zavřít
Upravit životopis

Životopis

Madhuri Dixit se narodila 15. května 1965 Šankarovi a Snehlatě Dixitovým. Má tři starší sourozence: bratra Ajita a sestry Bharati a Rupu. Rodina patří k Čitpavanské brahmánské komunitě, která hovoří jazykem Maráthí a je považována za "nejkrásnější" z indických ras.

Od tří let se Madhuri učila tančit Kathak (jeden z osmi klasických indických tanců) a zvítězila v mnoha školních soutěžích. Původně chtěla být mikrobioložkou a tento obor studovala na univerzitě v Bombaji. V patnácti letech dostala první nabídku od filmového producenta, který ji viděl tančit, ale rodina tehdy odmítla. Za dva roky se ale Madhuri dočkala svého prvního filmového debutu - filmu Abodh (1984). Skutečný průlom však pro ni byl rok 1988 a film Tezaab po boku Anila Kapoora. Přes noc se stala indickou senzací díky své kráse a tanečním schopnostem, byla také nominována na cenu Filmfare (indický Oscar).

Prakticky každý rok se minimálně jeden z jejích filmů stal hitem. Můžeme zmínit Dil (Srdce, 1990), Khalnayak (Lotr, 1993) nebo Hum Aapke Hain Kaun (Kdo pro tebe jsem?, 1994) - poslední jmenovaný se stal největším kasovním trhákem v Indii. Za Dil, Hum Aapke Hain Kaun, Beta a Dil To Pagal Hai získala Madhuri cenu Filmfare jako nejlepší herečka, za film Devdas pak jako herečka ve vedlejší roli. K tomu byla ještě desetkrát nominována. Získala také několik cen Star Screen, Zee Cine Awards, IIFA awards, Stardust awards a další.

V roce 1999 se Madhuri vdala za kardiochirurga Šrirama Nene žijícího v Americe. Dnes žijí se dvěma syny Arinem (2003) a Ryanem (2005) v Denveru, Colorado. Poslední film, který Madhuri zatím natočila, byl muzikál Aaja Nachle (Tanči se mnou, 2007), v současné době zvažuje další nabídky.

Mohli by vás také zajímat…