zavřít
Upravit životopis

Životopis

Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie, známá jen pod prvním křestním jménem jako Madonna, je populární americká zpěvačka, skladatelka, tanečnice, herečka, režisérka, producentka a módní ikona. V 80. letech byla označována za sexuální symbol.

Hudební kariéra
Madonna je považována za nekorunovanou královnu populární hudby a je nejúspěšnější zpěvačkou všech dob. Podle Guinnesovy knihy rekordů z roku 2007 je také zpěvačkou s největším příjmem. Do prosince 2005 vydala dvanáct platinových alb certifikovaných společností RIAA, podle které se ve Spojených státech prodalo 65 milionů kopií jejích alb. Podle Warner Bros prodala celosvětově přes 200 milionů alb a 115 milionů singlů. Je nejlépe prodávanou zpěvačkou všech dob.

Až do konce roku 2008 žila ve Velké Británii se svým manželem, Guyem Ritchiem, se kterým má syna jménem Rocco narozeným v roce 2000. V listopadu 2008 média informovala o jejich rozvodu. V říjnu 2006 adoptovala v africké zemi Malawi třináctiměsíčního chlapečka Davida Bandu.Z dřívějšího vztahu s Carlosem Leonem má Madonna ještě dceru Lourdes narozenou v roce 1996.

Madonna během svého turné Confessions Tour vystoupila 6. a 7. září 2006 mimo jiné v Praze. Její koncerty během turné Confessions Tour byly okamžitě beznadějně rozprodány, například pražský byl vyprodán za necelou hodinu, čímž se stal nejrychleji vyprodaným koncertem O2 arény v historii naší země.

30.1.2009 bylo oficiálně uveřejněno, že Madonna opět vystoupí v rámci prodlouženého Sticky and Sweet Tour 13.srpna 2009 v Praze na Chodově.

28. dubna 2008 vyšlo v Evropě (v USA 29. dubna 2008) nové album popové královny nazvané Hard Candy, které obsahuje megahit 4 Minutes, který se v oficiální americké hitparádě umístil na 3. místě. Album obsahuje hitové singly 4 Minutes, Give It 2 Me a Miles Away. Celé album je ve stylu Hip Hop, Dance, Pop, Funky a R'n'B. Dne 7. dubna měl v televizi premiéru videoklip k písni 4 Minutes, kde se objevil i Justin Timberlake a Timbaland. Video se natáčelo 30. - 31. ledna a 2. února. Druhý singl Give It 2 Me měl spolu s videoklipem premiéru koncem června 2008.

V březnu 2009 natáčela 2 nové songy pro desku Celebration (tehdy Greatest Hits 3), která vyěla 21. září 2009. 28. září 2009 vyšlo DVD Celebration se 47 videoklipy. Hard Candy vyšlo v květnu 2008 i v limitované edici (s odlišným obalem, do černa zbarveným) s dvěma remixy 4 Minutes, pestrým bookletem a přibalenými bonusy.

Madonna začala pracovat na nové kolekci hitů "Celebration". Podle končícího kontraktu s Warner Bros. je blížící se výběr největších hitů popové královny s názvem "Celebration" skutečně posledním albem u hudebního vydavatelství, se kterým před sedmadvaceti lety začínala.

Nekorunovaná královna popu vydala v březnu 2012 nové album s názvem MDNA. Dvanácté album americká zpěvačka natočila především s evropskými producenty elektronické taneční hudby. Předchozí album Hard Candy vydala v dubnu 2008. Píseň "Give Me All Your Luvin‘", je první singl nového alba, v písní se přestavily hosti zpěvačky Nicki Minaj a MIA, zahrály si také ve videoklipu jako roztleskávačky. Album se díky 359 tisícím prodaných kusů stává osmým debutující albem zpěvačky na 1.místě v hitparádě Billboard Top 200. Ve Velké Británii překonala Elvise Presleyho, zpěvačce se to podařilo s dvanácti alb na prvním místě a stala se tak nejúspěšnějším sólovým interpretem v dějinách UK Album Chart. Poté singly: "Girl Gone Wild", "Masterpiece", "Turn Up the Radio", skladbu "Masterpiece" nazpívala k filmu W.E.. V souvislostí s propagaci MDNA, odstartovala květnu 2012 své deváté koncertní turné nazvané stejně jako album MDNA Tour, první vystoupení se odehrálo v Tel Avivu, v Izraelí.

Roku 2015 vydala Madonna nejnovější album s názvem Rebel Heart.

Herecká kariéra
- 1979 A Certain Sacrifice [ Bruna, Cine Cine Productions ]
- 1985 Vision Quest [ Singer (cameo), Warner Bros. Pictures ]
- 1985 Hledám Susan, zn. Zoufale (Desperately Seeking Susan)
- 1986 Šanghajské překvapení (Shanghai Surprise)
- 1987 Kdo je ta holka ? (Who's That Girl)
- 1989 Vražda na Broadwayi (Bloodhounds Of Broadway)
- 1990 Dick Tracy [ Breathless Mahoney, Touchstone Pictures/Disney/Buena Vista ]
- 1991 S Madonnou v posteli (Truth or Dare / In Bed with Madonna), režie Alek Keshishian, herecký partner Warren Beatty [ Madonna, LIVE Entertainment/Dino de Laurentiis ]
- 1992 Stíny a mlha (Shadows and Fog), režie Woody Allen [ Marie, Orion Pictures ]
- 1992 Velké vítězství (A League of Their Own) režie Penny Marshal[ Mae Mordabito, Columbia Pictures ]
- 1993 Tělo jako důkaz (Body of Evidence), režie Uli Edel [ Rebecca Carlson, MGM Pictures/Dino de Laurentiis ]
- 1993 Hazardní hra (Dangerous Game / Snake Eyes) [ Sarah Jennings, Cecchi Gori/Maverick Films ]
- 1995 Blue in the Face / Brooklyn Boogie [ Singing Telegram (cameo), Miramax Films/Buena Vista ]
- 1995 Four Rooms [ Elspeth, Miramax Films/Buena Vista ]
- 1996 Evita, režie Alan Parker - životní role, cena Zlatý Glóbus nejlepší herečka v komediální či muzikální roli [ Eva Perón, Hollywood Pictures/Cinergi Pictures ]
- 1996 Girl 6 [ Boss #3 (cameo), 20th Century Fox ]
- 2000 Příští správná věc (The Next Best Thing), režie Johan Schlesinger [ Abbie Reynolds, Lakeshore Entertainment/Paramount Pictures ]
- 2002 Trosečníci,režie Guy Ritchie - herecký partner Adriano Giannini
- 2002 Die Another Day [ Verity (cameo), MGM Pictures/Danjaq Inc. ]
- 2006 Arthur and the Minimoys (English Version only) aka Arthur and the Invisibles [ Princess Selenia (voice), EuropaCorp/The Weinstein Company/Lionsgate ]
- 2008 I Am Because We Are [ Madonna, Semtex Films/Hollydog Films ]
- 2009 Arthur and the Minimoys 2: Vengeance of Maltazard (English Version only) [ Princess Selenia (voice), EuropaCorp ]
- 2010 Arthur and the Minimoys 3: War Of Two Worlds (English Version only)

Filmové dokumenty o Madonně:
- 1992 S Madonnou v posteli
- 2005 Řeknu ti tajemství (I'm Going to Tell You a Secret) - volné pokračování [ Madonna, Maverick Films/RiverRoad/Lucky Lou ]
V produkci HBO byl kolem roku 1999 natočen o Madonně film, sledující začátky její hudební kariéry.

Ostatní aktivity
Madonna je též autorkou několika knížek pro děti. Jejich prodej by se dal označit jako lehce nadprůměrný. Od devadesátých let je studentkou kabaly (židovského mysticismu) a studuje v Kabalistickém centru v Los Angeles. K tomuto učení už přivedla řadu známých osobností, například Gwyneth Paltrow, Demi Moore, atp.


Madonna

60 let, herečka, zpěvačka, producentka, skladatelka, režisérka, tanečnice, návrhářka

Mohli by vás také zajímat…