Ulrich Zwingli

teolog

Narození:
1. ledna 1484
Úmrtí:
11. října 1531
Upravit profil
Ulrich Zwingli, křestní jméno později psáno též Huldrych, byl švýcarský humanistický teolog a první představitel švýcarské reformace. Položil základy pro vznik reformované církve. Zwingli se narodil 1. ledna 1484 ve Wildhausu (kanton St....

Životopis

Ulrich Zwingli, křestní jméno později psáno též Huldrych, byl švýcarský humanistický teolog a první představitel švýcarské reformace. Položil základy pro vznik reformované církve.

Zwingli se narodil 1. ledna 1484 ve Wildhausu (kanton St. Gallen). Studoval teologii v Bernu, ve Vídni a Basileji, poté působil jako farář, kazatel a též jako vojenský duchovní. V roce 1518 byl povolán do Curychu, kde se zasazuje pro reformaci. Po konfliktu v otázce půstu získává na svou stranu městskou radu, která jej vyhlašuje vítězem disputace s katolíky (1523). Fakticky tak dochází k oddělení od staré církve a v Curychu se zavádí rozsáhlé reformy. Z kostelů v souladu s přikázáním „Nezobrazíš si Boha“ – někdy s revoluční radikálností (obrazoborectví) – mizí tradiční vybavení. Z Curychu se stává teokratické centrum švýcarské refomace, odtud se nové učení šíří do dalších kantonů a měst, s výjimkou nejstarších kantonů (Uri, Schwyz, Unterwalden, Zug, Luzern), které se brání zejména z politických důvodů (ztráta čelního postavení v rámci Švýcarska).

Marburské náboženské rozhovory s Lutherem v roce 1529, které měly vést k sjednocení stanoviska evangelíků, ztroskotaly na řešení otázky Svaté večeře Páně. Konflikt s katolickými kantony vyústil v roce 1528 ve válku. Zwingli umírá jako polní kněz v bitvě u Kappelu (kanton Curych) 11. října 1531. Jeho přímým následovníkem švýcarské reformace v Curychu se stal Heinrich Bullinger. Vliv Zwingliho nezůstal omezen pouze na území Švýcarska, ale rozšířil se i do sousedních hornoněmeckých měst (Štrasburk, Kostnice, Memmingen, Lindau).

Středem Zwingliho teologie je učení o predestinaci, ze kterého vyplývala i jeho politická angažovanost.

Dílo
- O svobodné volbě pokrmů (1522)
- Výklad Závěrečných proslovů (1523)
- Stručný úvod do křesťanství (1523)
- Výklad o pravém a falešném náboženství (1525)
- Počet z víry (1530)
- Výklad křesťanské víry (posmrtně 1536)