Pokud pomineme fotbalisty, těžko byste v Itálii hledali populárnějšího sportovce, než jakým je motocyklový závodník Valentino Rossi. Pětinásobný světový šampión, přezdívaný „Doktor“, je svými italskými „tifosi“ zbožňován a obletován všude, kde se...

Pokud pomineme fotbalisty, těžko byste v Itálii hledali populárnějšího sportovce, než jakým je motocyklový závodník Valentino Rossi. Pětinásobný světový šampión, přezdívaný „Doktor“, je svými italskými „tifosi“ zbožňován a obletován všude, kde se objeví. Žije život bohéma a přitom na hlavu poráží zbytek startovního pole.

Valentino se narodil 16. února 1979. Ve stejném roce jeho otec Graziano skončil třetí v pořadí mistrovství světa 250 ccm a bylo jasné, kterým směrem bude svého syna vychovávat. Valentino již odmala miloval rychlá kola, první minibike řídil ve věku pouhých dva a půl roku. Pak začal jezdit minikáry, ale pro jeho rodinu to bylo příliš nákladné a tak se vrátil k motorkám. Jako jedenáctiletý začal Valentino soutěžit na minibicích, o tři roky později už startoval v šamionátu stopětadvacítek nazvaném Sport Production a o rok později v něm získal titul.

V roce 1995 se Valentino zúčastnil jako jezdec Aprilie evropského šampionátu 125 ccm a skončil v něm třetí. Zároveň ve stejné kubatuře vyhrál šampionát Itálie. Následující sezona nemohla skončit jinak než Valentinovým přechodem do mistrovství světa 125 ccm. Nevedl si vůbec špatně, zvítězil v Grand prix České republiky v Brně a celkově skončil devátý se 111 body.

Hned v následující sezoně stopětadvacítkám dominoval, když vyhrál jedenáct závodů a své soupeře nechal daleko za sebou. Pochopil, že mu nejslabší kubatura již nemá co dát a přešel do 250 ccm, kde hned v roce 1998 skončil druhý s pěti vyhranými Grand prix. O rok později však bez problémů získal titul.

Sezonu 2000 se tedy Rossi rozhodl jezdit v nejpopulárnějších pětistovkách. Značku Aprilia vyměnil za Hondu a na konci sezony se mohl pochlubit druhým místem. Následující rok byl Valentino k neporažení. Vyhrál jedenáct velkých cen a přeskočil hranici tří set bodů. O rok později si to zopakoval.

Také v ročníku 2003 Rossi vyhrál titul mistra světa, když takřka nebylo závodu, kdy by nestál na stupních vítězů. Za čtyři roky v pětistovkách si Rossi připsal přes třicet vítězství, celkově už se blíží šedesátce. Takovou dominanci motocyklistický sport nezažil od do Mika Doohana.„Doktor“ však přesto, že je jedním z nejúspěšnějších současných sportovců, rozhodně nezpychl. Miluje Londýn s jeho nočním životem, raději však tráví čas se svými kamarády z mládí než aby se stýkal s celebritami.

V současné době se hovoří o tom, že by Rossi mohl z motorek přejít do některého z automobilových šampionátů. Ostatně už si několikrát zkusil závody rallye a poměrně úspěšně. Nejsenzačněji však zní jeho možný přestup do stáje Ferrari, kde by startoval po boku Michaela Schumachera či by ho nahradil po jeho odchodu. Italský jezdec Rossiho popularity v itálské stáji… Formule1 by se měla rozhodně na co těšit.

Autor: Martin Hrabálek