zavřít
Upravit životopis

Životopis

Valerij Abisalovič Gergijev je ruský dirigent, který působí jako umělecký ředitel Mariinského divadla v Petrohradě, kde je také uměleckým ředitelem festivalu Bílé noci. Je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru (London Symphony Orchestra) a hlavním hostujícím dirigentem Metropolitní opery v New Yorku.

Umělecká činnost
Od osmi let navštěvoval hudební školu ve Vladikavkazu v Severní Osetii (nyní Hudební akademie Valerije Gergijeva). Na konzervatoř Rimského-Korsakova v tehdejším Leningradě nastoupil v 19 letech (rok 1972-76/77) do dirigentské třídy profesora Ilji Musina (Илья Мусин). Ještě během studií vyhrál ve věku 23 let soutěž Herberta von Karajana v Berlíně a v témže roce 1977 byl angažován jako asistent dirigenta Těmirkanova v Kirovově divadle v Leningradě. V letech 1981 až 1985 působil jako šéfdirigent Arménského státního orchestru. V roce 1988 byl ve věku 35 let hudebníky zvolen uměleckým ředitelem opery Kirovova divadla, dnešního Mariinského divadla v Petrohradě. V roce 1996 jej ruská vláda jmenovala generálním a uměleckým ředitelem všech součástí tohoto divadla (orchestr, opera, balet). Kromě umělecké činnosti zde pomáhá získávat finanční prostředky pro různé projekty, např. pro nedávnou výstavbu Mariinské koncertní síně. Byl také jedním z iniciátorů mezitím již dokončené kompletní renovace Mariinského divadla, původně plánované do roku 2010.

V roce 1988 se stal hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie, ve které v letech 1995 až 2008 působil jako hudební ředitel a nyní je jejím čestným dirigentem. Ve spolupráci s tímto orchestrem založil v roce 1996 Rotterdam Philharmonic Gergiev Festival, během jehož 10. ročníku v roce 2005 byl jmenován rytířem Řádu nizozemského lva.

V roce 1993 se poprvé představil v Metropolitní opeře v New Yorku, a to uvedením opery Giuseppa Verdiho Otello. Zde byl po čtyřech letech působení, v roce 1997, jmenován hlavním hostujícím dirigentem.

Od ledna roku 2007 stojí Gergijev jako hlavní dirigent v čele Londýnského symfonického orchestru. Spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými orchestry jako je Newyorská filharmonie, Vídeňští filharmonikové, Berlínští filharmonikové, Bostonský symfonický orchestr, Chicagský symfonický orchestr, Clevelandský orchestr, Los Angeles Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu a další.

V letech 2002 a 2007 koncertoval v České republice v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim v Dvořákově síni Rudolfina s orchestrem Mariinského divadla a Rotterdamskou filharmonií.

Jeho sestra Larisa Gergijeva je uměleckou ředitelkou Mariinské akademie pro mladé zpěváky, založené roku 1998.

Hlavní působiště
- Mariinské divadlo v Petrohradě, umělecký a generální ředitel
- Londýnský symfonický orchestr, hlavní dirigent
- World Orchestra for Peace, dirigent
- Vídeňská filharmonie, hostující dirigent
- Metropolitní opera v New Yorku 1997-2008, hlavní hostující dirigent
- Rotterdamská filharmonie, čestný dirigent
- Švédský rozhlasový symfonický orchestr, čestný dirigent

Umělecký ředitel festivalů:
- Bílé noci v Petrohradě
- Moskevský velikonoční festival
- Gergijevův festival v Rotterdamu
- Mezinárodní festival v Mikkeli (Finsko)
- Red Sea Festival v Izraeli
- New Horizons Festival pro soudobou hudbu

Mohli by vás také zajímat…