zavřít
Upravit životopis

Životopis

Selena Marie Gomezová je americká herečka a zpěvačka, která je známá pro svou roli Alex Russo v seriálu Kouzelníci z Waverly, který dvakrát vyhrál Cenu Emmy. Následně také hrála v televizních filmech A zase jedna popelka!, Kouzelníci z Waverly Film, a Program pro ochranu princezen. Ztvárnila také hlavní roli v divadelním filmu Ramona a Beezus a roku 2012 si zahrála ve filmu Spring Breakers. Jako malá se objevila také v seriálu Barney a přátelé.

Její kariéra se rozšířila i do hudebního průmyslu, Selena je zpěvačka a zakladatelka popové kapely Selena Gomez & The Scene, která vydala již tři zlatě certifikovaná alba, Kiss & Tell, A Year Without Rain a When the Sun Goes Down, které vynesli tři platinově certifikované skladby, Naturally, Who Says a Love You Like a Love Song. Gomezová také přispěla k soundtrackům k filmům a seriálům Zvonilka, A zase jedna popelka!, Kouzelníci z Waverly a Na parket po podepsání smlouvy s Hollywood Records. Momentálně má i svou vlastní modní značku, která se jmenuje Dream Out Loud, která se prodává v obchodech K-Markt v USA.

Dne 3. září 2009 se stala ambassadorkou UNICEF.

Životopis
Gomezová se narodila ve městě Grand Prairie ve státě Texas, bývalé divadelní herečce Amandě "Mandy" Teefeyové (rozené Cornettové) a Richardovi Joelovi Gomezovi. Její otec je mexického původu a její matka má italské kořeny. Její rodiče se rozvedli, když ji bylo pět let, Gomezová je jedináček. V roce 2006 se její matka vdala za Briana Teefeyho. Byla pojmenována po texasko-mexické zpěvačce Seleně, která zemřela tři roky poté, co se Gomezová narodila. V rozhovoru s časopisem People v roce 2009, Gomezová uvedla, že její zájem o herectví se začal projevovat, když sledovala svou matku při zkouškách a hraní v divadle. V roce 2010, při natáčení filmu Monte Carlo, Selena Gomezová úspěšně odmaturovala.

Kariéra

1999-2008: Začátek kariéry
Gomezová začala svou hereckou kariéru v sedmi letech, kdy si zahrála malou Giannu v seriálu Barney a jeho přátelé. Později dostala malou roli ve filmu Spy Kids 3-D: Game Over a v TV filmu Walker, Texas Ranger: Falešné obvinění a hlavní roli v seriálu Brain Zapped.

V roce 2004 byla objevena na hromadném castingu v USA televizí Disney Channel. Získala role ve dvou pilotních snímcích, které byly spin-offy pro dva již vysílané Disney seriály. První z nich se jmenoval What's Stevie Thinking?, což byl spin-off seriálu Lizzie McGuire, Gomezová zde hrála Stevie Sanchez, Mirandinu malou sestřičku. Druhým snímkem byl Arwin!, spin-off seriálu Sladký život Zacka a Codyho, kde ztvárnila Alexu. Ani jeden ze seriálů však nebyl přijat a zůstalo pouze u pilotních snímků. Později se Gomezová objevila jako hostující hvězda v seriálu Sladký život Zacka a Codyho a měla hostující vystoupení - které se později změnilo na opakující roli - v seriálu Hannah Montana, od druhé až do třetí série.

Na začátku roku 2007 byla Selena Gomezová obsazena do nového seriálu studia Disney Kouzelníci z Waverly jako jedna ze tří hlavních postav, Alex Russo. Premiéru seriálu sledovalo 5,9 milionů diváků a seriál se hned atal hitem. Rychle se začaly objevovat zprávy, že Selena Gomezová je nová Miley Cyrusová a jestli není mezi nimi nějaký konflikt. Gomezová k tomu jen řekla: „Je to svým způsobem zvláštní, ale myslím si, že to je kompliment. Ona je opravdu úspěšná a myslím, že je i výborná herečka... takže být srovnávána právě s ní je pro mě polichocení.“ Gomezová vydala čtyři skladby, z nichž jedna byla ze soundtracku seriálu Kouzelníci z Waverly, z kterého byl vydán pouze jeden hit a to "Magic."

V roce 2008 nazpívala píseň "Cruella de Vil" - nahrála k ní i videoklip - pro CD DisneyMania 6. Také nahrála píseň "Fly to Your Heart" k filmu Zvonilka, který měl premiéru v roce 2008. V červenci 2008 před svými šestnáctými narozeninami podepsala nahrávací smlouvu se společností Hollywood Records, jejímž vlastníkem je Disney. V květnu téhož roku společně s kapelou Forever the Sickest Kids nazpívala duet "Whoa Oh!."

Taktéž v roce 2008 se Gomezová objevila ve filmu A zase jedna popelka!. V pokračování filmu z roku 2004 hrála Gomezová spolu s Hilary Duff a Drewem Seelayem. Také dostala malou roli starostovy dcery ve filmu Horton, který měl premiéru tentýž rok v březnu. V dubnu ji Lacey Rose z Forbesu zařadila na páté místo ve svém žebříčku "Osm nejlepších dětských umělců ke sledování"; a popsala ji jako "multi-talentovanou teenagerku.

2009-11: Celovečerní film a Selena Gomez & the Scene
V roce 2009 Gomezová zakládá popovou kapelu Selena Gomez & the Scene. Jejich společné debutové album Kiss & Tell vyšlo 29. září 2009 u Records Hollywood. Dne 5. března 2010 bylo album certifikováno zlatem. Píseň "Naturally" z alba bylo potom platinově certifikovánu 15. července 2010. V únoru roku 2009 Gomezová dostala roli Beezus v komedii Ramona a Beezus, filmové adaptaci knihy od Beverly Cleary. Gomezová řekla, že necítí žádný tlak při přijímání dospělejších rolí: „Jsem si plně vědoma, kolik dětí je v mém publiku. Vlastně i já jsem stále ještě dítě. Nemyslím si, že mě mé publikum nepřijme v dospělých rolích.“ V tu dobu začala randit s hercem Taylorem Lautnerem, které ho potkala při natáčení filmu Ramona a Beezus ve Vancouveru, kde Lautner natáčel Nový měsíc. Tlak medií byl však veliký, a tak se spolu po několika měsících rozešli.

V červenci 2009 se objevila jako hostující hvězda v seriálu od Disney Channel Sonny ve velkém světě v epizodě "Souboj hvězd", kde si zahrála po boku své nejlepší kamarádky Demi Lovato, která v seriálu hrála hlavní roli. V tom stejném měsíci se Gomezová společně s Lovato objevila v novém Disney filmu Program na ochranu princezen. Film v televizi sledovalo přes 8,5 milionů diváků, a tak se film stal třetím nejsledovanějším filmem Disney Channelu. O měsíc později se společně s obsazením seriálu Kouzelníci z Waverly objevila v televizní trilogii cross-over epizodách seriálů Hannah Montana a Sladký život na moři, nazvanou jako Kouzelníci na moři s Hannah Montanou.

Dva měsíce potom, co si zahrála ve filmu Program na ochranu princezen se objevila ve filmu Kouzelníci z Waverly: Film, založeného na stejnojmenným seriálu. V době jeho premiéry ho sledovalo před 11,4 milionů diváků, tudíž se stal televizní jedničkou na Disney Channel v roce 2009 a stal se druhým nejsledovanějším filmem hned po Muzikálu ze střední 2. V září 2009 dostal seriál Kouzelníci z Waverly Cenu Emmy v kategorii "Nejlepší dětský program" a v roce 2010 získala tu stejnou cenu jeho filmová adaptace.

Její první celovečerní film Ramona a Beezus měl premiéru 23. července 2010 a setkal se celkově s dobrými recenzemi. V březnu 2010, Veriety oznámil, že Gomezová dostala jednu ze tří hlavních rolí ve filmu Monte Carlo, který produkovala Nicole Kidman, vedle Leighton Meesterové a Katie Cassidyové. Gomezová ve filmu hraje dívku Grace, která si vydělává na diškách, aby mohla na výlet do Paříže. Gomezová se musela pro roli Grace naučit hrát pólo a musela docházet na dvou týdenní hlasovou výchovu, aby se naučila dva různé britské akcenty. V ten stejný rok, Gomezová potvrdila, že čtvrtá série jejího Disney seriálu Kouzelníci z Waverly bude poslední.

Dne 17. září 2010 Selena Gomez & the Scene vydávají své druhé studiové album s názvem A Year Without Rain, které debutovalo na čtvrtém místě v Billboard 200. Poté bylo 19. ledna 2011 zlatě certifikováno. V dubnu roku 2011 kapela prodala celkem 1 345 000 alb jen v USA. Na podporu nového alba se kapela rozhodla vyjet na mini-turné A Year Without Rain Tour. V únoru 2011, napsal TV Guide, že se Selena Gomezová objeví jako cameo ve filmu Mupeti.

Dne 23. března 2011 Hollywood Records oznámil tiskovou zprávou, že se kapela rozhodla vyjet na americké turné s názvem We Own the Night Tour, které poběží v létě 2011. Finální sezona seriálu Kouzelníci z Waverly byla ukončena 14. května 2011. Dne 19. června 2011, Gomezová byla jednou z moderátorek na udílení cen MuchMusic Video Awards 2011. Také moderovala udílení cen MTV Europe Music Awards 2011, které se konalo 6. listopadu v Belfastu v Severním Irsku, kde také vystoupila se svou kapelou s písní "Hit the Lights."

Dne 28. června 2011 Selena Gomez & the Scene vydali své třetí album s názvem When the Sun Goes Down, dříve pojmenované jako Otherside Album se opět dostala na čtvrté místo v Billboard 200, po jednom týdnu prodeje se album dostalo na třetí místo, což se zatím nejvýše, kam se album této kapely dostalo. Dne 17. listopadu 2011 bylo album certifikováno platinou. První vydaný song z alba byl song "Who Says", který byl certifikován platinově 23. června 2011 a stal se nejvýše umístěným singlem kapely na Billboard Hot 100, kde se vyšplhal až na 21. místo. Druhý song "Love You Like a Love Song", který byl platinově certifikován 2. prosince 2011 a byl jako první song kapely, které ho se prodalo víc, jak přes 2 miliony kopií.

2012-2015
V lednu roku 2012 oznámila, že se bude soustředit na svou hereckou kariéru namísto té hudební: „Moje kapela a já jdeme na chvíli každý svou cestou. Tento rok je o filmech a já chci, aby moje kapela hrála kdekoliv a s kýmkoliv. Zase se vrátíme, ale teď bude dobrý, když dáme pauzu.“ Po boku Adama Sandlera a Steveho Buscemi se objevila v animovaném filmu Hotel Transylvánie, kde propůjčila svůj hlas hlavní postavě Mavis. Film měl premiéru na 37. Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a byl vydán 21. září 2012. Dále se objevila ve filmu Spring Breakers po boku Jamese Franca. Film měl premiéru na 69. Filmovém festivalu ve Venice. I přesto, že dříve oznámila pauzu od hudby, začala pracovat na svém debutovém albu. První singl "Come & Get It" byl vypuštěn 8. dubna 2013. Písnička obdržela 2× platinovou certifikaci od RIAA v USA a v Kanadě a dále získala zlaté certifikace ve 3 dalších zemích. Song se umístil na 6. místě v žebříčku US Billboard Hot 100 a stal se tak jejím prvním singlem, který dosáhl TOP 10. Album "Stars Dance" bylo vydáno 23. července 2013. Debutovalo na 1. místě žebříčku US Billboard 200.

Další role přišla s thriller filmem Aftershock, který měl premiéru na 37. Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Dále se objevila v thrilleru Závod s časem s Ethanem Hawkem, Jonem Voightem a Brucem Paynem, který měl premiéru 30. srpna 2013 ve Spojených státech amerických. Ten samý rok si znovu zahrála roli Alex v Disney Channel speciálu Návrat kouzelníků: Alex versus Alex. Film měl premiéru 15. března 2013.

V prosinci 2013 bylo oznámeno zrušení Australsko-asijské vlny Stars Dance Tour. Důvodem bylo udáno, že Selena si chce dát pauzu a strávit čas s rodinou. Na začátku ledna strávila dva týdny v Dawn at The Meadows, léčebně ve Wickenburgu v Arizoně, která se specializuje na závislost a trauma u mladých lidí. Její zástupce uvedl, že se rozhodla dobrovolně a že to nebylo kvůli návykovým látkám. 5. září 2014 HITS Daily Double potvrdilo, že Selena po 7 letech opustila Hollywood Records a podepsala smlouvu s Interscope Records. Posledním projektem s Hollywood Records je album For You, které bylo vydáno 24. listopadu 2014.

Selena se objevila ve filmové adaptaci novely Rica Browdera "While I'm Dead...Feed the Dog" společně s Dylanem McDermottem a Natem Wolffem. Film dostal název Behaving Badly. Později se připojila k filmu Rudderless.

Mohli by vás také zajímat…