Soňa Čechová

redaktorka

Narození:
9. září 1930
Úmrtí:
4. března 2007
Redaktorka Soňa Čechová vystudovala lingvistiku a po studiích nastoupila do zaměstnání jako redaktorka a překladatelka beletrie. Na počátku normalizace ale byla z pozice redaktorky propuštěna, nesměla publikovat ani jinak působit v oblasti...

Životopis

Redaktorka Soňa Čechová vystudovala lingvistiku a po studiích nastoupila do zaměstnání jako redaktorka a překladatelka beletrie. Na počátku normalizace ale byla z pozice redaktorky propuštěna, nesměla publikovat ani jinak působit v oblasti kultury, proto nastoupila do bratislavské onkologické kliniky na post knihovnice.

Čechová jako hluboce vzdělaná, šarmantní dáma s citem pro lidi a jazyky byla též energickou, vtipnou, pohotovou a nezdolnou ženou, které se dostalo cti stát se výjimečnou osobností česko-slovenské redaktorské a kulturní scény. Soňa Čechová zemřela po krátké těžké nemoci ve věku nedožitých 77 let.

Tisk:
Dlouholetá šéfredaktorka česko-slovenského týdeníku Mosty pracovala v 70. letech v nakladatelství Tatran, ale za vydání románu Doktor Živago spisovatele Borise Pasternaka dostala výpověď. V následujících letech jen obtížně sháněla práci. Žila pod stálým dozorem Státní bezpečnosti a překládat mohla pouze pod jinými jmény. Po listopadu 1989 získala místo jako redaktorka týdeníku Kulturní život, ale když r. 1991 přišel její syn Vladimír s nápadem založit česko-slovenský časopis Mosty, stala se jeho šéfredaktorkou a později též jeho vydavatelkou. Po rozpadu společného státu Čechů a Slováků v jeho vydávání pokračovala plných 15 let. Dokázala díky tomu rozvinout okruh renomovaných autorů jak českých nebo slovenských, ale také polských a maďarských. Díky tomu získal časopis Mosty v r. 2000 Cenu Nadace Kováč – Havel.

Čechová byla také známa jako organizátorka pravidelného každoročního luhačovického setkávání českých a slovenských intelektuálů a novinářů. Rok před smrtí stihla Soňa založit novinářskou Cenu Vlado Čecha pro ty, kteří zůstali věrni novinářské cti a vysoké úrovni své tvorby navzdory pokušení doby.

Tituly a ocenění:
R. 1968 Soňa Čechová obdržela Cenu Jana Hollého, která jí byla udělena za překlad románu Alexeje Remizova Sestry v kříži. Čechová v r. 2002 získala od presidenta Václava Havla státní vyznamenání České republiky Za zásluhy a r. 2004 se stala laureátkou prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky.