Sylvester Stallone
herec, scénárista, režisér, producent
Hodnocení na Kinobox.cz: 76%- Narození:
- 6. července 1946
- Věk:
- 78 let
Upravit profil
Herec Sylvester Stallone, vlastním jménem Michael Sylvester Gardenzio Stallone se narodil 6. června 1946 v newyorské čtvrti Manhattan jako nejstarší syn kadeřníka Franka Stalloneho st. (1919 - 2011) a astroložky, tanečnice a propagátorky ženského...
Životopis
Herec Sylvester Stallone, vlastním jménem Michael Sylvester Gardenzio Stallone se narodil 6. června 1946 v newyorské čtvrti Manhattan jako nejstarší syn kadeřníka Franka Stalloneho st. (1919 - 2011) a astroložky, tanečnice a propagátorky ženského wrestlingu Jackie Stallone (nar. 1921). Díky porodním komplikacím byly Stallonovi přerušeny nervová vlákna na levé tváři, a tak došlo k ochrnutí této části obličeje, což mu samozřejmě způsobovalo problémy s mluvou. Mladší bratr Sylvestera je herec a hudebník Frank Stallone (nar. 1950).
Ve svých 28 letech, 28. prosince 1974 se oženil se Sashou Czack pocházející z Pennsylvánie, se kterou měl dva syny. Starší Sage Moonblood Stallone, narozený 5. května 1976, se věnoval herectví, režii a produkční činnosti. Sage zemřel v pouhých 36 letech (13. července 2012) na aterosklerózu, což je kornatění tepen vzniklé v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny. Mladšímu synovi Seargeohi, narozenému v roce 1979 byl už v ranném věku diagnostikován autismus. Se Sashou se rozvedl 14. února 1985 a ještě koncem stejného roku si vzal modelku a herečku Brigitte Nielsen. Svatba se konala 15. prosince 1985 v kalifornském Beverly Hills. Ani tohle manželství však Stallonemu dlouho nevydrželo a rozvod byl nějaký čas propírán ve všech možných bulvárech.
V případě Sylvestera Stalloneho zřejmě platí přísloví do třetice všeho dobrého. Po dvou nepovedených manželstvích si řekl své ano potřetí, v květnu 1997, když se oženil s modelkou a dnes již podnikatelkou Jennifer Flavin Stallone. S Jennifer se seznámil již v roce 1988 v jedné z restaurací v Beverly Hills. Svatba se konala v luxusním londýnském hotelu. Společně mají 3 dcery, Sophii Rose (nar. 1996), Sistine Rose (nar. 1998) a Scarlet Rose (nar. 2002). Všechny tři dcery byly v roce 2017 na 74. ročníku udílení Zlatých glóbů vybrány jako Miss Golden Globe, asistující při slavnostním předávání cen a reprezentující celý ceremoniál.
Počátky filmové kariéry
Stallone se poprvé před kamerou objevil v erotickém filmovém propadáku režiséra Mortona Lewise Italský hřebec (1970). Za dvoudenní natáčení údajně dostal 200 dolarů, byl v zoufalé situaci, přišel o střechu nad hlavou a několik dnů prožil na ulici, kdy přespával na jednom z new yorských autobusových nádraží.
V období od 28. října do 15. listopadu vstanul na prknech Martinique Theatre v erotické hře Score, kde odehrál 23 představení. Později byl natočen stejnojmenný film Score (1974, rež. Radley Metzger), ve kterém se však Stallone neobjevil.
V roce 1970 ještě ztvárnil postavu radikálně orientovaného studenta Jerryho Savage v kriminálním dramatu Rebel (rež. Robert Allen Schnitzer). Film se původně jmenoval No Place To Hide (Není úkrytu). Později, jak rostla Stallonova sláva, byl film znovu sestříhán, aby více zdůraznil Stallonovu postavu a vydán pod názvem Rebel. Reedice se dočkal ještě v roce 1990, kdy byl vydán jako komedie pod názvem A Man Called... Rainbo.
Sylvester se v malé roličce mihnul v komedii Woodyho Allena Banáni (1971), mysteriózním thrilleru Alana J. Pakuly Klute, či ve filmu Zajatec 2. avenue (rež. Melvin Frank, 1975). Ve stejné době ztvárnil vedlejší role v thrilleru Sbohem buď, lásko má (rež. Dick Richards, 1975) a kriminálním dramatu Capone (rež. Steve Carver, 1975) o válce gangů, ve které má rozhodující slovo legendární a obávaný Al Capone.
Větší role čekala Stalloneho v nízkorozpočtovém romantickém dramatu Páni Flatbushe (rež. Stephen Verona, Martin Davidson, 1974), či akční sci-fi satiře o vražedné rallye Cesta gladiátorů 2000 (rež. Paul Bartel, 1975). Sám Stallone se scenáristicky podílel na několika dialozích z Pánů Flatbushe.
Stalloneho pravá tvář aneb Rocky na scénu
Průlomem ve Stallonově kariéře se stal rok 1976, kdy spatřil světlo světa první díl Rockyho (rež. John G. Avildsen). Boxérské drama outsidera, který dostal šanci a zvítězil sám nad sebou. Herec potřeboval k napsání scénáře, se kterým začal po shlédnutí čtrnáctikolového boxérského zápasu mezi Muhammadem Alim a Chuckem Wepnerem, pouhé 3 a půl dne. Zápas se konal 24. března 1975 v Richfield Coliseum v Ohiu. Stallone však odmítá fakt, že by byl tento zápas inspirací k napsání Rockyho. Ohledně scénáře se spekuluje i o další možné inspiraci, kterou mohl být skutečný život boxérů Rockyho Marcianiho a Joe Fraziera, stejně tak jako autobiografie Rocky Graziana Somebody Up There Likes Me. Wepner dokonce podal žalobu, ale nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání, jehož detaily nejsou známy.
Stallone se snažil prodat svůj scénář několika studiím s tím, že to bude právě on, kdo ztvární hlavní postavu Rockyho Balboi. Producenti Robert Chartoff a Irwin Winkler nabídli 350 tisíc dolarů, ale v hlavní roli chtěli již zajetého herce. V úvahu připadal Robert Redford, Burt Reynolds, James Caan nebo Ryan O'Neal. Rocky získal 10 nominací na Oscara a nakonec si zlatou sošku odnesl v kategoriích za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší střih.
Rockyho pokračování, nástup Ramba a dalších akčňáků
Po scenáristickém a hereckém úspěchu se Stallone rozhodl zkusit režii, vzniká tak sportovní drama Cesta k ráji (1978), vyprávějící příběh chudých bratrů z vykřičené newyorské čtvrti zapojených do profesionálního wrestlingu. Ve stejném roce následuje další hlavní role. V politickém dramatu P.Ě.S.T. (rež. Norman Jewison) ztvárňuje postavu odborového předáka Johnnyho Kovaka napojeného na organizovaný zločin. Film je inspirován neprůhlednými životními osudy Jima Hoffy.
Po megaúspěchu Rockyho bylo všem jasné, že nezůstane jen u jednoho dílu. Pokračování s názvem Rocky II (1979) se neslo ve znamení velké změny. Režisér prvního Rockyho, John G. Avildsen, natáčení odmítl z důvodu příprav na režii hudebního hitu Horečka sobotní noci (rež. John Badham, 1977) s Johnem Travoltou v hlavní roli. Zajímavostí je snad jen to, že Avildsenovi nakonec ani režie legendární Horečky sobotní noci nevyšla. Režie Rockyho se tedy ujal sám Stallone a stejně jako v případě prvního dílu trhal rekordy v návštěvnosti. Film se odehrává 10 měsíců od událostí prvního dílu, kdy Rocky boxoval proti světovému šampiónovi v těžké váze Apollo Creedovi, který je obviňován, že byl zápas zmanipulovaný. Creed chce proto nový zápas, aby jednou provždy ukončil spekulace o tom, kdo je pravým šampiónem.
Postavu válečného zajatce ztvárňuje v dnes již klasickém snímku Vítězství (1981) režiséra Johna Hustona. Film se točí kolem fotbalové přípravy a přátelského zápasu mezi zajatci a německými vojáky. Ve filmu se proto setkáváme nejen s filmovými, ale také fotbalovými hvězdami. Po boku Stallona si tu zahrál např. Michael Caine, Max von Sydow, či fotbalisté Pelé a Bobby Moore. Ve stejném roce se jako newyorský policista Deke DaSilva vydává se svým parťákem v podání Billyho Dee Williamse do boje s teroristou držícím jako rukojmí skupinu zástupců OSN v kriminálním akčňáku Noční dravci (rež. Bruce Malmuth, Gary Nelson).
V roce 1982 přichází Rocky III opět v režii Stalloneho. Z Rockyho se po vítězství nad úřadujícím šampiónem Apollo Creedem stal mistr světa všech váhových kategorií. Je z něj boháč užívající si spokojeného života. Na scéně se však objevuje krvelačný svalovec Clubber Lang toužící po ničem jiném, než po utkání s Rockym. Trojka, stejně jako předchozí díly, trhá rekordy v návštěvnosti a z hlediska zisků je dokonce překonává. Z tohoto dílu pochází hudební hit “Eye of the Tiger” americké rockové skupiny Survivor.
Rok 1982 přináší další ikonickou postavu Sylvestera Stalloneho, vietnamského válečného veterána Johna Ramba. Jde o fiktivní postavu vytvořenou kanadským spisovatelem Davidem Morrellem, která se poprvé objevila v jeho románu Rambo: První krev z roku 1972. Stejnojmenný film v režii Teda Kotcheffa přichází o 10 let později. Ve filmu je však zachována pouze dějová linie a závěr se od knižní předlohy zcela liší. John Rambo se po letech vrací z vietnamské války zpět do své vlasti. Politická situace se však změnila a John je jednoho dne zatčen pro potulku a odveden na policejní stanici. Podaří se mu však utéct a v nedalekých horách svádí se svými pronásledovateli nelítostný boj o holý život.
I Rambo si stejně jako Rocky vedl skvěle, a tak se dočkal hned několika pokračování. Rambo II z roku 1985 se sice netěšil pozitivních reakcí z řad kritiků, co se týká návštěvnosti, pokořil mnoho mezinárodních rekordů. John Rambo si odpykává svůj trest ve federálním vězení. Americká vláda zjišťuje, že vojáci ztraceni při akci ve vietnamské džungli mohou být naživu a tak povolává Ramba, aby je zachránil.
Ve stejném roce jako Rambo 2 přichází i čtvrté pokračování Rockyho. Jak role Rockyho, tak role Ramba vždy vyžadovala obrovskou fyzickou přípravu. Kvůli natáčení Rockyho 4 a Ramba 2 se Stallone setkal s Francem Columbu, vítězem soutěže profesionálních kulturistů Mr. Olympia z roku 1976. V letech 1970 - 1975 se Mr. Olympia stal pokaždé Stallonův herecký kolega Arnold Schwarzenegger. Ale teď zpět k samotnému Rockymu IV. Balboa žije v ústraní se svou ženou a synem. Občas si zaboxuje se svým přítelem Apollem Creedem. Do USA přilétá amatérský mistr světa v boxu, rus Ivan Drago, který se chystá vstoupit do světa profesionálního boxu. Výzvu k zápasu přijímá Apollo Creed, který však ve druhém kole zápasu umírá. Rocky je zdrcen a v touze po pomstě sám vyzve Draga k zápasu.
Společně s Dolly Parton si zahrál ve komedii Kočičí zlato (rež. Bob Clark, 1984), kde se sám podílel také na scénáři. Sylvester se zde jako newyorský taxikář snaží proměnit v country zpěváka, s čímž mu pomáhá právě Dolly Parton. Dalším snímkem, ve kterém působil jako spoluscenárista, bylo akční rodinné drama Do útoku (rež. Menahem Golan, 1987), kde se Stallone představil jako řidič kamionu, který se účastní Mistrovství světa v páce konaného v americkém Las Vegas.
V roce 1988 přichází Rambo III (rež. Peter MacDonald), jehož děj se tentokrát přenáší do Sověty okupovaného Afghánistánu. Stallone získal za svoji roli Johna Ramba nelichotivou cenu Zlaté maliny za nejhorší herecký výkon v hlavní roli. Podle tradice se Zlaté maliny udělují v Los Angeles v předvečer předávání Oscarů.
Roli elegantně oblečeného policisty Raye Tanga, který je společně se svým rivalem Gabe Cashem falešně obviněn z vraždy federálního agenta si zahrál v kriminálním akčňáku Tango a Cash (rež. Albert Magnoli a Andrej Končalovskij, 1989). Oba se dostávají do vězení, ale za pomoci policejního kapitána za dramatických okolností uprchnou. Nyní musí spolupracovat aby očistili svoji pověst.
O rok později přichází na scénu opět Rocky Balboa, film Rocky V přináší na scénu režisér prvního Rockyho John G. Avildsen. Narozdíl od předchozích dílů by se páté pokračování dalo nazvat propadákem. Film byl nominován na cenu Zlaté maliny hned v 7 kategoriích včetně kategorie Nejhorší film, Nejhorší herec, Nejhorší režie či soundtrack. Sám Stallone v roce 2010 připustil, že pátý díl Rockyho byl omyl a vytvořili jej v podstatě z chamtivosti, kdy chtěl vytěžit co nejvíce z úspěchu celé série.
Období po Rockym a Rambovi
Začátkem 90. let se Stallone objevil v pro něj netypickém žánru, v neúspěšných komediích Oscar (rež. John Landis, 1991) a Stůj, nebo maminka vystřelí! (rež. Roger Spottiswoode, 1992).
Roku 1993 je však Sylvester opět ve formě a natáčí dva úspěšné akčňáky. Prvním je Demolition Man režiséra Marco Brambilla, který je zároveň jeho režisérským debutem. Stallone zde jako los angelský policista John Spartan přezdívaný Demolition Man bojuje se zločincem Phoenixem, při jehož zatýkání vyletí do povětří budova a umírají desítky civilistů. Phoenix i Spartan jsou odsouzeni k trestu hibernace (zmrazení). Phoenix během řízení o podmínečném propustění uprchne a policie přivádí k životu Spartana, aby zachránil celé město Los Angeles. Druhým filmem je Cliffhanger režiséra Rennyho Harlina. Stallone ztvárňuje postavu horského vůdce, který se společně se svým přítelem stává rukojmím zločinců, jejichž letadlo s ukradenými stovkami miliony dolarů havaruje v mrazivé divočině skalistých hor.
Ve filmu Specialista (rež. Luis Llosa, 1994) si jej jako specialistu na výbušniny, Raye Quicka, najímá Sharon Stone a začíná boj s příslušníky klanu Leonů, odpovědnými za smrt rodičů Sharoniny postavy. O rok později přenesl na filmová plátna komiksovou postavu Soudce Dredda ve stejnojmeném filmu v režii Dannyho Cannona. Následně si společně s Antonio Banderasem a Julianne Moore zahrál v akčním thrilleru Nájemní vrazi (rež. Richard Donner, 1995). Ve filmu Denní světlo (rež. Rob Cohen, 1996) svádí boj s časem při záchraně skupiny lidí uvězněných v tunelu pod řekou Hudson. Za svůj výkon v Denním světle byl Stallone nominován na nepopulární Zlatou malinu.
Podle mnohých, životní a kritiky velmi oceňovaná role přichází v roce 1997 v kriminálním dramatu Země policajtů (rež. James Mangold). Sylvester Stallone si za postavu obyčejného maloměstského šerifa vysloužil cenu za nejlepšího herce na Stockholmském mezinárodním filmovém festivalu.
Roli v dabingu si vyzkoušel v animáku Mravenec Z z roku 1998, kde propůjčil svůj hlas jak jinak než statečnému vojákovi, desátníku Weaverovi, který je nejlepším přítelem mravence Z.
Filmy z následujících let, jakými jsou akčňák Sejměte Cartera (rež. Stephen Kay, 2000), ve kterém ztvárnil drsňáka Jacka Cartera, toužícího po pomstě za vraždu svého bratra, scenáristický počin Formule! (rež. Renny Harlin, 2001), kriminální komedie Ve jménu Angela (rež. Martyn Burke, 2002) nebo thriller D-Tox (rež. Jim Gillespie, 2002) nebyly kladně hodnoceny ani kritiky ani samotnými diváky.
Postavu padoucha Toymakera si zahrál v divácky úspěšném třetím pokračování série o dětských špiónech Spy Kids s názvem Spy Kids 3-D: Game Over, menší rolička na něj čekala v akční komedii Taxi 3 (rež. Gérard Krawczyk, 2003) a jako učitel podvodů a triků, král pokeru, Steven září v kriminálním drama Hráči (rež. Damian Nieman, 2003).
Rocky a Rambo opět na scénu
Po tříleté odmlce se Stallone vrací zpět na scénu a zkouší štěstí s šestým dílem Rockyho s názvem Rocky Balboa (2006), který se narozdíl od pátého dílu z roku 1990 pořádně vyvedl. O scénář, režii a samozřejmě hlavní roli se stejně jako ve většině předešlých dílů postaral sám Stallone. Příběh se odehrává 20 let po událostech z posledního dílu. Adriana je po smrti, syn Robert Balboa má svůj vlastní život a Rocky tráví večery ve své restauraci Adriana. Ve svém srdci je však pořád bojovníkem. Úřadujícím šampiónem těžké váhy je nyní Mason Dixon, který vyniká pouze tím, jak jednoduše se mu podařilo titul získat. Dixon je přirovnáván k Rockymu Balboovi v jeho nejlepší formě, ale Rockyho fanoušci tvrdí, že by neměl Dixon proti Rockymu šanci ani dnes. Rocky žádá o boxerskou licenci a začíná trénovat, aby o polovinu mladšímu soupeři ukázal, kdo to vlastně byl Rocky Balboa.
Fanoušci videoher po celém světě jásali, když společnost Ubisoft ohlásila přípravu videohry Rocky Balboa. Mnoho z nich bylo následně zklamáno, hra byla totiž dostupná výhradně pro kapesní herní konzoli Playstation Portable.
Dva roky po úspěchu šestého Rockyho přichází pokračování Ramba nesoucí název Rambo: Do pekla a zpět. I tentokrát vsadil Stallone na tu správnou kartu, čtvrtý Rambo byl kladně přijat jak diváky tak kritikou. Někteří kritikové oceňovali Stalloneho výkon a akčnost scén, v jiných však vzbuzovala rozpaky přehnaná brutalita. Celkově ve filmu zemře 236 lidí. Děj snímku je zasazen do Karenského státu v Barmě, kde vládnoucí vojenská junta provádí genocidu obyvatel. Sylvester Stallone se u nového Ramba ujal režie, podílel se na scénáři a samozřejmě ztvárnil hlavní postavu Johna Ramba. Od roku 2012 se šířili informace o přípravách pátého a zároveň posledního dílu Ramba, které však Stallone definitivně popřel v lednu 2016, kdy oznámil, že se již žádný další příběh o veteránovi Johnu Rambovi nechystá.
Rocky a Rambo jsou minulostí, nastupují Expendables
V roce 2010 spouští Stallone nový projekt, jako režisér a scenárista rozjíždí novou akční sérii Expendables, ve kterých se společně se Stallonem objevují všechny významné hvězdy akčních filmů 80. let jakými jsou Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Mickey Rourke, Dolph Lundgren a Jet Li. Samozřejmě nechybí ani hvězdy současnosti Terry Crews, Jason Statham, Randy Couture či Steve Austin. Příběh začíná ve chvíli, kdy skupina ostrých hochů dorazí na ostrov Vilena a postupně zjišťuje, že mise, jejímž cílem je zlikvidovat nebezpečného diktátora, rozhodně nebude tak jednoduchá, jak se zprvu zdálo.
Necelé dva roky po úspěchu Expendables přichází pokračování, které svojí účastí ještě obohatil Jean-Claude Van Damme a Chuck Norris. Režie se tentokrát ujal Simon West a film si vedl dokonce lépe než jeho předchůdce.
Po Rockym Balboovi dostává Stallone opět roli boxera ve sportovní komedii Zpátky do ringu (rež. Peter Segal, 2013). Vysloužilý boxer a jeho rival v podání Roberta De Nira dostávají nabídku, která se neodmítá. Z jejich zápasu se pak rázem stává hlavní událost kanálu HBO, kterou si nikdo nesmí nechat ujít.
Ve stejném roce se ještě představil jako expert na infrastrukturu vězeňských zařízení v akčním thrilleru Plán útěku (rež. Mikael Håfström), kde se společně s Arnoldem Schwarzeneggerem snaží dostat z věznice, na jejíž vybudování se sám podílel.
Třetí pokračování Expendables přichází v režii Patricka Hughese v roce 2014 a do již tak hvězdně obsazené série přináší Wesleyho Snipese, Mela Gibsona, Antonia Banderase a Harrisona Forda. Tým Expendables tentokrát čelí přímo jednomu ze svých zakladatelů a šéfů. Fanoušci celé série se mohou těšit na nové pokračování Expendables, které je ohlášeno na rok 2018 a jako nová tvář by se v něm měl objevit např. wrestler Hulk Hogan.
Balboa v Creedu aneb Stalloneho sláva nehasne
Režisér Ryan Coogler přináší sportovní drama Creed (2015), kde se Stallone již po sedmé objevil v roli své nejslavnější postavy Rockyho Balboi. Adonis Johnson, syn šampióna v těžké váze Apolla Creeda svého otce nikdy nepoznal. Svůj původ však nezapře a box má v krvi. Proto vyhledá Rockyho a požádá ho, aby se stal jeho trenérem a dovedl ho k získání vlastního titulu. Stallone si za svůj výkon vysloužil nominaci na Oscara ve vedlejší roli, a získal Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.
Po úspěšném Creedu na Stalloneho čekala postava Starhawka ve scifi od studia Marvel Strážci Galaxie Vol. 2 (rež. James Gunn, 2017).
Již nyní je jasné, že o Stallonovi brzy uslyšíme, začátkem roku 2018 totiž začíná s přípravami druhého Creedu, ve kterém by se měla na scénu vrátit postava Ivana Draga ze čtvrtého Rockyho. Mimo jiné se také chystají hned dvě pokračování Plánu útěku, takže se máme na co těšit.
Ve svých 28 letech, 28. prosince 1974 se oženil se Sashou Czack pocházející z Pennsylvánie, se kterou měl dva syny. Starší Sage Moonblood Stallone, narozený 5. května 1976, se věnoval herectví, režii a produkční činnosti. Sage zemřel v pouhých 36 letech (13. července 2012) na aterosklerózu, což je kornatění tepen vzniklé v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny. Mladšímu synovi Seargeohi, narozenému v roce 1979 byl už v ranném věku diagnostikován autismus. Se Sashou se rozvedl 14. února 1985 a ještě koncem stejného roku si vzal modelku a herečku Brigitte Nielsen. Svatba se konala 15. prosince 1985 v kalifornském Beverly Hills. Ani tohle manželství však Stallonemu dlouho nevydrželo a rozvod byl nějaký čas propírán ve všech možných bulvárech.
V případě Sylvestera Stalloneho zřejmě platí přísloví do třetice všeho dobrého. Po dvou nepovedených manželstvích si řekl své ano potřetí, v květnu 1997, když se oženil s modelkou a dnes již podnikatelkou Jennifer Flavin Stallone. S Jennifer se seznámil již v roce 1988 v jedné z restaurací v Beverly Hills. Svatba se konala v luxusním londýnském hotelu. Společně mají 3 dcery, Sophii Rose (nar. 1996), Sistine Rose (nar. 1998) a Scarlet Rose (nar. 2002). Všechny tři dcery byly v roce 2017 na 74. ročníku udílení Zlatých glóbů vybrány jako Miss Golden Globe, asistující při slavnostním předávání cen a reprezentující celý ceremoniál.
Počátky filmové kariéry
Stallone se poprvé před kamerou objevil v erotickém filmovém propadáku režiséra Mortona Lewise Italský hřebec (1970). Za dvoudenní natáčení údajně dostal 200 dolarů, byl v zoufalé situaci, přišel o střechu nad hlavou a několik dnů prožil na ulici, kdy přespával na jednom z new yorských autobusových nádraží.
V období od 28. října do 15. listopadu vstanul na prknech Martinique Theatre v erotické hře Score, kde odehrál 23 představení. Později byl natočen stejnojmenný film Score (1974, rež. Radley Metzger), ve kterém se však Stallone neobjevil.
V roce 1970 ještě ztvárnil postavu radikálně orientovaného studenta Jerryho Savage v kriminálním dramatu Rebel (rež. Robert Allen Schnitzer). Film se původně jmenoval No Place To Hide (Není úkrytu). Později, jak rostla Stallonova sláva, byl film znovu sestříhán, aby více zdůraznil Stallonovu postavu a vydán pod názvem Rebel. Reedice se dočkal ještě v roce 1990, kdy byl vydán jako komedie pod názvem A Man Called... Rainbo.
Sylvester se v malé roličce mihnul v komedii Woodyho Allena Banáni (1971), mysteriózním thrilleru Alana J. Pakuly Klute, či ve filmu Zajatec 2. avenue (rež. Melvin Frank, 1975). Ve stejné době ztvárnil vedlejší role v thrilleru Sbohem buď, lásko má (rež. Dick Richards, 1975) a kriminálním dramatu Capone (rež. Steve Carver, 1975) o válce gangů, ve které má rozhodující slovo legendární a obávaný Al Capone.
Větší role čekala Stalloneho v nízkorozpočtovém romantickém dramatu Páni Flatbushe (rež. Stephen Verona, Martin Davidson, 1974), či akční sci-fi satiře o vražedné rallye Cesta gladiátorů 2000 (rež. Paul Bartel, 1975). Sám Stallone se scenáristicky podílel na několika dialozích z Pánů Flatbushe.
Stalloneho pravá tvář aneb Rocky na scénu
Průlomem ve Stallonově kariéře se stal rok 1976, kdy spatřil světlo světa první díl Rockyho (rež. John G. Avildsen). Boxérské drama outsidera, který dostal šanci a zvítězil sám nad sebou. Herec potřeboval k napsání scénáře, se kterým začal po shlédnutí čtrnáctikolového boxérského zápasu mezi Muhammadem Alim a Chuckem Wepnerem, pouhé 3 a půl dne. Zápas se konal 24. března 1975 v Richfield Coliseum v Ohiu. Stallone však odmítá fakt, že by byl tento zápas inspirací k napsání Rockyho. Ohledně scénáře se spekuluje i o další možné inspiraci, kterou mohl být skutečný život boxérů Rockyho Marcianiho a Joe Fraziera, stejně tak jako autobiografie Rocky Graziana Somebody Up There Likes Me. Wepner dokonce podal žalobu, ale nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání, jehož detaily nejsou známy.
Stallone se snažil prodat svůj scénář několika studiím s tím, že to bude právě on, kdo ztvární hlavní postavu Rockyho Balboi. Producenti Robert Chartoff a Irwin Winkler nabídli 350 tisíc dolarů, ale v hlavní roli chtěli již zajetého herce. V úvahu připadal Robert Redford, Burt Reynolds, James Caan nebo Ryan O'Neal. Rocky získal 10 nominací na Oscara a nakonec si zlatou sošku odnesl v kategoriích za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší střih.
Rockyho pokračování, nástup Ramba a dalších akčňáků
Po scenáristickém a hereckém úspěchu se Stallone rozhodl zkusit režii, vzniká tak sportovní drama Cesta k ráji (1978), vyprávějící příběh chudých bratrů z vykřičené newyorské čtvrti zapojených do profesionálního wrestlingu. Ve stejném roce následuje další hlavní role. V politickém dramatu P.Ě.S.T. (rež. Norman Jewison) ztvárňuje postavu odborového předáka Johnnyho Kovaka napojeného na organizovaný zločin. Film je inspirován neprůhlednými životními osudy Jima Hoffy.
Po megaúspěchu Rockyho bylo všem jasné, že nezůstane jen u jednoho dílu. Pokračování s názvem Rocky II (1979) se neslo ve znamení velké změny. Režisér prvního Rockyho, John G. Avildsen, natáčení odmítl z důvodu příprav na režii hudebního hitu Horečka sobotní noci (rež. John Badham, 1977) s Johnem Travoltou v hlavní roli. Zajímavostí je snad jen to, že Avildsenovi nakonec ani režie legendární Horečky sobotní noci nevyšla. Režie Rockyho se tedy ujal sám Stallone a stejně jako v případě prvního dílu trhal rekordy v návštěvnosti. Film se odehrává 10 měsíců od událostí prvního dílu, kdy Rocky boxoval proti světovému šampiónovi v těžké váze Apollo Creedovi, který je obviňován, že byl zápas zmanipulovaný. Creed chce proto nový zápas, aby jednou provždy ukončil spekulace o tom, kdo je pravým šampiónem.
Postavu válečného zajatce ztvárňuje v dnes již klasickém snímku Vítězství (1981) režiséra Johna Hustona. Film se točí kolem fotbalové přípravy a přátelského zápasu mezi zajatci a německými vojáky. Ve filmu se proto setkáváme nejen s filmovými, ale také fotbalovými hvězdami. Po boku Stallona si tu zahrál např. Michael Caine, Max von Sydow, či fotbalisté Pelé a Bobby Moore. Ve stejném roce se jako newyorský policista Deke DaSilva vydává se svým parťákem v podání Billyho Dee Williamse do boje s teroristou držícím jako rukojmí skupinu zástupců OSN v kriminálním akčňáku Noční dravci (rež. Bruce Malmuth, Gary Nelson).
V roce 1982 přichází Rocky III opět v režii Stalloneho. Z Rockyho se po vítězství nad úřadujícím šampiónem Apollo Creedem stal mistr světa všech váhových kategorií. Je z něj boháč užívající si spokojeného života. Na scéně se však objevuje krvelačný svalovec Clubber Lang toužící po ničem jiném, než po utkání s Rockym. Trojka, stejně jako předchozí díly, trhá rekordy v návštěvnosti a z hlediska zisků je dokonce překonává. Z tohoto dílu pochází hudební hit “Eye of the Tiger” americké rockové skupiny Survivor.
Rok 1982 přináší další ikonickou postavu Sylvestera Stalloneho, vietnamského válečného veterána Johna Ramba. Jde o fiktivní postavu vytvořenou kanadským spisovatelem Davidem Morrellem, která se poprvé objevila v jeho románu Rambo: První krev z roku 1972. Stejnojmenný film v režii Teda Kotcheffa přichází o 10 let později. Ve filmu je však zachována pouze dějová linie a závěr se od knižní předlohy zcela liší. John Rambo se po letech vrací z vietnamské války zpět do své vlasti. Politická situace se však změnila a John je jednoho dne zatčen pro potulku a odveden na policejní stanici. Podaří se mu však utéct a v nedalekých horách svádí se svými pronásledovateli nelítostný boj o holý život.
I Rambo si stejně jako Rocky vedl skvěle, a tak se dočkal hned několika pokračování. Rambo II z roku 1985 se sice netěšil pozitivních reakcí z řad kritiků, co se týká návštěvnosti, pokořil mnoho mezinárodních rekordů. John Rambo si odpykává svůj trest ve federálním vězení. Americká vláda zjišťuje, že vojáci ztraceni při akci ve vietnamské džungli mohou být naživu a tak povolává Ramba, aby je zachránil.
Ve stejném roce jako Rambo 2 přichází i čtvrté pokračování Rockyho. Jak role Rockyho, tak role Ramba vždy vyžadovala obrovskou fyzickou přípravu. Kvůli natáčení Rockyho 4 a Ramba 2 se Stallone setkal s Francem Columbu, vítězem soutěže profesionálních kulturistů Mr. Olympia z roku 1976. V letech 1970 - 1975 se Mr. Olympia stal pokaždé Stallonův herecký kolega Arnold Schwarzenegger. Ale teď zpět k samotnému Rockymu IV. Balboa žije v ústraní se svou ženou a synem. Občas si zaboxuje se svým přítelem Apollem Creedem. Do USA přilétá amatérský mistr světa v boxu, rus Ivan Drago, který se chystá vstoupit do světa profesionálního boxu. Výzvu k zápasu přijímá Apollo Creed, který však ve druhém kole zápasu umírá. Rocky je zdrcen a v touze po pomstě sám vyzve Draga k zápasu.
Společně s Dolly Parton si zahrál ve komedii Kočičí zlato (rež. Bob Clark, 1984), kde se sám podílel také na scénáři. Sylvester se zde jako newyorský taxikář snaží proměnit v country zpěváka, s čímž mu pomáhá právě Dolly Parton. Dalším snímkem, ve kterém působil jako spoluscenárista, bylo akční rodinné drama Do útoku (rež. Menahem Golan, 1987), kde se Stallone představil jako řidič kamionu, který se účastní Mistrovství světa v páce konaného v americkém Las Vegas.
V roce 1988 přichází Rambo III (rež. Peter MacDonald), jehož děj se tentokrát přenáší do Sověty okupovaného Afghánistánu. Stallone získal za svoji roli Johna Ramba nelichotivou cenu Zlaté maliny za nejhorší herecký výkon v hlavní roli. Podle tradice se Zlaté maliny udělují v Los Angeles v předvečer předávání Oscarů.
Roli elegantně oblečeného policisty Raye Tanga, který je společně se svým rivalem Gabe Cashem falešně obviněn z vraždy federálního agenta si zahrál v kriminálním akčňáku Tango a Cash (rež. Albert Magnoli a Andrej Končalovskij, 1989). Oba se dostávají do vězení, ale za pomoci policejního kapitána za dramatických okolností uprchnou. Nyní musí spolupracovat aby očistili svoji pověst.
O rok později přichází na scénu opět Rocky Balboa, film Rocky V přináší na scénu režisér prvního Rockyho John G. Avildsen. Narozdíl od předchozích dílů by se páté pokračování dalo nazvat propadákem. Film byl nominován na cenu Zlaté maliny hned v 7 kategoriích včetně kategorie Nejhorší film, Nejhorší herec, Nejhorší režie či soundtrack. Sám Stallone v roce 2010 připustil, že pátý díl Rockyho byl omyl a vytvořili jej v podstatě z chamtivosti, kdy chtěl vytěžit co nejvíce z úspěchu celé série.
Období po Rockym a Rambovi
Začátkem 90. let se Stallone objevil v pro něj netypickém žánru, v neúspěšných komediích Oscar (rež. John Landis, 1991) a Stůj, nebo maminka vystřelí! (rež. Roger Spottiswoode, 1992).
Roku 1993 je však Sylvester opět ve formě a natáčí dva úspěšné akčňáky. Prvním je Demolition Man režiséra Marco Brambilla, který je zároveň jeho režisérským debutem. Stallone zde jako los angelský policista John Spartan přezdívaný Demolition Man bojuje se zločincem Phoenixem, při jehož zatýkání vyletí do povětří budova a umírají desítky civilistů. Phoenix i Spartan jsou odsouzeni k trestu hibernace (zmrazení). Phoenix během řízení o podmínečném propustění uprchne a policie přivádí k životu Spartana, aby zachránil celé město Los Angeles. Druhým filmem je Cliffhanger režiséra Rennyho Harlina. Stallone ztvárňuje postavu horského vůdce, který se společně se svým přítelem stává rukojmím zločinců, jejichž letadlo s ukradenými stovkami miliony dolarů havaruje v mrazivé divočině skalistých hor.
Ve filmu Specialista (rež. Luis Llosa, 1994) si jej jako specialistu na výbušniny, Raye Quicka, najímá Sharon Stone a začíná boj s příslušníky klanu Leonů, odpovědnými za smrt rodičů Sharoniny postavy. O rok později přenesl na filmová plátna komiksovou postavu Soudce Dredda ve stejnojmeném filmu v režii Dannyho Cannona. Následně si společně s Antonio Banderasem a Julianne Moore zahrál v akčním thrilleru Nájemní vrazi (rež. Richard Donner, 1995). Ve filmu Denní světlo (rež. Rob Cohen, 1996) svádí boj s časem při záchraně skupiny lidí uvězněných v tunelu pod řekou Hudson. Za svůj výkon v Denním světle byl Stallone nominován na nepopulární Zlatou malinu.
Podle mnohých, životní a kritiky velmi oceňovaná role přichází v roce 1997 v kriminálním dramatu Země policajtů (rež. James Mangold). Sylvester Stallone si za postavu obyčejného maloměstského šerifa vysloužil cenu za nejlepšího herce na Stockholmském mezinárodním filmovém festivalu.
Roli v dabingu si vyzkoušel v animáku Mravenec Z z roku 1998, kde propůjčil svůj hlas jak jinak než statečnému vojákovi, desátníku Weaverovi, který je nejlepším přítelem mravence Z.
Filmy z následujících let, jakými jsou akčňák Sejměte Cartera (rež. Stephen Kay, 2000), ve kterém ztvárnil drsňáka Jacka Cartera, toužícího po pomstě za vraždu svého bratra, scenáristický počin Formule! (rež. Renny Harlin, 2001), kriminální komedie Ve jménu Angela (rež. Martyn Burke, 2002) nebo thriller D-Tox (rež. Jim Gillespie, 2002) nebyly kladně hodnoceny ani kritiky ani samotnými diváky.
Postavu padoucha Toymakera si zahrál v divácky úspěšném třetím pokračování série o dětských špiónech Spy Kids s názvem Spy Kids 3-D: Game Over, menší rolička na něj čekala v akční komedii Taxi 3 (rež. Gérard Krawczyk, 2003) a jako učitel podvodů a triků, král pokeru, Steven září v kriminálním drama Hráči (rež. Damian Nieman, 2003).
Rocky a Rambo opět na scénu
Po tříleté odmlce se Stallone vrací zpět na scénu a zkouší štěstí s šestým dílem Rockyho s názvem Rocky Balboa (2006), který se narozdíl od pátého dílu z roku 1990 pořádně vyvedl. O scénář, režii a samozřejmě hlavní roli se stejně jako ve většině předešlých dílů postaral sám Stallone. Příběh se odehrává 20 let po událostech z posledního dílu. Adriana je po smrti, syn Robert Balboa má svůj vlastní život a Rocky tráví večery ve své restauraci Adriana. Ve svém srdci je však pořád bojovníkem. Úřadujícím šampiónem těžké váhy je nyní Mason Dixon, který vyniká pouze tím, jak jednoduše se mu podařilo titul získat. Dixon je přirovnáván k Rockymu Balboovi v jeho nejlepší formě, ale Rockyho fanoušci tvrdí, že by neměl Dixon proti Rockymu šanci ani dnes. Rocky žádá o boxerskou licenci a začíná trénovat, aby o polovinu mladšímu soupeři ukázal, kdo to vlastně byl Rocky Balboa.
Fanoušci videoher po celém světě jásali, když společnost Ubisoft ohlásila přípravu videohry Rocky Balboa. Mnoho z nich bylo následně zklamáno, hra byla totiž dostupná výhradně pro kapesní herní konzoli Playstation Portable.
Dva roky po úspěchu šestého Rockyho přichází pokračování Ramba nesoucí název Rambo: Do pekla a zpět. I tentokrát vsadil Stallone na tu správnou kartu, čtvrtý Rambo byl kladně přijat jak diváky tak kritikou. Někteří kritikové oceňovali Stalloneho výkon a akčnost scén, v jiných však vzbuzovala rozpaky přehnaná brutalita. Celkově ve filmu zemře 236 lidí. Děj snímku je zasazen do Karenského státu v Barmě, kde vládnoucí vojenská junta provádí genocidu obyvatel. Sylvester Stallone se u nového Ramba ujal režie, podílel se na scénáři a samozřejmě ztvárnil hlavní postavu Johna Ramba. Od roku 2012 se šířili informace o přípravách pátého a zároveň posledního dílu Ramba, které však Stallone definitivně popřel v lednu 2016, kdy oznámil, že se již žádný další příběh o veteránovi Johnu Rambovi nechystá.
Rocky a Rambo jsou minulostí, nastupují Expendables
V roce 2010 spouští Stallone nový projekt, jako režisér a scenárista rozjíždí novou akční sérii Expendables, ve kterých se společně se Stallonem objevují všechny významné hvězdy akčních filmů 80. let jakými jsou Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Mickey Rourke, Dolph Lundgren a Jet Li. Samozřejmě nechybí ani hvězdy současnosti Terry Crews, Jason Statham, Randy Couture či Steve Austin. Příběh začíná ve chvíli, kdy skupina ostrých hochů dorazí na ostrov Vilena a postupně zjišťuje, že mise, jejímž cílem je zlikvidovat nebezpečného diktátora, rozhodně nebude tak jednoduchá, jak se zprvu zdálo.
Necelé dva roky po úspěchu Expendables přichází pokračování, které svojí účastí ještě obohatil Jean-Claude Van Damme a Chuck Norris. Režie se tentokrát ujal Simon West a film si vedl dokonce lépe než jeho předchůdce.
Po Rockym Balboovi dostává Stallone opět roli boxera ve sportovní komedii Zpátky do ringu (rež. Peter Segal, 2013). Vysloužilý boxer a jeho rival v podání Roberta De Nira dostávají nabídku, která se neodmítá. Z jejich zápasu se pak rázem stává hlavní událost kanálu HBO, kterou si nikdo nesmí nechat ujít.
Ve stejném roce se ještě představil jako expert na infrastrukturu vězeňských zařízení v akčním thrilleru Plán útěku (rež. Mikael Håfström), kde se společně s Arnoldem Schwarzeneggerem snaží dostat z věznice, na jejíž vybudování se sám podílel.
Třetí pokračování Expendables přichází v režii Patricka Hughese v roce 2014 a do již tak hvězdně obsazené série přináší Wesleyho Snipese, Mela Gibsona, Antonia Banderase a Harrisona Forda. Tým Expendables tentokrát čelí přímo jednomu ze svých zakladatelů a šéfů. Fanoušci celé série se mohou těšit na nové pokračování Expendables, které je ohlášeno na rok 2018 a jako nová tvář by se v něm měl objevit např. wrestler Hulk Hogan.
Balboa v Creedu aneb Stalloneho sláva nehasne
Režisér Ryan Coogler přináší sportovní drama Creed (2015), kde se Stallone již po sedmé objevil v roli své nejslavnější postavy Rockyho Balboi. Adonis Johnson, syn šampióna v těžké váze Apolla Creeda svého otce nikdy nepoznal. Svůj původ však nezapře a box má v krvi. Proto vyhledá Rockyho a požádá ho, aby se stal jeho trenérem a dovedl ho k získání vlastního titulu. Stallone si za svůj výkon vysloužil nominaci na Oscara ve vedlejší roli, a získal Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.
Po úspěšném Creedu na Stalloneho čekala postava Starhawka ve scifi od studia Marvel Strážci Galaxie Vol. 2 (rež. James Gunn, 2017).
Již nyní je jasné, že o Stallonovi brzy uslyšíme, začátkem roku 2018 totiž začíná s přípravami druhého Creedu, ve kterém by se měla na scénu vrátit postava Ivana Draga ze čtvrtého Rockyho. Mimo jiné se také chystají hned dvě pokračování Plánu útěku, takže se máme na co těšit.