Theodor Gebre Selassie je český fotbalový obránce, od léta 2012 působící v týmu německé fotbalové Bundesligy Werder Brémy. Je typem moderního ofenzivního obránce s velkým fyzickým fondem, jenž dokáže rychle potáhnout akci po křídle k soupeřově...

Životopis

Theodor Gebre Selassie je český fotbalový obránce, od léta 2012 působící v týmu německé fotbalové Bundesligy Werder Brémy. Je typem moderního ofenzivního obránce s velkým fyzickým fondem, jenž dokáže rychle potáhnout akci po křídle k soupeřově bráně.

Jeho otec pochází z Etiopie, matka je původem Češka.

Klubová kariéra
S fotbalem začínal ve Velkém Meziříčí, odkud si ho vybrala do svého týmu Jihlava. Propracovával se rok co rok výše a už to vypadalo, že zapadne do prvního kádru Jihlavy. Byl však poslán na hostování zpět do Velkého Meziříčí. Po roce si ho ale vyžádal nazpátek trenér Bokša a zařadil ho do prvního týmu Jihlavy.

Na začátku ligové sezóny 2007/08 si ho pak do týmu vybrala pražská Slavia, se kterou podepsal čtyřletý kontrakt. V sezónách 2007/08 a 2008/09 získal se Slavií mistrovské tituly. Od podzimu 2008 pak hostoval v Liberci. V létě 2009 na něj uplatnil Liberec opci a Gebre Selassie se stal jeho hráčem. V dresu Liberce slavil český titul v sezóně 2011/12.

Werder Brémy
Po úspěšné sezóně projevil přání odejít do zahraničí. V červnu 2012 přijal nabídku Werderu Brémy, klubu z německé fotbalové Bundesligy. Po podařeném vystoupení na Euru 2012 se mluvilo i o zájmu dalších klubů, mj. anglického Arsenalu. Kontrakt s Brémami podepsal na 4 roky do června 2016, přestupní částka byla odhadována na 2 000 000 €.

Svůj debut v německé Bundeslize odehrál za tým Werderu 24. srpna 2012 v zápase proti obhájci titulu Borussii Dortmund. V 75. minutě zápasu vstřelil svůj první gól v novém angažmá, upravoval stav utkání na průběžných 1:1. Z pravé strany na něj poslal lehký centr Rakušan Marco Arnautović, jenž třebíčský rodák hlavou prodloužil ke vzdálenější tyči dortmundského brankáře Romana Weidenfellera. Na výhru to ale nestačilo, Werder Brémy prohrál v Dortmundu 1:2. 22. února 2013 byl na hřišti u debaklu 1:6 s domácím Bayernem Mnichov, v zápase si navíc vstřelil vlastní gól. Bayernu vstřelil gól 26. dubna 2014, Brémy tentokrát prohrály 2:5. 14. února 2015 vstřelil v bundesligovém zápase proti FC Augsburg vítězný gól a přispěl k výhře svého týmu 3:2.

V únoru 2015 prodloužil smlouvu s německým klubem o dva roky, datum konce kontraktu bylo stanoveno na červen 2018.

Reprezentační kariéra
U21
Theodor Gebre Selassie má za sebou starty v reprezentaci do 21 let a stal se tak prvním fotbalistou tmavé pleti v českých reprezentačních výběrech a druhým černošským reprezentantem Česka vůbec (po basketbalistovi Maurici Whitfieldovi). Debutoval 21. srpna 2007 v přátelském utkání proti Skotsku ve Falkirku, kde nastoupil do druhého poločasu za stavu 1:0 pro domácí Skoty, zápas tímto výsledkem skončil. Poté si zahrál v kvalifikačním dvojutkání s Lichtenštejnskem 11. září 2007 (výhra ČR doma 8:0) a 14. října 2007 (výhra ČR venku 4:0). V domácím kvalifikačním zápase s Arménií 17. října 2007 odehrál 17 minut (výhra ČR 3:0). Proti Ukrajině 21. listopadu 2007 střídal až v samotném závěru v 89. minutě Františka Rajtorala, ČR vyhrála venku 2:0. Poslední zápas za „lvíčata“ odehrál proti témuž soupeři (Ukrajině) tentokrát v domácím prostředí 9. září 2008, naskočil do zápasu v 58. minutě za stavu 0:0, česká jedenadvacítka podlehla soupeři 0:1.

Celkem odehrál Theodor Gebre Selassie za český reprezentační tým do 21 let 6 utkání s bilancí 4 výhry a 2 prohry, gól nevstřelil.

A-mužstvo
Kirin Cup 2011
Trenér české národního reprezentace Michal Bílek jej povolal do seniorského týmu v květnu 2011. Debutoval na turnaji Kirin Cup v Japonsku 4. června 2011 v zápase proti Peru. Utkání skončilo 0:0 a Gebre Selassie nastoupil do druhého poločasu a dostal jednu žlutou kartu.

Do druhého poločasu nastoupil Gebre Selassie také v utkání proti domácímu Japonsku 7. června 2011, i tento zápas skončil výsledkem 0:0 a protože bezbranková remíza se zrodila i v utkání Peru s Japonskem, došlo ke kuriózní situaci, kdy se všechny tři zúčastněné země staly vítězem turnaje.

2011–2012
Po Kirin Cupu se pevně začlenil do národního týmu. 6. září 2011 nastoupil na 31 minut v domácím přátelském utkání proti Ukrajině (suverénní výhra ČR 4:0) a poté odehrál dvě kompletní utkání proti Španělsku (domácí prohra 0:2) a Litvě (výhra venku 4:1). Český tým postoupil se 13 body do baráže o Euro 2012, kde se ve dvou zápasech střetl s Černou Horou. Theo Gebre Selassie odehrál plný počet minut v obou zápasech (domácí výhra 2:0 a výhra 1:0 v odvetě v Černé Hoře).

29. února 2012 se hrálo v Dublinu přátelské utkání s Irskem, které skončilo remízou 1:1. Gebre Selassieho střídal v 67. minutě František Rajtoral. Poté už následovala příprava na evropský šampionát. 26. května se na soustředění v Rakousku utkal český tým s Izraelem (2:1 pro ČR) a Theodor do něj nastoupil ve druhém poločase. V posledním přípravném zápase před šampionátem 1. června 2012 nezabránil domácí porážce s Maďarskem 1:2, odehrál celý zápas v Generali Areně.

Euro 2012
Trenér Michal Bílek s ním počítal i pro mistrovství Evropy ve fotbale 2012 v Polsku a Ukrajině. Zde nastoupil ke všem 4 utkáním, které český tým na turnaji odehrál, ani jednou nestřídal. V základní skupině A to byly utkání ve Vratislavi postupně proti Rusku (prohra ČR 1:4), Řecku (výhra ČR 2:1) a Polsku (výhra ČR 1:0).

V zápase proti Řecku 12. června 2012 přihrával v 6. minutě z pravé strany před bránu Václavu Pilařovi, tomu se podařilo v pádu kolenem dopravit míč do sítě a zvýšit na průběžných 2:0.

21. června 2012 ve čtvrtfinále proti Portugalsku ve Varšavě nastupoval na kraji obrany proti Cristianu Ronaldovi, jenž se dlouho nemohl gólově prosadit. Nakonec se to Ronaldovi podařilo v 79. minutě a Portugalsko český tým vyřadilo skórem 1:0. Theo Gebre Selassie však odehrál evropský šampionát ve výborné formě.

2012–2013
Po evropském šampionátu nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině (0:0) a 8. září v Kodani proti Dánsku (kvalifikační zápas o MS 2014 v Brazílii, opět 0:0). V dalším přátelském utkání v Teplicích proti Finsku 11. září nenastoupil (prohra 0:1). Objevil se v základní sestavě 12. října v kvalifikačním zápase proti Maltě a po centru Davida Limberského z levé strany hlavou skóroval do brány maltského brankáře Andrewa Hogga. Byl to jeho premiérový gól v A-mužstvu, zároveň protrhl čtyřzápasové střelecké trápení českého týmu bez vstřeleného gólu (mimo tří výše zmíněných zápasů ještě prohra 0:1 z evropského šampionátu s Portugalskem). Utkání skončilo výhrou ČR 3:1, v nastaveném čase chytil ještě Petr Čech přísně nařízený pokutový kop. 16. října 2012 nastoupil v Praze v kvalifikačním zápase s Bulharskem (0:0). 14. listopadu 2012 odehrál kompletní přátelský zápas se Slovenskem v Olomouci a hned ve 3. minutě poslal z pravé strany centrovaný míč do pokutového území soupeře, který hlavou dopravil do sítě jablonecký kanonýr David Lafata. Český národní tým vyhrál nad Slovenskem 3:0. 6. února 2013 nastoupil v přátelském utkání v Manise proti domácímu Turecku, Česká republika zvítězila 2:0. 22. března odehrál na Andrově stadionu v Olomouci kvalifikační zápas s Dánskem, český výběr podlehl soupeři 0:3.