zavřít
Upravit životopis

Životopis

Od sedmnácti let pracoval v Torontu jako rozhlasový technik a o dva roky později jako diskžokej. Posléze se uplatnil jako komik v rozhlase, v torontských nočních klubech a kabaretech a také v TV.

Jeho kariéra začala nabírat rychlé obrátky poč. 80. let, kdy se připojil k improvizačnímu souboru Second City a vytvořil populární komickou dvojici s Davem Thomasem (křupanské pivaře - bratry Boba a Douga McKenzieovy) v satirickém TV programu Second City Television (SCTV), za jehož spoluautorství získal cenu Emmy 1982.

Jejich skeče byly nahrány také na gramofonové desce The Great White North, která pronikla v Kanadě i v USA na přední místa hitparády (Zlatá deska a nominace na cenu Grammy).

Na základě těchto úspěchů jim společnost MGM umožnila rozvinout osudy bratrů McKenzieových do film. podoby v komedii Podivná várka.

Pro svou drobnou postavu, vyjevenou tvář s brýlemi a výrazem šprta se stal oblíbeným představitelem nesmělých, roztržitých, přitroublých a neohrabaných popletů, často se honosících akademickými tituly: nenapravitelně nešikovný právník Louis Tully v duchařských komediích Krotitelé duchů a Krotitelé duchů II (obě r. I. Reitman); ušlápnutý příručí z květinářství Seymour Krelborn, jehož život a práci obrátí vzhůru nohama záhadná masožravá rostlina, v hororovém komediálním muzikálu Malý krámek hrůz (r. F. Oz); výstřední vědec-vynálezce Wayne Szalinski v rodinných sci-fi komediích Co je malý, to je hezký (r. J. Johnston), Miláčku, zvětšil jsem naše dítě (r. R. Kleiser) a Miláčku, scvrkneme se (r. D. Cundey); zakrslý a vzteklý lord Tmavá Helma v parodii na sci-fi Války hvězd naruby (r. M. Brooks); nekompromisní intelektuálský otec Nathan Merrick, který učí svoji dcerku předškolního věku náročné matematické výpočty, v komedii Rodičovství (r. R. Howard); plachý agent FBI Barney Coopersmith v mafiánské komedii Moje modré nebe (r. H. Ross).

Mohli by vás také zajímat…