Ne pokaždé se hvězdným klubům podaří odhadnout potenciál fotbalisty hned napoprvé. Když si za něj na jaře 2002 šéfové Blackburnu Rovers řekli o 20 miliónů liber, mnozí si nevěřícně klepali na čelo: co je to na nesmysl, chtít za neznámého hráče...

Životopis

Ne pokaždé se hvězdným klubům podaří odhadnout potenciál fotbalisty hned napoprvé. Když si za něj na jaře 2002 šéfové Blackburnu Rovers řekli o 20 miliónů liber, mnozí si nevěřícně klepali na čelo: co je to na nesmysl, chtít za neznámého hráče tolik peněz? Dnes je „Duffiemu“ o pár let víc a stal se jedním z nejobdivovanějších fotbalistů londýnské Chelsea, v současnosti zřejmě nejlépe zajištěného britského týmu.

Levonohý rychlík se narodil 8. února 1979 v irském městečku Ballyboden. Už v dorosteneckém věku oblékal dres Blackburnu, v roce 1996 jej trenér Souness povolává do prvního týmu.

Na svoji příležitost si však ještě Duff musí počkat. Čerstvý mistr anglické ligy sice za rekordních 11 miliónů liber prodal největší hvězdu Alana Shearera do Newcastlu United, ale do sestavy se tlačí další - Graham Fenton, Chris Sutton, Kevin Gallagher. A na levém křídle září Jason Wilcox, nezpochybnitelná autorita, pravý vůdce týmu. Náladu si vylepšuje aspoň na mládežnických šampionátech: v roce 1997 cestuje s týmem Irska do Malajsie, v roce 1999 do Nigérie.

Teprve po odchodu Wilcoxe do Leedsu United dostává mladý Duff větší příležitost. Píše se rok 1999 a hvězda Blackburnu pomalu zapadá. Provinční klub není schopen udržet nejlepší hráče; za lepšími výdělky odcházejí Ripley, Bohinen, Sherwood...

Jejich absence se projevuje i na výsledcích, kdysi elitní klub bojuje o záchranu v nejvyšší soutěži. Neúspěšně. Sezónu 2000/2001 odehraje v první divizi, Duff v ní vstřelí první gól za "A-tým". A výrazně pomůže Blackburnu k návratu do nejvyšší soutěže.

Jeho hvězda nezadržitelně stoupá. Technické kousky maličkého křídelníka zvedají diváky ze sedadel; jeden z nich mu pomůže k obhajobě vítězství v anketě „gól roku“. Díky nízko posazenému těžišti dokáže neuvěřitelně zmást protivníka, milionářské týmy na jeho hlídání vyčleňují své nejlepší obránce. "Jestli ho na světě někdo dokáže zastavit, je to Jaap Stam," tvrdí sebevědomě trenér Souness. Je to nový Ryan Giggs, přidává se spoluhráč Jason McAteer.

Irský trenér Mick McCarthy hovoří v podobném duchu. Hráče, připomínajícího na hřišti motorovou myš, povolal poprvé k zápasu s Českou republikou v roce 1998. Záhy se Duff stal symbolem znovuzrození irské reprezentace, která sázela na kolektivní výkon mladých talentů a velitelské schopnosti Roye Keana. Všechny naděje se postupně upírají k mistrovství světa v Japonsku a Koreji.

Aby se na mistrovství světa v Japonsku a Koreji neprosadil, musely by se proti Duffovi spiknout opravdu všechny okolnosti. Do jisté míry se tak stalo; Roy Keane, kapitán a ikona Manchesteru United, byl po hádce s trenérem poslán předčasně domů. Kvůli několika dalším zraněním musel Damien v prvních zápasech nastoupit na hrotu, což pro něj není typická pozice. Svůj úkol však zvládl natolik dobře, že Irové postoupili do vyřazovacích bojů.

A tady začíná Duffieho představení, ukončené nešťastným vypadnutím Irů ve čtvrtfinále proti Španělsku. Jeho kličky mátly obránce z Pyrenejského poloostrova natolik, že v průběhu devadesáti minut jej byli dvakrát nuceni zastavit pouze za cenu penalty. Tu první sice ještě tradiční exekutor Robbie Keane neproměnil, napodruhé se však už trefil a nasměroval zápas k remíze 1:1. Následující penaltový rozstřel se ovšem stal Irům osudným: Holland netrefil branku, další dvě střely zastavil gólman Casillas. Možná tomu sami dlouho nevěřili, ale po úchvatném zápase byli Irové nuceni odletět domů.

Kolem hráče, který v tomto dramatu účinkoval v hlavní roli, se však již stahují sítě nejvěhlasnějších evropských klubů. Jenom v Anglii dostává nabídky jako na běžícím pásu, ozývají se také zájemci z Itálie či Španělska. Vedení Blackburnu Rovers se všemi jedná, požaduje však částku, na niž nikdo není ochoten přistoupit. Kolik činí, to nechce manažer Souness prozradit. Frustrovaný Duff po neúspěšných tahanicích podepisuje v Blackburnu novou, čtyřletou smlouvu.

Začátek nového ročníku anglické ligy a Duff je opět hvězdou. Jeho šťastná povaha mu pomáhá ignorovat všechny úvahy o jeho ceně, takže se může plně soustředit na fotbal. Na přestup to však nevypadá, neboť kvůli podpisu nové smlouvy se stal velice drahým zbožím. Podle odhadů britských médií se cena za čtyřiadvacetiletého hráče může pohybovat mezi 10 a 20 milióny liber, což není ochoten vyplatit Arsenal, Manchester ani Liverpool. Do hry však po konci sezóny nečekaně vstupuje londýnská Chelsea, do níž s novým manažerem Abramovičem přichází i extrémní apetit k nákupu hvězdných posil. Netrvá dlouho a Duff obléká modrý dres výměnou za 17 miliónů liber.

Od podzimu 2003 se tedy Duff stává členem nově utvářeného hvězdného souboru a přispívá ke spanilé jízdě klubu v Lize mistrů. Do jisté míry tak hráči bojují za trenéra Cudiciniho, který dostává od exgubernátora ruské Čukotky šibeniční podmínku: do konce sezóny vyhraješ ligu, FA Cup (nejstarší pohárová soutěž na světě, v Anglii vysoce ceněná) nebo Ligu mistrů, jinak si hledej nové působiště. „Blues“ se dostávají dál než většina favoritů, ale v semifinále jejich jízdu zastavuje asi největší překvapení – AS Monaco.

V letní přestávce přichází do klubu nizozemský levý záložník Arjen Robben, čerstvá hvězda z Eindhovenu, a Duff se začíná bát o místo. Nový kouč Mourinho jej však nadále staví, především proto, že Holanďan bojuje se sérií zranění. A Damien se odvděčuje dobrými výkony, přestože zápasy většinou rozhodují jiní – Drogba, Gudjohnsen, atd. Stačí k tomu obvykle jediná branka, neboť na druhé straně hájí tři tyče fenomenální Petr Čech. Jestli to bude stačit Chelsea k titulu, na to si budeme muset ještě počkat; už teď je však jasné, že se Damien dostal do mimořádně nabitého týmu.

U většiny mladých hvězd média spekulují, zda se dokáží vyrovnat s nabytou popularitou, bohatstvím a dalšími věcmi, které vstup do špičkového fotbalu přináší. Duffie však jakoby na tuto otázku odpovídal předem. Jeho nekomplikovaná osobnost snáší tlak, jako by se nic nedělo; když byl třeba s výběrem Irska do 19 let nucen přenocovat v Moldávii v hotelu, který by si v Anglii v ničem nezadal s ubytovnou Armády spásy, prostě přetáhl deku přes hlavu a odmítl se zabývat něčím jiným než fotbalem. To mu dává do budoucna velkou perspektivu, pokud dokáže vytrvat ve výborných výkonech na hřišti.

Zajímavosti:
Přezdívky: Duffie, Duffer
Výška: 178 cm
Váha: 62 kg