zavřít
Upravit životopis

Životopis

Černý americký zpěvák a slavný hráč na foukací harmoniku (uměl i na g a dr), vl. jm. Alex Ford, nar. v r. 1899 ve státě Mississippi.

Začínal v místních rozhlasových programech jako discjockey, hodně cestoval a hrával převzaté věci (např. od Roberta Johnsona nebo Howlin´ Wolfa). Vystupoval pod různými jmény, např. Little Blue Boy, Willie Williams, Willie Miller, Willie Rice atd. Později začíná používat jméno Sonny Boy Williamson II. Důvodem byl jiný černý bluesman a hráč na fouk harmoniku John Lee “Sonny Boy” Williamson (1914 - 1948), populární na přelomu 30. a 40. let.

První nahrávky vznikají počátkem 50. let. V r. 1954 se stěhuje do Chicaga (předtím strávil jistý čas v Detroitu), kde přiležitostně vystupuje i se skupinou < href="http://www.osobnosti.cz/muddy-waters.php">Muddy Waterse. Na značce Chess nahrává bluesové hity jako např. Don´t Start Me Talking nebo Fattening Frogs For Snakes. Širokému uznání se mu dostává v 60. letech. Velkou popularitu získává v Evropě, kde se v r. 1963 objevuje na zájezdovém turné s American Folk Blues Festivalem. Sonny Boy Williamson v Dánsku nahrával pro firmu Storyville, v Anglii vystupuje např. s Chrisem Barberem, Yardbirds, Animals či Brianem Augerem. Sonny Boy Williamson umírá v květnu 1965.