Madonna
herečka, zpěvačka, producentka, skladatelka, režisérka, tanečnice, návrhářka
Hodnocení na Kinobox.cz: 66%- Narození:
- 16. srpna 1958
- Věk:
- 66 let
Upravit profil
Madonna se narodila 16. srpna 1958 jako Madonna Louise Ciccone v michiganském Bay City. Její otec Silvio Anthony Ciccone, přezdívaný Tony, byl designérem automobilových společností Chrysler a General Motors, zatímco matka, Madonna Louise Ciccone...
Životopis
Madonna se narodila 16. srpna 1958 jako Madonna Louise Ciccone v michiganském Bay City. Její otec Silvio Anthony Ciccone, přezdívaný Tony, byl designérem automobilových společností Chrysler a General Motors, zatímco matka, Madonna Louise Ciccone (rozená Fortin), pracovala jako rentgenový technik.
I přesto, že se narodila v Bay City, tak tam rodina nikdy nežila, byli tam tou dobou jen na výletě. Od roku 1955 žili ve městě Pontiac v Michiganu. Madonna je třetím z šestice sourozenců, jejichž dětství bylo silně ovlivněno katolickou vírou jejich rodičů.
1. prosince 1963, když bylo Madonně pouhých pět let utrpěla rodinna obrovskou ztrátu, matka zemřela na rakovinu prsu. Tato událost měla samozřejmě výrazný vliv na dospívání všech sourozenců, kteří nesnesli nikoho, kdo se jen pokusil nahradit jim mámu.
Otec Tony se však krátce na to, v roce 1966, oženil s rodinnou hospodyní Joan Gustafson, se kterou měl následně dvě děti, dceru Jennifer (nar. 1967) a bratra Maria (nar. 1968). Madonna byla od té chvíle na dně, začala jej nesnášet a začala být jak se říká rebelkou. Na nějaký čas se pak s otcem odcizili.
Navštěvovala základní školy St. Frederick's a St. Andrew's Catholic Elementary Schools, následně pak střední West Middle School. Co se klasifikace týče, byla spíše průměrnou žákyní a studentkou s nepříliš vhodným chováním.
I přesto, že jí otec navíc platil lekce klavíru, Madonnu to táhlo spíše k baletu. Učitel baletu, Christopher Flynn, ji později přesvědčil aby zkusila kariéru tanečnice. Studovala také na sportovně zaměřené škole Rochester Adams High School, kde ji to zjevně bavilo, stala se výbornou studentkou a členkou školních roztleskávaček. Dokonce školu absolvovala o semestr dříve než ostatní spolužáci.
Studium tance a pěvecké začátky
Její tvrdé práce si v roce 1976 všimli na Michiganské univerzitě, kde jí nabídli taneční stipendium. Během Michiganských studií získala navíc šesti-týdenní stipendium na prestižní Alvin Ailey American Dance Theater v New York City. Tehdejší instruktor tance ji přesvědčil, aby studia na Michiganské univerzitě ukončila a přestěhovala se do New Yorku, kde měla větší šance rozjet taneční kariéru. Začátky v New Yorku však nebyly jednoduché, Madonna si musela přivydělávat mnoha způsoby, např. pózovala nahá jako umělecká modelka nebo dělala číšnici. Do New Yorku přijela s 35 dolary v kapse a mimo jiné čelila napadení dvojicí mužů, kteří ji pod pohrůžkou násilí donutili k orálnímu sexu.
V roce 1979 využila příležitosti a spolu s dalšími tanečníky se vydala na světové turné s francouzským disco zpěvákem Patrickem Hernandezem.
Ve stejném roce se dala dohromady s hudebníkem Danem Gilroyem, jedním ze zakladatelů pop-punkové hudební skupiny Breakfast Club. Madonna se vzápětí k Breakfast Clubu přidala, nejprve jako bubenice, později se stala hlavní zpěvačkou. Během dalších let sama založila několik hudebních skupin jako Madonna & The Sky, The Millionaires a Emmy. I přes tyto pokusy to Madonnu táhlo spíše na dráhu sólové umělkyně. Díky DJ a producentovi Marku Kaminsovi se mohla sejít se Seymourem Steinem, spoluzakladatelem americké nahrávací společnosti Sire Records.
Začátek hvězdné kariéry, Madonna vydává první sólo nahrávky
V říjnu 1982 vychází pod hlavičkou Sire Records zpěvaččin debutový singl "Everybody", jenž vyšplhal až na třetí příčku americké hitparády magazínu Billboard, Hot Dance Club Play. Stejného úspěchu dosáhla i s dalším singlem, "Burning Up", vydaným 9. března 1983.
Koncem července 1983 spatřilo světlo světa první Madonnino studiové album nazvané jak jinak než Madonna. Produkci svěřila převážně Reggie Lucasovi, s jehož výsledkem nebyla úplně spokojena a navíc proto přizvala Johna Beniteze. Nakonec se k němu nastěhovala a začali spolu chodit. Benitez má mimo jiné na svědomí první Madonnin mezinárodní hit “Holliday”. Album se v hitparádě dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP na území USA, Billboard 200, vyšplhalo až na osmou příčku, což byl pro začínající Madonnu docela úspěch. V roce 2008 bylo dokonce americkým týdeníkem Entertainment Weekly označeno za páté nejlepší album uplynulých 25 let. Zároveň je považováno za jedno z těch alb, které se na dlouhou dobu staly inspirací budoucích dance-popových umělců.
Zpěvačka se stává idolem a určuje trendy 80. let
Madonnina vizáž a styl oblékání, navržený stylistkou a módní umělkyní Maripol, začíná určovat trendy 80. let minulého století. Podobat se jí chtějí miliony žen a dívek po celém světě.
Po vydání druhého alba Like a Virgin v listopadu 1984 svoji pozici ještě více upevnila a s albem ovládla první příčky hitparád napříč zeměmi, v únoru následujícího roku vstanula na vrcholu americké Billboard 200. Album se dodnes s více než 21 milióny prodanými kusy drží mezi nejprodávanějšími alby všech dob. V Americe šlo o úplně první album ženské interpretky, kterého se prodalo přes 5 milionů kusů. Stejnojmenná píseň "Like a Virgin" je zpěvaččinou první, která se vyšplhala na vrchol nejprestižnějšího žebříčku prodejnosti singlů v USA, Billboard Hot 100. Videoklip k "Like a Virgin" se díky sexuálnímu podtextu a pohrdání rodinnými hodnotami znelíbil některým neziskovým organizacím, které projevovaly snahu zakázat jeho vysílání.
Obrovský úspěch zaznamenala i píseň "Into the Grove". Ta se sice objevila až ve znovuvydané verzi alba v roce 1985, zároveň se však stala součástí filmu Hledám Susan. Zn.: Zoufale (Desperately Seeking Susan, 1985, rež. Susan Seidelman), kde sama Madonna ztvárnila jednu z hlavních rolí, postavu Susan.
10. dubna 1985 vyrazila na své první koncertní turné s názvem The Virgin Tour, v rámci kterého odehrála čtyřicet koncertů na území Severní Ameriky. Během turné zazněly písně ze dvou prvních Madonniných alb a předskokanem jí byla tříčlenná hiphopová skupina Beastie Boys.
V červenci 1985 využily Madonniny vzrůstající slávy erotické magazíny Penthouse a Playboy, když otiskly fotografie nafocené v roce 1978. Zpěvačka tehdy údajně dostala pouhých 25 dolarů za sadu a po letech tak došlo k několikatisícinásobnému zhodnocení. Madonna však neměla na jakoukoli další provizi nárok.
Vydáním alba True Blue v červnu 1986 se z Madonny stává opravdová superstar. Album ovládlo hitparády v 28 zemích a ceslosvětové prodeje přesáhly hranici 25 milionů. Díky albu se v roce 1988 zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější zpěvačka roku 1986. Další Guinessův zápis si vysloužila v roce 1992, kdy se True Blue stalo historicky nejprodávanějším albem ženské interpretky. Mimo to šlo o nejprodávanější album roku 1986 a zároveň celých osmdesátých let.
Zlatá malina, rekordy trhající turné a album plné remixů
V srpnu 1986 si zahrála po boku svého tehdejšího novomanžela Seana Penna ve filmu Šanghajské překvapení (Shanghai Surprise, rež. Jim Goddard). Za ztvárnění postavy Glorie Tatlock si však vysloužila nelichotivou cenu Zlaté maliny za nejhorší herečku. Tyto ceny jsou každoročně udělovány v předvečer předávání Oscarů. I Penn nepřišel zkrátka, ten byl za svůj výkon na Zlatou malinu také nominován. O poznání lépe si vedla následující rok v komedii Kdo je ta holka (Who's That Girl?, rež. James Foley). Nejen, že si zahrála hlavní postavu neprávem odsouzené Nikky Finnové, ale zároveň přispěla čtveřicí songů k filmovému soundtracku. Velký úspěch měla i stejnojmenná hlavní píseň a následné turné Who's That Girl World Tour. Šlo o Madonnino první turné trhající světové rekordy. Pařížský koncert odehraný 29. srpna 1987 vidělo neuvěřitelných 131 tisíc fanoušků, což se do té doby žádné jiné zpěvačce nepodařilo. Od té doby ji překonala pouze jediná interpretka, Tina Turner, jejichž koncert v brazilském Rio de Janeiru si v lednu 1988 nenechalo ujít 180 tisíc fanoušků. I většina ostatních koncertů v rámci Madonnina turné byla naprosto vyprodána.
Listopad 1987 přináší album You Can Dance, jenž obsahuje pouze remixy nejúspěšnějších songů ze všech třech zpěvaččiných alb.
Koncem 80. let, v září 1989, se po čtyřech letech rozvedla s hercem Seanem Pennem.
Vydání alba Like a Prayer a kontroverzní videoklip
21. března 1989 přichází s pořadí čtvrtým studiovým albem, nese název Like a Prayer a Madonna jej věnuje své zesnulé matce. Písně z alba hovoří o zpěvaččině dětství, rodině, jejím vztahu s otcem a podobných tématech. Píseň "Like a Prayer" byla použita v reklamě na Pepsi. Ve stejný den jako reklama byl poprvé odvysílán i videoklip k písni. Ten pobouřil náboženské skupiny po celém světě, včetně samotného Papeže Jana Pavla II.. Vatikán se díky znevážení náboženství a zobrazení takových snímků, jakými jsou Stigmata či pálení křížů, obrátil na veřejnost s prosbou o bojkot výrobků společnosti Pepsi. I přesto, že se námět reklamy s videoklipem vůbec neztotožňoval, společnost nakonec ustoupila a reklamu stáhla. Madonna si i přes to mohla smluvený honorář ve výši 5 milionů dolarů ponechat.
Alba Like a Prayer se celosvětově prodalo více než 15 milionů kopií, což výrazně přispělo k tomu, že byla Madonna koncem osmdesátých let jmenována umělkyní desetiletí hned třemi významnými institucemi, hudební stanicí MTV a magazíny Billboard a Musician.
Velkého hereckého úspěchu dosáhla v roce 1990 v kriminálním thrilleru Dick Tracy, režiséra Warren Beatty. S Warrenem, který si kromě režie zahrál i hlavní roli, to během natáčení dala dohromady a něco přes rok spolu chodili. Společně s filmem byl vydán i Madonnin soundtrack I'm Breathless.
Legendární Blond Ambition World Tour, založení Mavericku a narození dcery
V duchu propagace alba Like a Prayer a soundtracku I'm Breathless se neslo zpěvaččino turné Blond Ambition World Tour. V období od dubna do srpna 1990 odehrála téměř 60 koncertů v Evropě, Asii, a Jižní Americe. Z koncertu ve francouzském Nice vznikl speciál televize HBO, Madonna: Live! Blond Ambition World Tour. Do detailu propracovaná choreografie se sexuálním podtextem z něj dle magazínů Rolling Stone udělala nejlepší turné roku 1990, později celých devadesátých let. Za sexuální scény se opět dostala do hledáčku různých náboženských organizací, které žádaly fanoušky, aby na koncerty nechodili. To však nebylo nic platné, všechna vystoupení byla beznadějně vyprodána. Průběh turné a celková mánie kolem Madonny je zaznamenána v hudebním dokumentu S Madonnou v posteli (Madonna: Truth or Dare, 1991, rež. Alek Keshishian). Do roku 2002 se jednalo o nejvýdělečnější dokument všech dob, ve zmíněném roce tuto štafetu přebral Michael Moore se svým Bowling for Columbine.
V polovině roku 1992 si zahrála basebalistku Mae Mordabito v úspěšné sportovní komedii Velké vítězství (A League of Their Own, rež. Penny Marshall). Ta se na území USA stala desátým nejvýdělečnějším filmem roku.
Madonna je ženou netušených možností a nezalekne se žádné výzvy, stejný rok spoluzakládá vlastní nahrávací, filmovou, vydavatelskou, televizní a hudební společnost Maverick. Společnost nezahájila svoji činnost ničím jiným, než Madonniným pátým studiovým albem Erotica. To si však ve srovnání s předchozími počiny nevedlo úplně nejlépe. Maverick následně přichází se zpěvaččinou knihou Sex, kde se snažila odbourat mnohá tabu a šokovala např. simulací orálního sexu. Díky knize, které se prodalo více než 1 a půl milionu kusů, se s ní rozešel tehdejší přítel, rapper Vanilla Ice.
To, že se Madonna v sexuálních scénách vyžívá, ukázala znovu v thrilleru Tělo jako důkaz (Body of Evidence, 1993, rež. Uli Edel), částečně pak v Hazardní hře (Dangerous Game, 1993), režiséra Abela Ferrara.
Turné The Girlie Show World Tour konané v období od září do prosince 1993 přineslo Madonně hned několik nej. V Austrálii prodala neuvěřitelných 360 tisíc lístků, což byl do té doby absolutní rekord. Její show v jiho-australském Adelaide vidělo na 40 tisíc diváků, čímž vytvořila rekord, který jí vydržel dlouhých 17 let. Překonán byl až koncertem skupiny AC/DC v roce 2010. Koncert v Rio Janeiru přilákal 120 tisíc fanoušků a stal se tak třetím nejnavštěvovanějším koncertem ženské interpretky v historii. Jak jsme již zmínili dříve, Madonna drží i druhou příčku, první stále patří Tině Turner.
Zpěvačka neusíná na vavřínech a koncem října 1994 vydává své šesté studiové album, Bedtime Stories. S vydáním tohoto alba se snaží mírnit svůj image dračice a chce se tak znovu zavděčit svým fanouškům a hlavně neomrzet. V listopadu 1995 přichází s kompilací Something to Remember, která obsahuje kromě již známých hitů i tři novinky.
V roce 1996 zazářila na filmovém plátně v životopisném dramatu Evita (rež. Alan Parker). Za ztvárnění hlavní postavy, Evy Duarte, si vysloužila Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál. Následně vydala dvojalbum Evita - soundtrack. Během natáčení filmu byla těhotná a 14. října 1996 se jí narodila dcera Lourdes Maria Ciccone Leon, jejíž otcem byl Madonnin tehdejší přítel, americký herec Carlos Leon.
Nová éra s albem Ray of Light
22. února 1998, ve spolupráci s anglickým producentem Williamem Orbitem, přichází sedmé Madonnino album Ray of Light. Jde především o elektronicko-taneční nahrávky a pro zpěvačku tím začíná nová éra. O tom, že se Madonna ubírá dobrým směrem svědčí mimo jiné i fakt, že se stalo třetím nejprodávanějším albem na území Evropy v období od roku 1998 do roku 2007. Na 41. předávání cen Grammy si vysloužilo hned 6 nominací a ve čtyřech z nich zvítězilo. Ovládlo tak např. kategorii Nejlepší pop album (Best Pop Album). Po vydání několika singlů se Madonna dostala do Guinessovy knihy rekordů 1998 jako ženská umělkyně, která po celém světě prodala nejvíce nahrávek. S názvem alba se pojí i Madonnina nadace Ray of Light Foundation zaměřující se na vzdělání, ženy a humanitu.
Filmové soundtracky, narození syna a poslední album 2. tisíciletí
Pro filmový soundtrack k Austin Powers: Špion, který mě vojel (Austin Powers: The Spy Who Shagged Me, 1999, rež. Jay Roach) nahrála píseň Beautiful Stranger, jenž jí vynesl v pořadí pátou cenu Grammy, tentokráte v kategorii Best Song Written for Visual Media. Následující rok nahrála dva songy pro komedii Johna Schlesingera, Příští správná věc (The Next Best Thing), ve kterém sama ztvárnila hlavní postavu, učitelku jógy Abbie.
Od 18. května 1999 chodila s britským scenáristou a režisérem Guyem Ritchiem, kterému pak 11. srpna 2000 porodila syna Rocca Johna Ritchieho. Dvojice uzavřela manželství o čtyři měsíce později, 22. prosince 2000.
Osmé a zároveň poslední Madonnino album 2. tisíciletí bylo vydáno 18. září 2000 pod názvem Music. Navázalo na úspěch předchozího a ovládlo prodejní žebříčky ve 23. zemích světa. Naneštěstí pro Madonnu, všechny písně měsíc před oficiálním vydáním unikly na tehdejší online peer-to-peer hudební službu, Napster.
Zpěvačce zajistilo propagaci alb Ray of Light a Music její turné Drowned World Tour, jenž bylo prvním od Girlie Show World Tour z roku 1993. Od června do září 2001 tak odehrála 19 koncertů v Evropě a 28 v Severní Americe. Prodeje lístků na jednotlivé koncerty trhaly rekordy. Šest Madonniných show v Londýně bylo vyprodáno během šesti hodin. První vystoupení bylo vyprodáno během pouhých patnácti minut a podobně na tom byly i ostatní show v rámci celého turné. Zároveň šlo za rok 2001 o nejvýdělečnější turné sólového umělce.
V roce 2002 si zahrála v nepříliš zdařilé romantické komedii svého manžela Guye Ritchieho, Trosečníci (Swept Away). Následně pak nahrála ústřední píseň "Die Another Day", pro v pořadí dvacátou bondovku Dnes Neumírej (Die Another Day, 2002, rež. Lee Tamahori).
American Life a vydání dětské knihy
21. dubna 2003 přichází deváté album, American Life. Přestože si nevedlo špatně, úspěchu předchozích alb nedosáhlo ani zdaleka. Stejnojmenný hlavní singl byl magazínem Blender označen za devátý nejhorší song všech dob, Billboard magazín se zase nevyhnul kritice Madonnina rappu. Zhruba rok po vydání American Life vyrazila na turné Re-Invention World Tour, jenž se stalo nejvýdělečnějším turné roku 2004. Elton John se nehezky opřel do Madonny s tvrzením, že při svém turné zpívala na playback. Později se za svůj výrok omluvil, nebyla to pravda.
Souběžně s tímto turné vznikal i dokument Madonna: Bilance s tajemstvím (I'm Going to Tell You a Secret, rež. Jonas Åkerlund, 2005), ve kterém se Madonna snaží udělat tlustou čáru za kontroverzní částí své historie.
V listopadu 2003 vydává album plné remixů, Remixed & Revisited, obsahující největší hity zpěvaččiny kariéry. Ve stejném roce uzavírá kontrakt s knižním vydavatelstvím Callaway Arts & Entertainment, ve kterém se zavazuje k vydání pětice knih pro děti. První kniha s názvem The English Roses vyšla už v září 2003 a šla na dračku.
V roce 2004 byla magazínem Rolling Stone zařazena na 36. místo v žebříčku stovky nejlepších umělců všech dob.
Jubilejní album a nejvýdělečnější turné v historii
Confessions on a Dance Floor je název jubilejního, desátého, studiového alba vydaného 9. listopadu 2005. Celosvětově se stalo šestým nejprodávanějším albem roku 2005. Ovládlo hitparády ve čtyřiceti zemích po celém světě, což jí zajistilo další zápis v Guinessově knize rekordů, tentokrát ve verzi 2007. Album si navíc na předávání cen Grammy 2007 vysloužilo ocenění v kategorii Nejlepší elektronické/taneční album (Best Electronic/Dance Album).
To však není vše, následné turné Confession Tour se stalo nejvýdělečnějším turné ženské interpretky v historii, což pro Madonnu znamenalo další zářez do knihy rekordů. Na své si tentokrát přišli i čeští fanoušci, dvojici koncertů v pražské Sazka Aréně odehrála ve dnech 6. a 7. září 2006.
Založení charitativní organizace
Důležitým okamžikem roku 2006 je bezesporu založení neziskové charitativní organizace Raising Malawi. Organizace si dala za cíl pomoci asi milionu sirotků jedné z nejchudších zemí světa, jihoafrického Malawi. Sama zpěvačka se v říjnu stejného roku rozhodla pro adopci chlapečka Davida Bandy. Vzhledem k tomu, že tamní zákony dovolují adopci pouze těm, kteří v zemi pobývají minimálně rok, její čin vyvolal vcelku negativní reakce. Banda přežil malárii i tuberkulózu a v době, kdy se potkal s Madonnou trpěl zápalem plic. Celý proces adopce byl dokončen až v květnu 2008. S adopcí souvisí i Madonnin dokument Jsem díky vám (I Am Because We Are, 2008). Natočila jej společně se svým zahradníkem, Nathanem Rissmanem, a chce jím oslovit lidi, kteří jsou ochotni se podílet na tom, aby i ty nejchudší děti měly lepší budoucnost.
Konec pětadvacetileté spolupráce s Warner Bros. Records a rekordní turné
V březnu 2008 se dostala do Rokenrolové síně slávy, muzea ležícího v Clevelandu v Ohiu. Následující měsíc vydala Hard Candy, jedenácté studiové album. Šlo o poslední album vydané ve spolupráci s Warner Bros. Records. Vydavatelství, se kterým spolupracovala dlouhých 25 let tak vyměnila za Live Nation Entertainment. S nejprodávanějším albem roku 2008 ovládla hitparády ve 37. zemích.
Nebyla by to Madonna, aby opět netrhla nějaký ten rekord. Turné Sticky & Sweet Tour k propagaci alba Hard Candy se stalo nejvýdělečnějším turné sólo umělce a druhým nejvýdělečnějším turné v historii.
První část turné shlédlo 2 350 285 Madonniným fanoušků v 58 městech a prodej lístků zlomil všechny dosavadní rekordy. Show pokračovala 4. července 2009 v Londýně v O2 Aréně, následoval koncert v Manchesteru a dále zastávky Werchter v Belgii, Marseille ve Francii, Hamburk v Německu, Oslo v Norsku, Helsinky ve Finsku a také Estonsko, Slovinsko a další evropské země. Stejně jako v případě předchozího turné, i tentokrát zavítala do České republiky. Koncert se konal 13. srpna 2009 v přírodním amfiteátru na pražském Chodově. Během více než 80 koncertů zahrála pro 3 a půl milionu fanoušků a vydělala více než 400 milionů dolarů. Z koncertu v argentinském Buenos Aires vznikl stejnojmenný záznam Sticky & Sweet Tour. Tento koncert byl také živě přenášen na hudební televizní stanici VH1.
Přestože šlo, jak již bylo zmíněno o poslední album pod Warner Bros, v září 2009 ještě společně vydali album největších hitů Celebration. Kromě nových songů "Celebration" a "Revolver" obsahovalo 34 největších hitů Madonniny kariéry. V dekádě 2000-2009 se stala nejprodávanější sólo umělkyní v USA a nejhranější ve Velké Británii.
Život s Madonnou a další adopce
Madonnin bratr Christopher vydal v červenci 2008 knihu Život s Madonou. Po většinu její kariéry ji stal po boku, zaujímal významnou pozici jako tanečník, osobní asistent a organizátor vystoupení. Kniha byla zklamáním nejen pro samotnou Madonnu, ale také pro řady jejich fanoušků.
Po několikaletém manželství se 21. listopadu 2008 rozvedla s Guyem Ritchiem. Malawijský soud jí následně v květnu 2009 zamítl žádost o adopci Chifunda "Mercy" Jamese z důvodu, že není obyvatelkou Malawi. Po novém podání žádosti o měsíc později již možnost k adopci dostala.
Punková značka Material Girl a vystoupení na Super Bowlu
V srpnu 2010, společně se svou dcerou Lourdes Ciccone Leon, přichází s módní značkou Material Girl. Ta je určena převážně pro teenagery a je pojmenována podle Madonnina singlu z roku 1985. V podstatě se jedná o styl punku, který zpěvačka vyznávala v době, kdy se stala slavnou. Díky názvu se dostala do soudního sporu s módní značkou LA Triumph, jenž vydala sérii s názvem Material Girl již v roce 1997. Madonna však svoji obhajobu založila právě na tom, že její song vznikl ještě dávno předtím. Následně přichází s módní značkou Truth or Dare by Madonna a otevírá řetězec fitness center Hard Candy Fitness.
V roce 2011 se vrhla na režii romantického dramatu W.E.. I přesto, že se film setkal spíše z negativními reakcemi, Madonnina píseň "Masterpiece" z filmového soundtracku ji vynesla Zlatý glóbus za Nejlepší původní píseň.
V únoru 2012 měla na svědomí halftime show na 46. ročníku Super Bowlu. K písni "Give Me All Your Lovin" si přizvala rapovou královnu Nicki Minaj a anglickou raperku M.I.Au. Vystoupení před více než sto miliony televizních diváků bylo zastíněno skandálem zdviženého prostředníčku, který měla na svědomí právě hostující M.I.A. Podle neoficiálních zdrojů musela za svůj čin později zaplatit odškodné ve výši přesahující částku 16 milionů dolarů. Šlo do té doby, o nejsledovanější halftime show v historii a Madonna při něm premiérově vystoupila se singlem "Give Me All Your Lovin" z připravovaného alba MDMA.
Vydání alb MDMA a Rebel Heart
To vychází hned následující měsíc a stává se již pátým Madonniným albem debutujícím na první příčce amerického žebříčku Billboard 200. Album slavilo úspěch téměř po celém světě a stejně tak si vedlo i následné The MDNA Tour. Stalo se nejúspěšnějším koncertním turné roku 2012 a sama zpěvačka svoji show popisuje jako zčásti filmově-muzikálové divadlo, částečně podívanou a občas i intimní umělecké vystoupení. V průběhu turné vznikl televizní speciál Madonna: The MDNA Tour. Zpěvačka později vydala živé album MDNA World Tour. Úspěch svého turné využila i mimo hudební svět, ve spolupráci s Japonskou společností MTG Co. přišla s přípravky pečujícími o kůži, MDNA skin.
Za celý rok 2012 byla magazínem Forbes označena za nejvýdělečnější celebritu. Co se charity týče, Madonna v žádném případě nepolevuje. Do roku 2013 se její organizaci Raising Malawi povedlo vybudovat deset škol vzdělávajících na 4 tisíce dětí. Malawijská prezidentka Joyce Banda pobouřila Madonnu svým výrokem, že zveličuje význam její organizace.
Rebel Heart, třinácté studiové album, vyšlo 6. března 2015. Písně "Rebel Heart" a "Wash All Over Me" však unikly na Internet už koncem listopadu 2014. V následujícím měsíci pak uniklo dalších 13 demo songů. Madonna tento čin označila za určitý typ terorismu, za což byla vcelku kritizována. Neúspěšně se se svým týmem snažila dopátrat zdroj tohoto úniku. Období od září 2015 do března následujícího roku se neslo ve znamení Rebel Heart Tour, se kterým opět potěšila i české fanoušky. 7. a 8. listopadu se totiž představila v pražské O2 Aréně. Předskokanem těchto dvou koncertů byl irský hip-hoper Rejjie Snow. Bylo to poprvé po 23 letech, kdy Madonna se svým turné zamířila i do Austrálie. Jak už je u Madonny zvykem, i toto turné zaznamenalo obrovský úspěch, v průběhu 82 koncertů zahrála pro více než milion fanoušků. Celkové výdělky z jejích turné tím překonaly 1.1 miliardy dolarů, čímž ještě upevnila svoji pozici nejvýdělečnějšího sólo umělce. Za turné utržily více už jen hudební skupiny the Rolling Stones a U2. I Rebel Heart Tour se dočkalo stejnojmenného dokumentárně-koncertního filmu.
V říjnu 2016 ji magazín Billboard ocenil jako Ženu roku (Woman of the Year). Svým upřímným projevem na téma ageismu a sexismu na sebe v průběhu ceremoniálu i po něm strhla obrovskou pozornost médií. V průběhu prezidentských voleb na území USA bylo známo, že je aktivní podporovatelkou neúspěšné kandidátky Hillary Clinton a netajila se svým odporem k vítězi voleb, Donaldu Trumpovi.
Začátkem roku 2017 si adoptovala čtyřletá dvojčátka z Malawi, Esther a Stellu. S nimi a samozřejmě i s dříve adoptovanými dětmi se v létě stejného roku přestěhovala do portugalského Lisabonu. V zápětí otevřela specializovanou dětskou nemocnici v Malawi, zbudovanou pod záštitou své charitativní organizace Raising Malawi. V září přišla se svými pleťovými přípravky MDNA Skin na americký trh a chvíli předtím se dala do soudního sporu s online aukčním webem Gotta Have Rock and Roll. Vadilo jí, že prodávají spoustu jejich osobních věcí včetně milostného dopisu od Tupaca Shakura, spodního prádla a zubního kartáčku. Spor však prohrála. Vyšlo najevo, že v roce 2004 dala svolení k prodeji svých věcí Darlene Lutzemu, který měl později na starost právě zmíněnou aukci.
V lednu 2018 potěšila své fanoušky informací, že začíná s přípravou čtrnáctého studiového alba, jehož vydání plánuje na rok 2019. Na předávání MTV Video Music Awards v roce 2018 vzdala čest americké zpěvačce a jedné z nejvýznamnějších tvůrkyň soulové hudby, Arethe Franklin. Ta zemřela 16. srpna 2018, čtyři dny před tímto ceremoniálem. V říjnu pak spolupracovala na písni "Champage Rosé" amerického rappera Quava. Z dalších počinů této doby nesmíme opomenout režii dramatu "Taking Flight" v produkci MGM, vyprávějícím o životě baletky Michaely DePrince.
I přesto, že se narodila v Bay City, tak tam rodina nikdy nežila, byli tam tou dobou jen na výletě. Od roku 1955 žili ve městě Pontiac v Michiganu. Madonna je třetím z šestice sourozenců, jejichž dětství bylo silně ovlivněno katolickou vírou jejich rodičů.
1. prosince 1963, když bylo Madonně pouhých pět let utrpěla rodinna obrovskou ztrátu, matka zemřela na rakovinu prsu. Tato událost měla samozřejmě výrazný vliv na dospívání všech sourozenců, kteří nesnesli nikoho, kdo se jen pokusil nahradit jim mámu.
Otec Tony se však krátce na to, v roce 1966, oženil s rodinnou hospodyní Joan Gustafson, se kterou měl následně dvě děti, dceru Jennifer (nar. 1967) a bratra Maria (nar. 1968). Madonna byla od té chvíle na dně, začala jej nesnášet a začala být jak se říká rebelkou. Na nějaký čas se pak s otcem odcizili.
Navštěvovala základní školy St. Frederick's a St. Andrew's Catholic Elementary Schools, následně pak střední West Middle School. Co se klasifikace týče, byla spíše průměrnou žákyní a studentkou s nepříliš vhodným chováním.
I přesto, že jí otec navíc platil lekce klavíru, Madonnu to táhlo spíše k baletu. Učitel baletu, Christopher Flynn, ji později přesvědčil aby zkusila kariéru tanečnice. Studovala také na sportovně zaměřené škole Rochester Adams High School, kde ji to zjevně bavilo, stala se výbornou studentkou a členkou školních roztleskávaček. Dokonce školu absolvovala o semestr dříve než ostatní spolužáci.
Studium tance a pěvecké začátky
Její tvrdé práce si v roce 1976 všimli na Michiganské univerzitě, kde jí nabídli taneční stipendium. Během Michiganských studií získala navíc šesti-týdenní stipendium na prestižní Alvin Ailey American Dance Theater v New York City. Tehdejší instruktor tance ji přesvědčil, aby studia na Michiganské univerzitě ukončila a přestěhovala se do New Yorku, kde měla větší šance rozjet taneční kariéru. Začátky v New Yorku však nebyly jednoduché, Madonna si musela přivydělávat mnoha způsoby, např. pózovala nahá jako umělecká modelka nebo dělala číšnici. Do New Yorku přijela s 35 dolary v kapse a mimo jiné čelila napadení dvojicí mužů, kteří ji pod pohrůžkou násilí donutili k orálnímu sexu.
V roce 1979 využila příležitosti a spolu s dalšími tanečníky se vydala na světové turné s francouzským disco zpěvákem Patrickem Hernandezem.
Ve stejném roce se dala dohromady s hudebníkem Danem Gilroyem, jedním ze zakladatelů pop-punkové hudební skupiny Breakfast Club. Madonna se vzápětí k Breakfast Clubu přidala, nejprve jako bubenice, později se stala hlavní zpěvačkou. Během dalších let sama založila několik hudebních skupin jako Madonna & The Sky, The Millionaires a Emmy. I přes tyto pokusy to Madonnu táhlo spíše na dráhu sólové umělkyně. Díky DJ a producentovi Marku Kaminsovi se mohla sejít se Seymourem Steinem, spoluzakladatelem americké nahrávací společnosti Sire Records.
Začátek hvězdné kariéry, Madonna vydává první sólo nahrávky
V říjnu 1982 vychází pod hlavičkou Sire Records zpěvaččin debutový singl "Everybody", jenž vyšplhal až na třetí příčku americké hitparády magazínu Billboard, Hot Dance Club Play. Stejného úspěchu dosáhla i s dalším singlem, "Burning Up", vydaným 9. března 1983.
Koncem července 1983 spatřilo světlo světa první Madonnino studiové album nazvané jak jinak než Madonna. Produkci svěřila převážně Reggie Lucasovi, s jehož výsledkem nebyla úplně spokojena a navíc proto přizvala Johna Beniteze. Nakonec se k němu nastěhovala a začali spolu chodit. Benitez má mimo jiné na svědomí první Madonnin mezinárodní hit “Holliday”. Album se v hitparádě dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP na území USA, Billboard 200, vyšplhalo až na osmou příčku, což byl pro začínající Madonnu docela úspěch. V roce 2008 bylo dokonce americkým týdeníkem Entertainment Weekly označeno za páté nejlepší album uplynulých 25 let. Zároveň je považováno za jedno z těch alb, které se na dlouhou dobu staly inspirací budoucích dance-popových umělců.
Zpěvačka se stává idolem a určuje trendy 80. let
Madonnina vizáž a styl oblékání, navržený stylistkou a módní umělkyní Maripol, začíná určovat trendy 80. let minulého století. Podobat se jí chtějí miliony žen a dívek po celém světě.
Po vydání druhého alba Like a Virgin v listopadu 1984 svoji pozici ještě více upevnila a s albem ovládla první příčky hitparád napříč zeměmi, v únoru následujícího roku vstanula na vrcholu americké Billboard 200. Album se dodnes s více než 21 milióny prodanými kusy drží mezi nejprodávanějšími alby všech dob. V Americe šlo o úplně první album ženské interpretky, kterého se prodalo přes 5 milionů kusů. Stejnojmenná píseň "Like a Virgin" je zpěvaččinou první, která se vyšplhala na vrchol nejprestižnějšího žebříčku prodejnosti singlů v USA, Billboard Hot 100. Videoklip k "Like a Virgin" se díky sexuálnímu podtextu a pohrdání rodinnými hodnotami znelíbil některým neziskovým organizacím, které projevovaly snahu zakázat jeho vysílání.
Obrovský úspěch zaznamenala i píseň "Into the Grove". Ta se sice objevila až ve znovuvydané verzi alba v roce 1985, zároveň se však stala součástí filmu Hledám Susan. Zn.: Zoufale (Desperately Seeking Susan, 1985, rež. Susan Seidelman), kde sama Madonna ztvárnila jednu z hlavních rolí, postavu Susan.
10. dubna 1985 vyrazila na své první koncertní turné s názvem The Virgin Tour, v rámci kterého odehrála čtyřicet koncertů na území Severní Ameriky. Během turné zazněly písně ze dvou prvních Madonniných alb a předskokanem jí byla tříčlenná hiphopová skupina Beastie Boys.
V červenci 1985 využily Madonniny vzrůstající slávy erotické magazíny Penthouse a Playboy, když otiskly fotografie nafocené v roce 1978. Zpěvačka tehdy údajně dostala pouhých 25 dolarů za sadu a po letech tak došlo k několikatisícinásobnému zhodnocení. Madonna však neměla na jakoukoli další provizi nárok.
Vydáním alba True Blue v červnu 1986 se z Madonny stává opravdová superstar. Album ovládlo hitparády v 28 zemích a ceslosvětové prodeje přesáhly hranici 25 milionů. Díky albu se v roce 1988 zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější zpěvačka roku 1986. Další Guinessův zápis si vysloužila v roce 1992, kdy se True Blue stalo historicky nejprodávanějším albem ženské interpretky. Mimo to šlo o nejprodávanější album roku 1986 a zároveň celých osmdesátých let.
Zlatá malina, rekordy trhající turné a album plné remixů
V srpnu 1986 si zahrála po boku svého tehdejšího novomanžela Seana Penna ve filmu Šanghajské překvapení (Shanghai Surprise, rež. Jim Goddard). Za ztvárnění postavy Glorie Tatlock si však vysloužila nelichotivou cenu Zlaté maliny za nejhorší herečku. Tyto ceny jsou každoročně udělovány v předvečer předávání Oscarů. I Penn nepřišel zkrátka, ten byl za svůj výkon na Zlatou malinu také nominován. O poznání lépe si vedla následující rok v komedii Kdo je ta holka (Who's That Girl?, rež. James Foley). Nejen, že si zahrála hlavní postavu neprávem odsouzené Nikky Finnové, ale zároveň přispěla čtveřicí songů k filmovému soundtracku. Velký úspěch měla i stejnojmenná hlavní píseň a následné turné Who's That Girl World Tour. Šlo o Madonnino první turné trhající světové rekordy. Pařížský koncert odehraný 29. srpna 1987 vidělo neuvěřitelných 131 tisíc fanoušků, což se do té doby žádné jiné zpěvačce nepodařilo. Od té doby ji překonala pouze jediná interpretka, Tina Turner, jejichž koncert v brazilském Rio de Janeiru si v lednu 1988 nenechalo ujít 180 tisíc fanoušků. I většina ostatních koncertů v rámci Madonnina turné byla naprosto vyprodána.
Listopad 1987 přináší album You Can Dance, jenž obsahuje pouze remixy nejúspěšnějších songů ze všech třech zpěvaččiných alb.
Koncem 80. let, v září 1989, se po čtyřech letech rozvedla s hercem Seanem Pennem.
Vydání alba Like a Prayer a kontroverzní videoklip
21. března 1989 přichází s pořadí čtvrtým studiovým albem, nese název Like a Prayer a Madonna jej věnuje své zesnulé matce. Písně z alba hovoří o zpěvaččině dětství, rodině, jejím vztahu s otcem a podobných tématech. Píseň "Like a Prayer" byla použita v reklamě na Pepsi. Ve stejný den jako reklama byl poprvé odvysílán i videoklip k písni. Ten pobouřil náboženské skupiny po celém světě, včetně samotného Papeže Jana Pavla II.. Vatikán se díky znevážení náboženství a zobrazení takových snímků, jakými jsou Stigmata či pálení křížů, obrátil na veřejnost s prosbou o bojkot výrobků společnosti Pepsi. I přesto, že se námět reklamy s videoklipem vůbec neztotožňoval, společnost nakonec ustoupila a reklamu stáhla. Madonna si i přes to mohla smluvený honorář ve výši 5 milionů dolarů ponechat.
Alba Like a Prayer se celosvětově prodalo více než 15 milionů kopií, což výrazně přispělo k tomu, že byla Madonna koncem osmdesátých let jmenována umělkyní desetiletí hned třemi významnými institucemi, hudební stanicí MTV a magazíny Billboard a Musician.
Velkého hereckého úspěchu dosáhla v roce 1990 v kriminálním thrilleru Dick Tracy, režiséra Warren Beatty. S Warrenem, který si kromě režie zahrál i hlavní roli, to během natáčení dala dohromady a něco přes rok spolu chodili. Společně s filmem byl vydán i Madonnin soundtrack I'm Breathless.
Legendární Blond Ambition World Tour, založení Mavericku a narození dcery
V duchu propagace alba Like a Prayer a soundtracku I'm Breathless se neslo zpěvaččino turné Blond Ambition World Tour. V období od dubna do srpna 1990 odehrála téměř 60 koncertů v Evropě, Asii, a Jižní Americe. Z koncertu ve francouzském Nice vznikl speciál televize HBO, Madonna: Live! Blond Ambition World Tour. Do detailu propracovaná choreografie se sexuálním podtextem z něj dle magazínů Rolling Stone udělala nejlepší turné roku 1990, později celých devadesátých let. Za sexuální scény se opět dostala do hledáčku různých náboženských organizací, které žádaly fanoušky, aby na koncerty nechodili. To však nebylo nic platné, všechna vystoupení byla beznadějně vyprodána. Průběh turné a celková mánie kolem Madonny je zaznamenána v hudebním dokumentu S Madonnou v posteli (Madonna: Truth or Dare, 1991, rež. Alek Keshishian). Do roku 2002 se jednalo o nejvýdělečnější dokument všech dob, ve zmíněném roce tuto štafetu přebral Michael Moore se svým Bowling for Columbine.
V polovině roku 1992 si zahrála basebalistku Mae Mordabito v úspěšné sportovní komedii Velké vítězství (A League of Their Own, rež. Penny Marshall). Ta se na území USA stala desátým nejvýdělečnějším filmem roku.
Madonna je ženou netušených možností a nezalekne se žádné výzvy, stejný rok spoluzakládá vlastní nahrávací, filmovou, vydavatelskou, televizní a hudební společnost Maverick. Společnost nezahájila svoji činnost ničím jiným, než Madonniným pátým studiovým albem Erotica. To si však ve srovnání s předchozími počiny nevedlo úplně nejlépe. Maverick následně přichází se zpěvaččinou knihou Sex, kde se snažila odbourat mnohá tabu a šokovala např. simulací orálního sexu. Díky knize, které se prodalo více než 1 a půl milionu kusů, se s ní rozešel tehdejší přítel, rapper Vanilla Ice.
To, že se Madonna v sexuálních scénách vyžívá, ukázala znovu v thrilleru Tělo jako důkaz (Body of Evidence, 1993, rež. Uli Edel), částečně pak v Hazardní hře (Dangerous Game, 1993), režiséra Abela Ferrara.
Turné The Girlie Show World Tour konané v období od září do prosince 1993 přineslo Madonně hned několik nej. V Austrálii prodala neuvěřitelných 360 tisíc lístků, což byl do té doby absolutní rekord. Její show v jiho-australském Adelaide vidělo na 40 tisíc diváků, čímž vytvořila rekord, který jí vydržel dlouhých 17 let. Překonán byl až koncertem skupiny AC/DC v roce 2010. Koncert v Rio Janeiru přilákal 120 tisíc fanoušků a stal se tak třetím nejnavštěvovanějším koncertem ženské interpretky v historii. Jak jsme již zmínili dříve, Madonna drží i druhou příčku, první stále patří Tině Turner.
Zpěvačka neusíná na vavřínech a koncem října 1994 vydává své šesté studiové album, Bedtime Stories. S vydáním tohoto alba se snaží mírnit svůj image dračice a chce se tak znovu zavděčit svým fanouškům a hlavně neomrzet. V listopadu 1995 přichází s kompilací Something to Remember, která obsahuje kromě již známých hitů i tři novinky.
V roce 1996 zazářila na filmovém plátně v životopisném dramatu Evita (rež. Alan Parker). Za ztvárnění hlavní postavy, Evy Duarte, si vysloužila Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál. Následně vydala dvojalbum Evita - soundtrack. Během natáčení filmu byla těhotná a 14. října 1996 se jí narodila dcera Lourdes Maria Ciccone Leon, jejíž otcem byl Madonnin tehdejší přítel, americký herec Carlos Leon.
Nová éra s albem Ray of Light
22. února 1998, ve spolupráci s anglickým producentem Williamem Orbitem, přichází sedmé Madonnino album Ray of Light. Jde především o elektronicko-taneční nahrávky a pro zpěvačku tím začíná nová éra. O tom, že se Madonna ubírá dobrým směrem svědčí mimo jiné i fakt, že se stalo třetím nejprodávanějším albem na území Evropy v období od roku 1998 do roku 2007. Na 41. předávání cen Grammy si vysloužilo hned 6 nominací a ve čtyřech z nich zvítězilo. Ovládlo tak např. kategorii Nejlepší pop album (Best Pop Album). Po vydání několika singlů se Madonna dostala do Guinessovy knihy rekordů 1998 jako ženská umělkyně, která po celém světě prodala nejvíce nahrávek. S názvem alba se pojí i Madonnina nadace Ray of Light Foundation zaměřující se na vzdělání, ženy a humanitu.
Filmové soundtracky, narození syna a poslední album 2. tisíciletí
Pro filmový soundtrack k Austin Powers: Špion, který mě vojel (Austin Powers: The Spy Who Shagged Me, 1999, rež. Jay Roach) nahrála píseň Beautiful Stranger, jenž jí vynesl v pořadí pátou cenu Grammy, tentokráte v kategorii Best Song Written for Visual Media. Následující rok nahrála dva songy pro komedii Johna Schlesingera, Příští správná věc (The Next Best Thing), ve kterém sama ztvárnila hlavní postavu, učitelku jógy Abbie.
Od 18. května 1999 chodila s britským scenáristou a režisérem Guyem Ritchiem, kterému pak 11. srpna 2000 porodila syna Rocca Johna Ritchieho. Dvojice uzavřela manželství o čtyři měsíce později, 22. prosince 2000.
Osmé a zároveň poslední Madonnino album 2. tisíciletí bylo vydáno 18. září 2000 pod názvem Music. Navázalo na úspěch předchozího a ovládlo prodejní žebříčky ve 23. zemích světa. Naneštěstí pro Madonnu, všechny písně měsíc před oficiálním vydáním unikly na tehdejší online peer-to-peer hudební službu, Napster.
Zpěvačce zajistilo propagaci alb Ray of Light a Music její turné Drowned World Tour, jenž bylo prvním od Girlie Show World Tour z roku 1993. Od června do září 2001 tak odehrála 19 koncertů v Evropě a 28 v Severní Americe. Prodeje lístků na jednotlivé koncerty trhaly rekordy. Šest Madonniných show v Londýně bylo vyprodáno během šesti hodin. První vystoupení bylo vyprodáno během pouhých patnácti minut a podobně na tom byly i ostatní show v rámci celého turné. Zároveň šlo za rok 2001 o nejvýdělečnější turné sólového umělce.
V roce 2002 si zahrála v nepříliš zdařilé romantické komedii svého manžela Guye Ritchieho, Trosečníci (Swept Away). Následně pak nahrála ústřední píseň "Die Another Day", pro v pořadí dvacátou bondovku Dnes Neumírej (Die Another Day, 2002, rež. Lee Tamahori).
American Life a vydání dětské knihy
21. dubna 2003 přichází deváté album, American Life. Přestože si nevedlo špatně, úspěchu předchozích alb nedosáhlo ani zdaleka. Stejnojmenný hlavní singl byl magazínem Blender označen za devátý nejhorší song všech dob, Billboard magazín se zase nevyhnul kritice Madonnina rappu. Zhruba rok po vydání American Life vyrazila na turné Re-Invention World Tour, jenž se stalo nejvýdělečnějším turné roku 2004. Elton John se nehezky opřel do Madonny s tvrzením, že při svém turné zpívala na playback. Později se za svůj výrok omluvil, nebyla to pravda.
Souběžně s tímto turné vznikal i dokument Madonna: Bilance s tajemstvím (I'm Going to Tell You a Secret, rež. Jonas Åkerlund, 2005), ve kterém se Madonna snaží udělat tlustou čáru za kontroverzní částí své historie.
V listopadu 2003 vydává album plné remixů, Remixed & Revisited, obsahující největší hity zpěvaččiny kariéry. Ve stejném roce uzavírá kontrakt s knižním vydavatelstvím Callaway Arts & Entertainment, ve kterém se zavazuje k vydání pětice knih pro děti. První kniha s názvem The English Roses vyšla už v září 2003 a šla na dračku.
V roce 2004 byla magazínem Rolling Stone zařazena na 36. místo v žebříčku stovky nejlepších umělců všech dob.
Jubilejní album a nejvýdělečnější turné v historii
Confessions on a Dance Floor je název jubilejního, desátého, studiového alba vydaného 9. listopadu 2005. Celosvětově se stalo šestým nejprodávanějším albem roku 2005. Ovládlo hitparády ve čtyřiceti zemích po celém světě, což jí zajistilo další zápis v Guinessově knize rekordů, tentokrát ve verzi 2007. Album si navíc na předávání cen Grammy 2007 vysloužilo ocenění v kategorii Nejlepší elektronické/taneční album (Best Electronic/Dance Album).
To však není vše, následné turné Confession Tour se stalo nejvýdělečnějším turné ženské interpretky v historii, což pro Madonnu znamenalo další zářez do knihy rekordů. Na své si tentokrát přišli i čeští fanoušci, dvojici koncertů v pražské Sazka Aréně odehrála ve dnech 6. a 7. září 2006.
Založení charitativní organizace
Důležitým okamžikem roku 2006 je bezesporu založení neziskové charitativní organizace Raising Malawi. Organizace si dala za cíl pomoci asi milionu sirotků jedné z nejchudších zemí světa, jihoafrického Malawi. Sama zpěvačka se v říjnu stejného roku rozhodla pro adopci chlapečka Davida Bandy. Vzhledem k tomu, že tamní zákony dovolují adopci pouze těm, kteří v zemi pobývají minimálně rok, její čin vyvolal vcelku negativní reakce. Banda přežil malárii i tuberkulózu a v době, kdy se potkal s Madonnou trpěl zápalem plic. Celý proces adopce byl dokončen až v květnu 2008. S adopcí souvisí i Madonnin dokument Jsem díky vám (I Am Because We Are, 2008). Natočila jej společně se svým zahradníkem, Nathanem Rissmanem, a chce jím oslovit lidi, kteří jsou ochotni se podílet na tom, aby i ty nejchudší děti měly lepší budoucnost.
Konec pětadvacetileté spolupráce s Warner Bros. Records a rekordní turné
V březnu 2008 se dostala do Rokenrolové síně slávy, muzea ležícího v Clevelandu v Ohiu. Následující měsíc vydala Hard Candy, jedenácté studiové album. Šlo o poslední album vydané ve spolupráci s Warner Bros. Records. Vydavatelství, se kterým spolupracovala dlouhých 25 let tak vyměnila za Live Nation Entertainment. S nejprodávanějším albem roku 2008 ovládla hitparády ve 37. zemích.
Nebyla by to Madonna, aby opět netrhla nějaký ten rekord. Turné Sticky & Sweet Tour k propagaci alba Hard Candy se stalo nejvýdělečnějším turné sólo umělce a druhým nejvýdělečnějším turné v historii.
První část turné shlédlo 2 350 285 Madonniným fanoušků v 58 městech a prodej lístků zlomil všechny dosavadní rekordy. Show pokračovala 4. července 2009 v Londýně v O2 Aréně, následoval koncert v Manchesteru a dále zastávky Werchter v Belgii, Marseille ve Francii, Hamburk v Německu, Oslo v Norsku, Helsinky ve Finsku a také Estonsko, Slovinsko a další evropské země. Stejně jako v případě předchozího turné, i tentokrát zavítala do České republiky. Koncert se konal 13. srpna 2009 v přírodním amfiteátru na pražském Chodově. Během více než 80 koncertů zahrála pro 3 a půl milionu fanoušků a vydělala více než 400 milionů dolarů. Z koncertu v argentinském Buenos Aires vznikl stejnojmenný záznam Sticky & Sweet Tour. Tento koncert byl také živě přenášen na hudební televizní stanici VH1.
Přestože šlo, jak již bylo zmíněno o poslední album pod Warner Bros, v září 2009 ještě společně vydali album největších hitů Celebration. Kromě nových songů "Celebration" a "Revolver" obsahovalo 34 největších hitů Madonniny kariéry. V dekádě 2000-2009 se stala nejprodávanější sólo umělkyní v USA a nejhranější ve Velké Británii.
Život s Madonnou a další adopce
Madonnin bratr Christopher vydal v červenci 2008 knihu Život s Madonou. Po většinu její kariéry ji stal po boku, zaujímal významnou pozici jako tanečník, osobní asistent a organizátor vystoupení. Kniha byla zklamáním nejen pro samotnou Madonnu, ale také pro řady jejich fanoušků.
Po několikaletém manželství se 21. listopadu 2008 rozvedla s Guyem Ritchiem. Malawijský soud jí následně v květnu 2009 zamítl žádost o adopci Chifunda "Mercy" Jamese z důvodu, že není obyvatelkou Malawi. Po novém podání žádosti o měsíc později již možnost k adopci dostala.
Punková značka Material Girl a vystoupení na Super Bowlu
V srpnu 2010, společně se svou dcerou Lourdes Ciccone Leon, přichází s módní značkou Material Girl. Ta je určena převážně pro teenagery a je pojmenována podle Madonnina singlu z roku 1985. V podstatě se jedná o styl punku, který zpěvačka vyznávala v době, kdy se stala slavnou. Díky názvu se dostala do soudního sporu s módní značkou LA Triumph, jenž vydala sérii s názvem Material Girl již v roce 1997. Madonna však svoji obhajobu založila právě na tom, že její song vznikl ještě dávno předtím. Následně přichází s módní značkou Truth or Dare by Madonna a otevírá řetězec fitness center Hard Candy Fitness.
V roce 2011 se vrhla na režii romantického dramatu W.E.. I přesto, že se film setkal spíše z negativními reakcemi, Madonnina píseň "Masterpiece" z filmového soundtracku ji vynesla Zlatý glóbus za Nejlepší původní píseň.
V únoru 2012 měla na svědomí halftime show na 46. ročníku Super Bowlu. K písni "Give Me All Your Lovin" si přizvala rapovou královnu Nicki Minaj a anglickou raperku M.I.Au. Vystoupení před více než sto miliony televizních diváků bylo zastíněno skandálem zdviženého prostředníčku, který měla na svědomí právě hostující M.I.A. Podle neoficiálních zdrojů musela za svůj čin později zaplatit odškodné ve výši přesahující částku 16 milionů dolarů. Šlo do té doby, o nejsledovanější halftime show v historii a Madonna při něm premiérově vystoupila se singlem "Give Me All Your Lovin" z připravovaného alba MDMA.
Vydání alb MDMA a Rebel Heart
To vychází hned následující měsíc a stává se již pátým Madonniným albem debutujícím na první příčce amerického žebříčku Billboard 200. Album slavilo úspěch téměř po celém světě a stejně tak si vedlo i následné The MDNA Tour. Stalo se nejúspěšnějším koncertním turné roku 2012 a sama zpěvačka svoji show popisuje jako zčásti filmově-muzikálové divadlo, částečně podívanou a občas i intimní umělecké vystoupení. V průběhu turné vznikl televizní speciál Madonna: The MDNA Tour. Zpěvačka později vydala živé album MDNA World Tour. Úspěch svého turné využila i mimo hudební svět, ve spolupráci s Japonskou společností MTG Co. přišla s přípravky pečujícími o kůži, MDNA skin.
Za celý rok 2012 byla magazínem Forbes označena za nejvýdělečnější celebritu. Co se charity týče, Madonna v žádném případě nepolevuje. Do roku 2013 se její organizaci Raising Malawi povedlo vybudovat deset škol vzdělávajících na 4 tisíce dětí. Malawijská prezidentka Joyce Banda pobouřila Madonnu svým výrokem, že zveličuje význam její organizace.
Rebel Heart, třinácté studiové album, vyšlo 6. března 2015. Písně "Rebel Heart" a "Wash All Over Me" však unikly na Internet už koncem listopadu 2014. V následujícím měsíci pak uniklo dalších 13 demo songů. Madonna tento čin označila za určitý typ terorismu, za což byla vcelku kritizována. Neúspěšně se se svým týmem snažila dopátrat zdroj tohoto úniku. Období od září 2015 do března následujícího roku se neslo ve znamení Rebel Heart Tour, se kterým opět potěšila i české fanoušky. 7. a 8. listopadu se totiž představila v pražské O2 Aréně. Předskokanem těchto dvou koncertů byl irský hip-hoper Rejjie Snow. Bylo to poprvé po 23 letech, kdy Madonna se svým turné zamířila i do Austrálie. Jak už je u Madonny zvykem, i toto turné zaznamenalo obrovský úspěch, v průběhu 82 koncertů zahrála pro více než milion fanoušků. Celkové výdělky z jejích turné tím překonaly 1.1 miliardy dolarů, čímž ještě upevnila svoji pozici nejvýdělečnějšího sólo umělce. Za turné utržily více už jen hudební skupiny the Rolling Stones a U2. I Rebel Heart Tour se dočkalo stejnojmenného dokumentárně-koncertního filmu.
V říjnu 2016 ji magazín Billboard ocenil jako Ženu roku (Woman of the Year). Svým upřímným projevem na téma ageismu a sexismu na sebe v průběhu ceremoniálu i po něm strhla obrovskou pozornost médií. V průběhu prezidentských voleb na území USA bylo známo, že je aktivní podporovatelkou neúspěšné kandidátky Hillary Clinton a netajila se svým odporem k vítězi voleb, Donaldu Trumpovi.
Začátkem roku 2017 si adoptovala čtyřletá dvojčátka z Malawi, Esther a Stellu. S nimi a samozřejmě i s dříve adoptovanými dětmi se v létě stejného roku přestěhovala do portugalského Lisabonu. V zápětí otevřela specializovanou dětskou nemocnici v Malawi, zbudovanou pod záštitou své charitativní organizace Raising Malawi. V září přišla se svými pleťovými přípravky MDNA Skin na americký trh a chvíli předtím se dala do soudního sporu s online aukčním webem Gotta Have Rock and Roll. Vadilo jí, že prodávají spoustu jejich osobních věcí včetně milostného dopisu od Tupaca Shakura, spodního prádla a zubního kartáčku. Spor však prohrála. Vyšlo najevo, že v roce 2004 dala svolení k prodeji svých věcí Darlene Lutzemu, který měl později na starost právě zmíněnou aukci.
V lednu 2018 potěšila své fanoušky informací, že začíná s přípravou čtrnáctého studiového alba, jehož vydání plánuje na rok 2019. Na předávání MTV Video Music Awards v roce 2018 vzdala čest americké zpěvačce a jedné z nejvýznamnějších tvůrkyň soulové hudby, Arethe Franklin. Ta zemřela 16. srpna 2018, čtyři dny před tímto ceremoniálem. V říjnu pak spolupracovala na písni "Champage Rosé" amerického rappera Quava. Z dalších počinů této doby nesmíme opomenout režii dramatu "Taking Flight" v produkci MGM, vyprávějícím o životě baletky Michaely DePrince.