Simona Halepová je rumunská profesionální tenistka, která na okruh ITF vstoupila v roce 2006 a další čtyři sezóny se pohybovala převážně na něm. V květnu 2007 si připsala první dva tituly ITF na turnaji v Bukurešti. V rámci tohoto okruhu vyhrála...

Životopis

Simona Halepová je rumunská profesionální tenistka, která na okruh ITF vstoupila v roce 2006 a další čtyři sezóny se pohybovala převážně na něm. V květnu 2007 si připsala první dva tituly ITF na turnaji v Bukurešti. V rámci tohoto okruhu vyhrála celkem šest turnajů ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře.

Na konci sezóny 2012 se poprvé podívala do elitní padesátky světové klasifikace. Mezi červnem a listopadem 2013 pak na okruhu WTA Tour získala šest singlových titulů, v Norimberku, Hertogenboschi, Budapešti, New Havenu, Moskvě a na sofijském Turnaji šampionek. Celkově vyhrála sedm turnajů ve dvouhře. Prvních šest trofejí WTA v jediném roce vybojovala naposledy před ní Steffi Grafová v sezóně 1986, když dominovala na sedmi událostech.

Na žebříčku WTA byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v červnu 2014 na 3. místě – nejlépe postavená Rumunka od zavedení světové klasifikace v listopadu 1975. Ve čtyřhře pak figurovala na svém maximu v květnu 2012 na 146. místě. Trénuje ji Wim Fissette.

V juniorské kategorii zvítězila ve dvouhře French Open 2008, když ve finále porazila krajanku Elenu Bogdanovou poměrem 6–4, 6–7 a 6–2. V seniorské kategorii došla nejdále do finále French Open 2014, v němž nestačila na Marii Šarapovovou po třísetovém průběhu.

V rumunském fedcupovém týmu debutovala v roce 2010 v lisabonské 1. skupině, když se družstvo snažilo probojovat do baráže druhé světové skupiny. Debut oslavila třemi singlovými vítězstvími, přesto Rumunky do baráže neprošly. Do roku 2015 v soutěži nastoupila k dvanácti mezistátním utkáním s bilancí 9–2 ve dvouhře a 2–3 ve čtyřhře.

V roce 2013 ji Ženská tenisová asociace vyhlásila tenistkou s největším zlepšením.

Soukromý život
Narodila se roku 1991 v jihorumunské Konstantě do rodiny Arumunů. Otec Stere Halep hrál nižší fotbalovou ligu za klub Săgeata Stejaru. Vlastní mlékarenskou firmu.

S tenisem začala ve čtyřech letech, když se chtěla vyrovnat staršímu bratru. Od šesti let zahájila denní tréninky. V šestnácti letech se přestěhovala do Bukurešti, aby mohla lépe rozvinout svou kariéru.

V létě 2009, před osmnáctými narozeninami, se rozhodla podstoupit zmenšení prsou (redukci) z velikosti 34DD na 34C, protože jejich větší objem hráčce ztěžoval hru. K zákroku uvedla: „Ta hmotnost mi dělá problémy. Během hry se necítím dobře a nejsem schopná rychle reagovat. Ani se mně nelíbí v běžném životě. Operaci bych podstoupila, i pokud bych nebyla sportovkyní“. Mezi další problémy se řadila bolest zad. Od zákroku vystoupala ve světové klasifikaci o více než 450 míst.

Trenérské vedení
V prvních letech hraní ji v městském oddílu rodné Konstanty trénoval Ioan Stan.

Od ledna 2014 převzal její přípravu Wim Fissette, bývalý kouč Kim Clijstersové a Sabiny Lisické. Manažerskou činnost zajišťuje bývalá rumunská šampiónka z French Open Virginia Ruziciová. Kondiční stav tenistky má na starosti Teo Cercel.

V minulosti byli jejími trenéry Adrian Marcu, Andrei Mlendea a Firicel Tomai.

Tenisová kariéra

2008
Sezónu odstartovala účastí na juniorských turnajích. Do finále se probojovala v missourijském Nottinghillu, kde nestačila na mladou nizozemskou hráčku Arantxu Rusovou. Na juniorce Australian Open si ve čtvrtfinále poradila s Anastasií Pavljučenkovovou, aby ji v dalším střetnutí vyřadila Američanka Jessica Mooreová.

Během května a června vyhrála turnaj v Trofeo Bonfiglio, po finálovém duelu proti Bojaně Jovanovské. Na antukovou juniorku French Open přijížděla v roli deváté nasazené. Na její raketě postupně zůstaly Charlotte Rodierová, Dánka Karen Barbatová a ve třetí fázi oplatila prohru turnajové pětce Jessice Mooreové. Ve čtvrtfinále zdolala třináctku Xenii Lykinovou a v semifinále pak druhou nasazenou Arantxu Rusovou. V rumunském boji o titul se střetla s krajankou a turnajovou desítkou Elenou Bogdanovou. Třísetový průběh v její prospěch znamenal premiérový grandslamový titul kariéry.

V jarní části sezóny nastoupila také do událostí ženského okruhu ITF. Dvě trofeje si odvezla z malých bukurešťských turnajů s dotací 10 000 dolarů, když na prvním z nich v závěrečném klání porazila opět Bogdanovou a na druhém pak Stéphanii Vongsouthiovou. Jednalo se o její třetí a čtvrtý titul na nižším ženském okruhu, když v roce 2007 opanovala stejné dvě antukové události.

Na úvod bukurešťského turnaje ITF s vyšší dotací 50 000 dolarů vyřadila Sesil Karatančevovou, aby ji ve čtvrtfinále zastavila zkušenější Sorana Cîrsteaová ve třech sadách. Na červnové události ITF dotace 25 000 dolarů ve švédském Kristinehamnu slavila třetí titul po zvládnutém finále s pátou nasazenou Němkou Anne Schaeferovou.

2009
Celou sezónu 2009 se pohybovala na tůře ITF. Dvakrát se také pokusila proniknou do hlavních soutěží turnajů kalendáře WTA Tour. Z únorového Paris Indoors, stejně jako květnového Roland Garros, vypadla ve druhém kole kvalifikace.

Na chorvatském turnaji ITF dotace 50 000 dolarů v Makarské postupně přehrála Anu Vrljićovou, Xenii Pervakovou, Annu Schäferovou bez ztráty gamu a v semifinále druhou nasazenou Arantxu Rusovou. V boji o titul si poradila s německou turnajovou jedničkou Tatjanou Malekovou po třísetovém průběhu. Na navazující bukurešťské akci s nejvyšší dotací ITF 100 000 dolarů ovšem nenašla recept na favorizovanou Andreu Petkovicovou.

V kvalifkaci seniorského Roland Garros zdolala na úvod sedmnáctou nasazenou Nizozemku Michaëllu Krajicekovou, aby jí následně vystavila stopku Vitalija Ďjačenková.

V září zvítězila na svém posledním šestém turnaji ITF, tentokrát ve slovinském Mariboru s rozpočtem 25 000 dolarů, když zvládla dvousetové finále proti maďarské turnajové jedničce Katalině Marosiové. Do semifinálové fáze pronikla na halových událostech ITF $50 000 v Minsku a ITF $25 000 v polském Opolí.