zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z Brooklynu. Absolvoval University of Buffalo, kde s kamarády založil divadelní skupinu Swamp Fox. Pak se v Buffalu připojil k repertoárovému souboru American Contemporary Theater, který se specialilizoval na adaptace románů Samuela Becketta. Během několikaletého působení v New Yorku hrál mj. na jevištích Public Theater Josepha Pappa a BAM Dodger Theatre, kde dosáhl značného úspěchu ve hře Barrieho Keeffea Gimme Shelter (1978) a v muzikálu Leave It to Beaver Is Dead (1979).

Od 1980 žije v Torontu. Ve filmu se začal objevovat až od poč. 80. let, většinou v epizodních rolích, ale větší příležitosti začal dostávat až v následujícím desetiletí. Pro svou podsaditější postavu a matoucí tvář, jejíž výraz může vzbuzovat stejně tak nějakou hrozbu jako vyvolat zklidňující dojem, byl často obsazován do rolí svérázných nešťastníků s nevyzpytatelným chováním.

Znamenitou kreaci předvedl jako podivínský major Fambrough, který přidělí válečného hrdinu (Kevin Costner) do nejvzdálenější pevnosti na hranici a následně spáchá sebevraždu, ve westernovém eposu Tanec s vlky (r. Kevin Costner). Laureátem ceny Genie 1994 (kanadská obdoba Oscara) se stal za svůj výkon v úloze vyhaslé rokenrolové hvězdy Desmonda Howla, jemuž udá nový směr jeho života až vpád mladé dívky na útěku z vězení (Cyndy Prestonová), v hudebním dramatu Velrybí hudba (r. R. J. Lewis).

Další výraznou postavu, potrhlého židovského strýčka Arthura Lidze, u něhož nachází traumatizovaný dvanáctiletý synovec (Nathan Watt) útočiště před krutou realitou, vytvořil v nostalgické tragikomedii Hrdinové mého dětství (r. D. Keatonová).

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…