Toni Kroos je německý fotbalista, který hraje na pozici záložníka. Nastupuje za bavorský klub Bayern Mnichov a německou reprezentaci. Osobní životVe fotbalovém světě působí i jeho otec Roland a bratr Felix. Roland je trenérem mládežnického výběru...

Toni Kroos je německý fotbalista, který hraje na pozici záložníka. Nastupuje za bavorský klub Bayern Mnichov a německou reprezentaci.

Osobní život
Ve fotbalovém světě působí i jeho otec Roland a bratr Felix. Roland je trenérem mládežnického výběru německého klubu FC Hansa Rostock, bratr Felix je hráčem Werderu Brémy.

Klubová kariéra
I přes svůj nesporný talent byl Kroos v A-týmu Bayernu Mnichov pouze v roli náhradníka. Od začátku roku 2009 byl na jeden a půl roku na hostování v Bayeru Leverkusen. Zde se rozvíjel a poté se navrátil zpět do Bayernu, kde se bude pokoušet prosadit se do základní sestavy.

24. listopadu 2012 vsítil gól proti Hannoveru 96, čímž přispěl k výraznému vítězství Bayernu 5:0. S klubem slavil v sezóně zisk ligového titulu již 6 kol před koncem soutěže, ve 28. kole německé Bundesligy.

19. září 2012 přispěl jedním gólem v základní skupině F Ligy mistrů 2012/13 k vítězství 2:1 nad španělskou Valencií. 7. listopadu 2012 vstřelil jeden gól francouzskému týmu Lille OSC a podílel se tak na jeho debaklu 6:1. Bayern si posléze zabezpečil postup do osmifinále. S Bayernem vyhrál v prosinci 2013 i Mistrovství světa klubů v Maroku, kde Bayern porazil ve finále domácí tým Raja Casablanca 2:0 a v březnu 2014 v rekordně krátkém čase bundesligový titul (slavil s týmem již 7 kol před koncem).

Po MS 2014 v Brazílii přestoupil do španělského klubu Real Madrid.

Reprezentační kariéra
Po mistrovství světa hráčů do 17 let v roce 2007 byl oceněn Zlatým míčem pro nejlepšího hráče turnaje a rovněž Bronzovou kopačkou pro třetího nejlepšího střelce mistrovství.

Byl nominován do reprezentačního mužstva pro mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice. Tam si zahrál ve čtyřech zápasech, celkově 59 minut. Svůj první zápas odehrál proti Ghaně, kdy v 81. minutě vystřídal Bastiana Schweinsteigera. Ve čtvrtfinálovém zápase proti Argentině se do hry dostal v 77. minutě místo Samiho Khediry. Zahrál si i v následujícím zápase proti Španělsku, tentokráte nahradil Piotra Trochowskiho v 62. minutě. Nastoupil i v posledním zápase Německa, a to v souboji o třetí příčku. V 81. minutě nahradil Marcella Jansena – střelce druhé německé branky.

12. října 2012 vstřelil dva góly v kvalifikačním utkání na MS 2014 proti domácímu Irsku, Německo vyhrálo jednoznačně 6:1.

Mistrovství světa 2010

Mistrovství světa 2014
Trenér Joachim Löw jej vzal na Mistrovství světa 2014 v Brazílii. Němci postoupili ze základní skupiny G se 7 body z prvního místa po výhře 4:0 s Portugalskem, remíze 2:2 s Ghanou a výhrou 1:0 s USA. V osmifinále Němci vyřadili Alžírsko po výsledku 2:1 po prodloužení a ve čtvrtfinále Francii 1:0. V semifinále proti Brazílii znemožnili Jihoameričany historickým debaklem 7:1, kdy do 29. minuty dali pět gólů. Kroos vstřelil dva a byl vyhlášen „mužem zápasu“. S národním týmem získal zlaté medaile po finálové výhře 1:0 proti Argentině.

Zajímavosti
Toni Kroos je jediným hráčem narozeným v bývalém východním Německu, který vyhrál mistrovství světa ve fotbale.