zavřít
Upravit životopis

Životopis

Od svých třinácti let vyrůstal jako jeden ze sedmi bratrů na detroitském předměstí Birmingham. 1975 vystudoval TV produkci na Western Michigan University a pak absolvoval ještě University of Detroit. Pracoval jako ředitel kreativního oddělení v malé reklamní firmě v Detroitu, kde se zabýval psaním a produkcí scénářů rozhlasových a TV reklam, v nichž také příležitostně účinkoval (objevil se mj. v reklamách na automobily Ford a Chevrolet).

V roce 1979 debutoval jako kabaretní komik v detroitském klubu Comedy Castle. Jeho program, založený na slovním humoru, se setkával se stále větším ohlasem. Na vystoupení ho začali zvát nejen agentury pro různá varieté, ale všimli si ho hledači talentů z TV kanálu Showtime, pro který natočil dva půlhodinové speciály Tim Allen: Men Are Pigs (1990, Tim Allen: Lidé jsou prasata; + sc.) a Tim Allen Rewires America (Tim Allen znovu drátuje Ameriku; + sc., spol. prod.).

Proslavil se v 90. letech titulní postavou krajně nešikovného, leč značně sebevědomého otce rodiny Tima Taylora v úspěšném komediálním sitcomu Home Improvement (1991- , Kutil Tim - ČTV), za který mj. získal Zlatý glóbus 1994. Jeho popularitu dokázali využít také filmaři z Hollywoodu (zejm. ze Studia Walta Disneyho). Pozici hvězdy potvrdil na film. plátně nejprve úlohou rozvedeného otce Scotta Calvina, který shodou okolností musí o štědrovečerní noci zastoupit opravdového Santa Clause a nadělit dětem dárky, ve vánoční komedii Santa Claus (r. J. Pasquin).

Nečekané problémy je nucen řešit také jeho hrdina v rodinné komedii Z džungle do džungle (r. J. Pasquin), uštvaný burzovní makléř Michael Cromwell, jemuž zkomplikuje život překvapivé zjištění, že má téměř dospívajícího syna (Sam Huntington), vychovaného mezi Indiány. T. A. je autorem autobiografické knihy Don't Stand Too Close to a Naked Man (1994, Nestůjte příliš blízko nahého muže).

Mohli by vás také zajímat…