zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyjímečná osobnost rockové avantgardy, rodák z Walesu (nar. 1940). Všestranný hudebník s klasickým vzděláním, pianista, hráč na violu, baskytarista, skladatel, zpěvák a počínaje 70. lety i významný producent.

V první polovině 60. let se pohybuje v oblasti artificiální hudby (m.j. spolupráce s La Monte Youngem) od r. 1963 studuje v Bostonu. V r. 1965 odchází do New Yorku. Tam se připojuje ke skupině The Velvet Underground, s níž natáčí dvě významná alba. V r. 1968 tento soubor opouští a začíná se věnovat sólovým projektům, často na pomezí avantgardních směrů. Na nich postupně spolupracuje m.j. s Terry Rileym, Brianem Enem, Philem Manzanerou, Chrisem Speddingem a Philem Collinsem.

Stává se i producentem významných desek v oblasti punku a new wave (Iggy Pop, Patti Smith, Nico, Squeeze, Siouxsie & The Banshees atd.). Věnuje se tvorbě filmové hudby, např. Heat (1971) nebo Shrek (2001). V r. 1992 píše hudbu k londýnskému nastudování baletu Ifigenie na Tauridě. V r. 1999 vychází jeho autobiografie What´s Welsh For Zen?

Mohli by vás také zajímat…