Robert Downey Jr. je americký herec, scénárista a také zpěvák, který se narodil 4. dubna 1965 v New Yorku. Jeho otec je herec a režisér Robert Downey Sr., maminka byla herečka Elsie Downey, která se objevovala hlavně ve filmech Downeye Sr. Robert...

Životopis

Robert Downey Jr. je americký herec, scénárista a také zpěvák, který se narodil 4. dubna 1965 v New Yorku. Jeho otec je herec a režisér Robert Downey Sr., maminka byla herečka Elsie Downey, která se objevovala hlavně ve filmech Downeye Sr. Robert má starší sestru Allyson.

Kvůli profesi rodičů, se Robert Jr. s rodinou v mládí mnohokrát stěhoval. Od malička se pohyboval s tátou v uměleckých kruzích mezi věčně opilými a zfetovanými lidmi. Táta byl drogově závislý a neváhal nabízet drogy i svému synovi, takže Robert Jr. pravidelně kouřil marihuanu již od svých 6 let. Společné užívání drog tehdy utužovalo jejich vztah. Ve svých 10 letech odjel studovat klasický balet do Londýna. Stále se s ním vlekly problémy s alkoholem a drogami, kvůli kterým jej ze školy vyhodili.

Po rozvodu rodičů v roce 1978 zůstal v péči otce, se kterým se přestěhoval do Kalifornie. Po ukončení základního vzdělání zde nastoupil na Santa Monica High School, odkud ho opět vyhodili. V té době si také přivydělával např. prodejem bot. Následně se stěhují s tátou zpět do New Yorku, kde by se rád věnoval naplno herecké kariéře. V té době za sebou má již desítky rolí. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se o něm mluví, jako o jednom z nejtalentovanějších mladých herců Hollywoodu. Herecká profese se mu začíná slibně rozvíjet, nicméně na přelomu tisíciletí se dostává do protidrogové léčebny a do vězení, kvůli svým problémům s kokainem, heroinem a marihuanou. Ocitá se na absolutním dnu a málem končí na ulici jako totální žebrák. Málokdo by si tehdy pomyslel, že se z pomyslného dna vyškrábe mezi největší filmové hvězdy Hollywoodu a mezi nejlépe placené herce světa.

Vztahy Roberta Downey Jr.
Při natáčení filmu Prvorozený (1984) se seznámil s herečkou Sarah Jessicou Parker, se kterou žil následujících 7 let. Důvodem k rozchodu byla drogová závislost. 29. května 1992 se oženil s herečkou a zpěvačkou Deborah Falconerovou. V září 1993 se jim narodil syn Indio Falconer Downey. Bod zlomu přišel v roce 2001, kdy jeho ženě došla trpělivost a při jednom, z jeho dalších pobytů ve vězení jej společně se synem opustila. K rozvodu ovšem došlo až 26. dubna 2004. V roce 2003 potkal při natáčení hororu Gothika (2003) filmovou producentku Susan Levine. Po půlročním vztahu ji Robert, v den jejich 30 narozenin, požádal o ruku a v srpnu 2005 se konala svatba. Díky Susan pomalu překonával své potíže a začal se věnovat naplno herecké kariéře. V únoru 2012 se jim narodil syn Exton a v listopadu 2014 dcera Avri.

Další Robertovi aktivity
Robert se sám podílel na několika soundtracích k filmům a seriálům, ve kterých si zahrál. Roku 1992 nazpíval singl “Smile”, který je součástí soundtracku k filmu Chaplin. V roce 2004 vydává dokonce debutové album s názvem The Futurist, kde nejen zpívá, ale hraje také na klavír a saxofon. Alba se prodalo více jak 16 tisíc ks během prvního týdne. Píseň “Broken” z tohoto alba je součástí soudtracku k filmu Kiss Kiss Bang Bang.

14. června 2010 založil, společně s manželkou Susan, produkční společnost Team Downey. Prvním počinem společnosti byla produkce filmového dramatu Soudce (2014).

Rád propůjčuje svoji tvář charitě. Při návštěvě dětských nemocnic se chová přesně jako Tony Stark (Iron Man), kterého děti milují. Jednomu malému komixovému fandovi s postiženou rukou, dokonce věnoval umělou končetinu, kterou používá jako Iron Man. Pomohl také s výběrem velkého množství peněz na stavbu britského hospicu.

Při vyjednávání o honorářích se studiem Marvel, myslí také na své herecké kolegy, a skvělé podmínky vyjedná nejen sobě, ale také jim.

1970 - 1988 - Filmové začátky jednoho z netalentovanějších herců Hollywoodu
Začátky herecké kariéry se datují od roku 1970, kdy jej jeho otec obsadil do fantasy filmu Pound. V následujících 10 letech byl obsazen do dalších 3 filmových rolí, všechny opět v tátově režii. Až do roku 1997 se objevoval téměř ve všech filmech, které jeho otec režíroval.

První neDowneyským snímkem byl v roce 1984 thriller Prvorozený (rež. Michael Apted), pojednávající o rozvedené matce dvou synů, která se slepě zamiluje do okouzlujícího ale velmi záhadného muže. Následujícího roku hraje ve filmech Rebel z mé školy (rež. Fritz Kiersch) a Podivná věda (rež. John Hughes). V roce 1986 má menší role ve snímcích Návrat do školy (rež. Alan Metter) a America, kterou opět režíroval Robert Downey Sr.

V roce 1987 nastává zásadní zlom v jeho kariéře, získává hned 2 hlavní role ve filmech, které paradoxně, tak trošku charakterizují jeho dosavadní život. Nejdříve se objevuje po boku herečky Molly Ringwald v romantické komedii Sukničkář (rež. James Toback). Následuje ztvárnění postavy Juliana, jehož pomaturitní život se řítí do trosek, ve filmu Feťáci (rež. Marek Kanievska). Následujícího roku přichází válečné drama 1969 (rež. Ernest Thompson), kde se poprvé na obrazovce ukáže po boku Kiefera Sutherlanda, který byl 3 roky jeho spolubydlícím. Další role po 1969 byla ve filmu Johnny, buď hodný (rež. Bud S. Smith).

1989 - 2001 - První významější Robertovi role
Na přelomu osmdesátých a devadesátých let získává další naději, stát se úspěšným hercem. Nejdříve ve snímku s charakteristickým názvem, Je naděje (rež. Emile Ardolino) a následně v kriminálním dramatu Obhájce pravdy (rež. Joseph Ruben), kdy jako čerstvý absolvent právnické fakulty Roger Baron, přijíždí do New Yorku, aby pracoval pro svůj právnický idol, Edwarda Dodda, který už ale není tím, co býval. V akční komedii Air America (rež. Roger Spotiswoode) se ocitá ve skupině šílených pilotů v čele s Genem Ryackem, kterého ztvárnil Mel Gibson. Perfektní herecký výkon, který Robert Downey Jr. v tomto filmu předvedl, se bezpochyby řadí mezi důležité milníky jeho kariéry. Následovala role v komedii Bublifuk (rež. Michael Hoffman).

V roce 1992 má tu čest “převtělit se” do krále komiků, Charlieho Chaplina v životopisném dramatu Chaplin (rež. Richard Attenborough). Za jeho úžasný výkon získává svoji první nominaci na Oscara v kategorii Hlavní herec, dále pak nominaci na Zlatý glóbus, v kategorii Hlavní herec - drama. Nakonec ale proměňuje “pouze” svoji poslední nominaci a získává cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Roku 1993 hraje zpěváka Harrisona, který má obrovskou trému před publikem ve fantasy komedii Srdce a Duše (rež. Ron Underwood). Dalším počinem je více jak tříhodinové komediální drama Prostřihy (rež. Robert Altman), kde si zahrál po boku např. Julianne Moore. Toho roku píše scénář k dokumentárnímu filmu The Last Party, ve kterém si sám zahraje.

Roku 1994 si zahrál v celkem 3 filmech. Prvním byl úspěšný akční film Takoví normální zabijáci (rež. Oliver Stone), následovaly Italské námluvy (rež. Norman Jewison) a komedie Ať žije Caesar! (rež. Anthony Michael Hall). V roce 1995 je k vidění ve válečném dramatu na motivy Williama Shakespeara Richard III. (rež. Richard Loncraine). Za zmínku stojí také historické drama, ve kterém si Robert vyzkoušel roli anglického lékaře z období Stuartovců, Čas smyslnosti (rež. Michael Hoffman). Rok 1996 pro něj znamená pouze jedu roli a to v akčním snímku Nebezpečná zóna (rež. Allan Eastman).

Rok 1997 je jakoby ve znamení lásky. Nejdříve hraje ve filmu Láska na jednu noc (rež. Mike Figgis) a následně v dalším snímku Roberta Downey Sr., Láska na druhý dotek. Aby se tento rok netočil pouze kolem lásky, střihl si hlavní roli v komediálním dramatu Rošťák (rež. James Toback).

Blíží se konec tisíciletí a Robert se na plátně kin potkává s Tommy Lee Jonesem a Wesleyem Snipesem v akčním krimi thrilleru Šerifové (rež. Stuart Baird). Následuje thriller Perníkový dědek (rež. Robert Altman). Z dalších filmů, ve kterých si na konci milénia zahrál jmenujme kriminální drama Černá a bílá (rež. James Toback) či komedii Trhák pana Bowfingera (rež. Frank Oz). Následovalo několik dalších rolí v méně významných filmech.

Je tu rok 2000, kdy zažívá Robert těžké drogové období. I v těchto zlých časech je k vidění ve snímku Skvělí chlapi (rež. Curtis Hanson), pojednávajícím o usedlém univerzitním profesorovi Grady Trippovi, kterého hraje Michael Douglas.

I Přes veškeré problémy, získává v roce 2001 Zlatý glóbus za svoji roli v seriálu Ally McBealová.

2003 - 2007 - Drogy se pomalu stávají minulostí a Downey Jr. je zpět ve hře
Roku 2003 poprvé proniká do hororového žánru v hororu Gothika (rež. Mathieu Kassovitz), kde ztvárnil postavu Pete Grahamena, bývalého spolupracovníka psycholožky Mirandy (Halle Berry), která se po nehodě ocitá v léčebně a pomalu začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly. V dalším snímku, s názvem Zpívající detektiv (rež. Keith Gordon), získává hlavní roli nemocného spisovatele Dana Darka, kterému se začne v halucinacích odvíjet děj jeho první knihy. O rok později natáčí drama Eros, díky čemuž navštívil hned 7 zemí světa. V roce 2005 se objevuje v černobílém filmu George Clooneyho, Dobrou noc a hodně štěstí. Následuje role zlodějíčka v kriminální komedii Kiss Kiss Bang Bang (rež. Shane Black) a role nadšeného fanouška baseballového týmu Boston Red Sox ve filmu Šestý zápas (rež. Michael Hoffman).

Tvůrci kriminálního dramatu Průvodce k rozpoznání tvých svatých (rež. Dito Montiel), mu připravili v roce 2006 další z hlavních rolí, tentokráte si zahrál Dita, který se po dvaceti letech vrací do Kalifornie, kde nachází svého nemocného otce a všechny své přátele jako bezdomovce či kriminálníky. V ten stejný rok předvádí, společně s Nicole Kidman, perfektní herecké výkony v životopisném dramatu slavné fotografky Diany Arbus, Diane Arbus: Příběh jedné absese (rež. Steven Shainberg). Následuje rodinná komedie Jak jsem se stal psem (rež. Brian Robbins) a film Temný obraz (rež. Richard Linklater), ve kterém si zahrál také Keanu Reeves.

V roce 2007 se přimíchává do historického thrilleru o záhadném masovém vrahovi Zodiac (rež. Robert Graysmith). Stává se také školním ředitelem v romantické komedii Charlie Bartlett (rež. Jon Poll) a také zkouší Štěstí ve hře, ve stejnojmenném filmu režiséra Curtise Hansona.

2008 - současnost - Robert je jednou z největších hvězd současnosti, stává se představitelem filmového Iron Mana
V roce 2008 na Roberta Downey Jr. vsadilo filmové studio Marvel a vrátilo jej do první herecké ligy. Jeho obsazení do filmového megahitu Iron Man (rež. Jon Favreau) se jim určitě vyplatilo, protože za obrovský úspěch filmu mohl především Robert, který dokázal miliardáře Tonyho Starka, který ve speciálním obleku bojuje za správnou věc, zahrát dokonale. Honorář za tuto roli činil “pouhých” půl miliónu dolarů, takže Marvel navíc pěkně ušetřil. Ten stejný rok se v roli Iron Mana objevil také ve filmu Neuvěřitelný Hulk (rež. Louis Leterrier). Mimo těchto dvou marvelovek ztvárnil roli Kirka Lazara v akční komedii Tropická bouře (rež. Ben Stiller), za což si vysloužil nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli.

Díky stoupajícímu zájmu o Downey Jr., získává v roce 2009 roli nejznámějšího detektiva, stvořeného Arturem Conanem Doylem, ve filmu Sherlock Holmes (rež. Guy Ritchie). Za jeho ztvárnění získává Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec - komedie nebo muzikál. Mimo to, rozpozná na ulici mezi bezdomovci kdysi slavného hudebního génia, který hraje na své housle náhodným kolemjdoucím v životopisném dramatu Sólista (rež. Joe Wright).

Čas na další marvelovku se nachýlil a tak v roce 2010 spatřil světlo světa Iron Man 2 (rež. Jon Favreau), který slibuje další intenzivní zážitek, v němž navíc už tak luxusní herecké obsazení jedničky doplnili další hvězdní herci, jako např. Scarlett Johansson, Sam Rockwell či Mickey Rourke. Na uvolněnou si zahrál také hlavní roli v komedii Na doraz (rež. Todd Phillips).

Pro velký úspěch Sherlocka Holmese na sebe nenechalo pokračování dlouho čekat, a tak se diváci již v roce 2011 dočkali pokračování v podobě Sherlock Holmes: Hra stínů (rež. Guy Ritchie).

V roce 2012 uvádí studio Marvel nejlepší super hrdinský tým všech dob Avengers (rež. Joss Whedon), jehož součástí je také Robert Downey Jr., jak jinak než v kůži Iron Mana. Po boku dalších superhrdinů, jakými jsou Hulk, Thor, Captain America a další, bojuje za záchranu světa. Diváci tyto filmy prostě milují, čehož Marvel využil a v roce 2013 jim naservíroval další podívanou, Iron Man 3 (rež. Shane Black). Za tento snímek dostal Robert 100x větší honorář, než za první díl, tedy celých 50 miliónů dolarů.

Oproti předchozím rokům, znamená rok 2014 krátké odpoutání od světa superhrdinů. Toho roku si zahrál právníka Hanka Palmera v dramatu Soudce (rež. David Dobkin). K vidění byl také ve filmu Šéf (rež. Jon Favreau).

Od roku 2015, jakoby uzavřel exkluzivní smlouvu se studiem Marvel. Objevuje se totiž jen v akčních sci-fi filmech z jejich dílny. Roku 2015 ho čekal opět boj o záchranu celé planety se svým supertýmem ve filmu Avengers: Age of Ultron (rež. Joss Whedon). O rok později je ve filmu Captain America: Občanská válka (rež. Anthony Russo, Joe Russo), tým Avengers rozdělen na dva tábory. První z nich, chce zachovat Avengers bez vládních zásahů jak tomu bylo doposud, druhý, který vede Tony Stark (Downey Jr.), jej chce mít pod státní kontrolou. V roce 2017 se s Iron Manem setkáváme v dalším superfilmu, Spider-Man: Homecoming (rež. Jon Watts).

Roku 2018 se spolu s dalšími superhrdiny a týmem Avengers stal součástí nejsmrtonosnější marvelovské války všech dob ve filmu Avengers: Infinity War (rež. Anthony Russo) a definitivní tečku za Avengers udělal roku 2019 filmem Avengers: Endgame (Anthony Russo, Joe Russo). O rok později jej mohli fanoušci obdivovat v hlavní roli fantasy komedie Dolittle (rež. Stephen Gaghan)

Na jaké filmy s Robertem, se můžeme těšit v blízké budoucnosti?
Roku 2021 by si měl Robert zahrát v komedii All-Star Weekend (rež. Jamie Foxx), v marvelovce Black Widow (rež. Cate Shortland) a vdalším pokračování Sherlocka Holmese. Na rok 2025 je pak ohlášeno dobrodružné fantasy Pinocchio (rež. Ron Howard)...