Šárka Kašpárková bude v Athénách soutěžit už na svých čtvrtých olympijských hrách, v trojskoku však bude soutěžit teprve potřetí. Málokdo totiž ví, že na olympijských v Barceloně reprezentovala tehdejší Československo jako skokanka do...

Šárka Kašpárková bude v Athénách soutěžit už na svých čtvrtých olympijských hrách, v trojskoku však bude soutěžit teprve potřetí. Málokdo totiž ví, že na olympijských v Barceloně reprezentovala tehdejší Československo jako skokanka do výšky.

Šárka se narodila 20. května 1971 v Karviné, základní školu vychodila v Havířově, gymnázium a vysokou školu pak v Brně. Ze sportů začínala s basketbalem, pak ale přešla na skok do výšky. Ten jí nešel vůbec špatně, na mistrovství světa juniorů v kanadské Sudbury skončila šestá. Výkonem 195 cm se dokonce stala držitelkou českého rekordu a dostala se na olympiádu v Barceloně, kde skončila v kvalifikaci. Pak ale natrvalo přešla k trojskoku, kterému se začala věnovat již dříve.

V trojskoku patřila Šárka do užší špičky, až do roku 1996 však jejím největším úspěchem bylo první místo z Univerziády. Pak ale získala stříbro z halového mistrovství Evropy v Göteborgu a bronz z olympijských her v Atlantě. A největší úspěch měl teprve přijít. Na mistrovství světa v Athénách 1997 skočila nový český rekord – 15,20 m, a to jí vyneslo první příčku. Ještě téhož roku získala bronz na halovém MS v Paříži.

V sezoně 1998 získala Kašpárková stříbro jak z halového, tak z otevřeného mistrovství Evropy, o rok později ještě bronz na halovém MS v Maebaši. Tím je výčet velkých medailí uzavřen, neboť po nevydařených olympijských hrách v Sydney se na více než dva roky odmlčela kvůli těhotenství. Po narození dcery Terezky, kterou má se svým trenérem a přítelem Michalem Pogányem, se sice Šárka vrátila k závodění a dokázala vyhrát mistrovství republiky, skoky, které nyní předvádí, jsou však o více než o metr kratší, než ten zlatý z Athén.