Tomáš Ortel

zpěvák

Narození:
26. prosince 1975
Věk:
49 let
Upravit profil
Tomáš Ortel, rodným jménem Tomáš Hnídek, je český zpěvák a frontman rockové skupiny Ortel. Dříve vystupoval v neonacistické skupině Conflict 88. Jeho kontroverzní texty jsou často označovány za xenofobní, rasistické, extrémistické a...

Životopis

Tomáš Ortel, rodným jménem Tomáš Hnídek, je český zpěvák a frontman rockové skupiny Ortel. Dříve vystupoval v neonacistické skupině Conflict 88.

Jeho kontroverzní texty jsou často označovány za xenofobní, rasistické, extrémistické a neonacistické, ale Ortel se brání, že texty chce jenom upozornit posluchače na problémy dnešního světa a vidí se něco jako novodobý Karel Kryl. Říká také, že se nálepka neonacismu ke kapele dostala kvůli fanouškům, mezi které patří i příznivci krajní pravice. Skupina je monitorována a téměř na všechny její koncerty dojíždí policejní dohled. Podle Ministerstva vnitra jde o nejsledovanější kapelu v Česku. V soutěži Český slavík Mattoni 2015 se v kategorii zpěváků umístil na 3. místě, v kategorii skupin se skupinou Ortel na místě druhém.

Conflict 88
Plzeňská neonacistická kapela Conflict 88, odkazující čísly 88 na nacistický pozdrav Heil Hitler, vznikla v roce 1994. K jejím fanouškům patří zejména krajněpravicoví extrémisté. Hrála mimo jiné v Srbsku na srazu skinheadů ze spolku Combat 18, který odkazuje na iniciály Adolfa Hitlera. Krátce v ní vystupoval i Tomáš Ortel, který si však v roce 2002 založil vlastní skupinu Ortel, aby se distancoval od přesvědčení a smýšlení Conflictu 88. Svého působení v kapele však nelituje.

Diskografie Conflict 88
Boj národů – demo nahrávka (1994)
Braň se! (1996)
Vrať se k nám (1998)
Hra nekončí (2001)
Svatá zem (2004)
Rudý Samet (2007)

Kapela Ortel
Skupina Ortel vznikla v roce 2002. K založení kapely ho podle vlastního vyjádření vedla nespokojenost po 17. listopadu a touha upozornit lidi na to, před čím by raději zavírali oči. Skupina ve svých textech často vystupuje proti menšinám. Píseň „Hadr“ z prvního alba Nevinnej (2007) si osvojila Dělnická strana (později i DSSS) jako svou oficiální hymnu. V důsledku toho se poněkud obměnil okruh fanoušků skupiny, ale zato značně vzrostl jejich počet. Z publika o 10 až 20 lidech se stal dav, který zaplnil celý klub. Skladba „Mešita“ z pozdějšího stejnojmenného alba vyvolala pobouření ze strany muslimské obce v Česku, která údajně měla na kapelu podat žalobu pro hanobení rasy, národa a přesvědčení.

Na Českém slavíku Mattoni 2014 v kategorii skupin se Ortel umístil na čtvrtém místě s počtem 11 838 bodů. „Já si myslím, že Ortel tam nepatří. My nejsme zrovna kapela, která baví lidi. My pouze těm lidem chceme něco sdělit,“ uvedl Tomáš pro FTV Prima. Oproti předchozímu roku přitom kapela poskočila ze 105. místa. O rok později na Českém slavíku Mattoni 2015 se ve stejné kategorii skupina Ortel umístila již na druhém místě s 27 062 body. Rovněž při děkovné řeči na vyhlašovacím večeru Tomáš Ortel uvedl, že si nemyslí, že by kapela na České slavíky patřila. Podle kritiků kapela využívá strach z islámu a imigrantů. Strana Národní demokracie vedená Adamem B. Bartošem vyzvala své příznivce, aby skupině do ankety posílali hlasy.

Koncerty Ortelu zkoumalo ministerstvo vnitra v pravidelné zprávě o extremismu, podle níž je Ortel příkladem trendu, kdy texty písní sice inklinují k pravicovému extremismu, jsou však formulovány tak, aby interpretům nehrozil trestní postih.

Diskografie Ortel
Nevinnej (2002)
Co se to stalo (2009)
Ideje (2010)
Problém
Mešita (2013)
Defenestrace (2014)