zavřít
Upravit životopis

Životopis

Martin Hroch je absolventem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde studoval klavír ve třídě Vandy Jandové a cembalo u Ivony Křivánkové. Zabývá se dobovou a tzv. „poučenou" interpretací barokní hudby na oba nástroje. Své vzdělání si rozšířil v rámciřady mistrovských interpretačních kurzů a seminářů pod vedením významných umělců a pedagogů: A. Vlasákové (ČR), J. Jiraského (ČR), S. Speidel (Německo), B. Glemsera (Německo), A. Delage (Francie), J. B. Christensena (Švýcarsko), M. Spanyiho (Maďarsko), E. M. Pollerus (Rakousko), M. Burgue (Francie).

V letech 2007, 2009, 2011 získal opakovaně stipendium Společnosti  J. Brahmse v Baden-Badenu a byl tak pozván k prestižnímu studiu hudby  v Brahmshausu. Zde se rovněž podílel na natáčení dokumentu o J. Brahmsovi pro japonskou televizi. Pro francouzský film ztvárnil roli královského cembalisty ve snímku „Muž, který se směje" a zahrál si tak po boku hereckých velikánůjako je  G. Depardieu nebo E. Seigner. V roce 2008 se stal laureátem mezinárodní soutěže„International Forum- Musical Performance and Pedagogics". Je posluchačem Hudební fakulty JAMU v Brně v oborech klavír ve třídě Aleny Vlasákové a Jana Jiraského a cembalo u Barbary Maria Willi. Jako sólista i jako komorní hráč vystupuje s řadou orchestrů a komorních ansámblů.

Martin Hroch se zabývá sólovou i komorní koncertníčinností. Nahrává pro rozhlas i televizi. Je členem londýnské The British Hapsichord Society (Britská cembalová společnost). Na svém kontě má také účast na prestižní mezinárodní soutěži Pražského jara. Mimo četné umělecké aktivity působí i jako pedagog a je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem řady umělců. V oblasti provozovací praxe staré hudby umělecky spolupracuje s Akademií staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2010 se stal zakladatelem aředitelem Mezinárodních interpretačních kurzů Zábřeh, "Hudba ve městě J. E. Welzla", kde mj. vede cembalovou třídu.

Martin Hroch

36 let, klavírista, cembalista