink následně spolupracovala na singlu "Setting the World on Fire" country zpěváka Kenny Chesney a debutové písni "Waterfall" norského produkčního dua Stargate, kde můžeme kromě Pink slyšet také vokály australské zpěvačky Siy Kate Isobelle Furler.

Beautiful Trauma
Rok 2017 se nesl ve znamení přípravy sedmého studiového alba. První singl nesoucí název celého alba "Beautiful Trauma" byl vydán koncem září 2017 a celé album Beautiful Trauma spatřila světlo světa 13. října 2017. A opět si nevedlo vůbec špatně, celosvětově se stalo třetím nejprodávanějším albem roku 2017. Z předávání MTV Video Music Award 2017 si Pink odnesla cenu v kategorii Michael Jackson Video Vanguard Award. V průběhu večera stihla vystoupit s takovými hity, jako jsou "Get the Party Started", "Just Give Me a Reason" novinkou "What About Us" a další.

Koncem roku 2017 spolupracovala s Eminemem na jeho písni "Need Me", jenž se stala součástí Eminemova alba Revival.

V únoru 2018 si Pink splnila svůj dětský sen, na 52. ročníku Super Bowlu si zazpívala státní hymnu. O této chvíli snila od roku 1991, kdy měla tu čest slyšet Whitney Houston na 25. ročníku Super Bowlu.

Se svým sedmým turné Beautiful Trauma World Tour, které odstartovalo v Phoenixu 1. března 2018 nemá v plánu navštívit žádnou z Evropských zemí. 128 plánovaných koncertů by mělo proběhnout pouze v Severní Americe a Oceánii, kde má opravdu silnou fanouškovskou základnu.