zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký zpěvák a kytarista pocházející z Pensylvánie, nar. 1925, vl. jm. William John Clifton Haley. Je považován za jednoho z tvůrců rock´n´rollu (kombinací C&W, hillbilly a R&B). Jako kytarista je ovlivněn Jimmi Rodgersem, ale zpočátku se věnoval i jódlování.

Začínal počátkem 40. let s countryovými skupinami The Downhomers a The Rang Difters. Jako kytarista působil 2 roky i ve sk. Vedené Cousinem Lee. V r. 1945 nahrává 1. desku - Candy Kisses. V r. 1948 natáčí i se sk. The Four Aces Of Western Swing. O rok později začíná pracovat jako rozhlasový discjockey (stanice W - PWA) a v r. 1950 zakládá sk. The Saddlemen. V r. 1951 má částečně úspěšné sólové singly Rockett 88 a Green Tree Boogie (na pomezí swingu a R&B ). Lépe si vede až SP Icy Heart / Rock The Joint (1952).

V r. 1953 přejmenovává svoji sk. na His Comets a společně mají velký hit Crazy Man Crazy. Po odchodu od Essex Records má u nové firmy Decca 1. singl Thirteen Woman s B-stranou Rock Around The Clock. Úspěšnější je ale píseň Shake Rattle And Roll, které se daří i v Anglii. Po několika dalších vydařených singlech se v r. 1955 stává s jistým zpožděním obrovským hitem skl. Rock Around The Clock, a to díky uvedení ve filmu The Blackboard Jungle. Na 1. místo hitparády se dostává v USA i v Anglii. Haley se stává idolem teenagerů a rock´n´rollovou hvězdou. Po dalším úspěšném období (např. v r. 1957 1. turné v Anglii) nastává na konci 50. let pokles popularity, když jedním z důvodů byla i přetrvávající “tatíkovská” image.

Nový zájem o Haleyho nastává až na konci 60. let, v období prvního revivalu rock´n´rollu. Mezitím se věnoval country music a latinskoamerické hudbě. Podobné občasné návraty slavila i píseň Rock Around The Clock (např. v r. 1968 a 1974). V roce 1976 umírá R. Pompilli a v únoru 1981 sám Bill Haley.

Mohli by vás také zajímat…