zavřít
upravit profil

kytarista, hudební skladatel, publicista. pedagog

92 let,narozen: 1925 Praha, Československo 

Upravit životopis

Životopis

Jiří Jirmal je přední český kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog. Ve své praxi se hodně věnoval jak jazzové hudbě, tak i interpretaci vážné hudby. Absolvoval státní konzervatoř, kde studoval u profesora Štěpána Urbana.

V padesátých a šedesátých letech byl vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem, kontrabasistou Antonínem Gondolánem, vystoupil s Janem Werichem a s dalšími umělci a hudebními tělesy.

V roce 1963 spolupracoval v Německu s předním kytaristou Sigmundem Behrendem a vyučoval na Vysoké hudební škole v Saarbrückenu. Zde také studoval studoval renesanční a barokní kytarovou a loutnovou literaturu. Krátce na to se také stal profesorem na pražské konzervatoři, kde pomohl vychovat řadu vynikajícíh českých kytaristů (např. Vladimíra Mikulku,Stanislava Barka nebo Rudolfa Daška).

Je dodnes oceňován jakožto skvělý improvizátor a interpret vážné, jazzové i taneční hudby přestože musel díky úrazu ruky při autonehodě koncertní činnost na čas přerušit a věnovat se především pedagogické, publicistické a skladatelské činnosti. Od roku 2005 opět koncertuje.

Je, mimo jiné, také autorem řady skladeb vycházejících z brazilské a latinskoamerické hudební tradice v rytmu samby, rumby, bossa novy apod.

Je autorem dvou učebnic hry na kytaru.

V roce 2008 vydal autorské album Classical Guitar Jazz Performances.

Jiří Jirmal

92 let, kytarista, hudební skladatel, publicista. pedagog