Selena Marie Gomez se narodila 22. července 1992 v americkém Texasu. Její rodné město Grand Prairie je se svými asi 200 000 obyvateli patnáctým nejlidnatějším městem Texasu. Její matka Amanda Dawn Cornett je bývalou divadelní herečkou. Se...

Životopis

Selena Marie Gomez se narodila 22. července 1992 v americkém Texasu. Její rodné město Grand Prairie je se svými asi 200 000 obyvateli patnáctým nejlidnatějším městem Texasu. Její matka Amanda Dawn Cornett je bývalou divadelní herečkou. Se Seleniným otcem mexického původu Richardem Joelem Gomezem se rozvedla, když jí bylo pět. Po rozvodu zůstala v péči matky. Když se narodila, bylo její matce pouhých 16 let a rodina se potýkala s finančními problémy. S výchovou Seleny pomáhali také její prarodiče.

Selena má dvě sestry, Gracie Elliot Teefey se narodila Amandě a jejímu druhému manželovi Brianu Teefeymu 12. června 2013 zatímco Victoria Tori Gomez narozená 25. června 2014 je dcerou Selenina otce Ricarda a jeho ženy Sary.

Svoji hereckou kariéru začala v roce 2002, kdy se poprvé objevila v muzikálovém televizním seriálu pro děti Barney a přátelé (Barney & Friends), který se vysílal v letech 1992-2009. Tehdy ještě neznámá Selena zde v celkem čtrnácti epizodách ztvárnila roli Gianny. V roce 2004 se s ní tvůrci rozloučili, protože ve svých dvanácti letech už byla pro tento seriál “stará”. Zajímavostí je, že se v seriálu kromě Seleny objevila take neznámá Demi Lovato.

Během natáčení Barneyho a přátel získala malou roli ve filmu Spy Kids 3-D: Game Over (rež. Robert Rodriguez, 2003) a později také v televizním filmu Walker, Texas Ranger: Falešné obvinění (rež. Aaron Norris), který vychází z populárního seriálu devadesátých let Walker, Texas, Ranger s Chuckem Norrisem v hlavní roli. V roce 2006 hostovala v epizodě seriálu Sladký život Zacka a Codyho v produkci Disney Channel.

Disney Channel a průlom v kariéře
V roce 2007 si zahrála roli popové hvězdy Mikayly v seriálovém hitu Hannah Montana, který vynesl na výslunní mladou zpěvačku a zároveň věčnou průšvihářku Miley Cyrus, ztvárňující právě roli Hanny Montany. Ve stejné době natočila úvodní epizody k plánovaným seriálům Disney Channnelu Arwin! (spin-off seriálu Sladký život Zacka a Codyho) a spin-off seriálu Lizzie McGuire.

Opravdu se proslavila poté, co získala hlavní roli v americké fantasy situační komedii Kouzelníci z Waverly, opět v produkci Disney Channel. Seriál získal tři ceny Emmy a byl nejdéle běžícím seriálem Disney Channelu. Selena dokonce nahrála úvodní píseň s názvem “Everything is Not What It Seems“. Krátce také chodila s hvězdou Disney Channelu Nickem Jonasem. Později se objevila nejen ve videoklipu písně “Burnin’Up“ od Jonas Brothers, ale také v reality show Jonas Brothers: Living the Dream.

V roce 2008 nahrála píseň "Cruella de Vil" pro album DisneyMania 6 . Následně nazpívala píseň “Fly to Your Heart“ k rodinnému animáku Zvonilka (rež. Bradley Raymond). Ve stejném roce ztvárnila postavu středoškolačky Mary v moderní hudební verzi pohádkového příběhu o Popelce s názvem A zase jedna Popelka (rež. Damon Santostefano). Selena se i tady podílela na soundtracku, celkem nahrála tři písně a píseň s názvem “Tell Me Something I Don't Know“ se stala promo songem. Dalším úspěchem Gomez byl dabing postavy Helgy v animovaném snímku Horton (rež. Steve Martino, Jimmy Hayward, 2008).

Ještě toho roku podepsala Gomez smlouvu s americkým hudebním vydavatelstvím Hollywood Records společnosti Disney Music Group. Společnost založená roku 1989 se zaměřuje na pop, teen pop, rock a hip hop a vydává hudbu dřívějších a současných umělců Disney Channelu jako např. Miley Cyrus či Demi Lovato. Selena následně založila vlastní produkční společnost s názvem July Moon Productions.

V roce 2009 se objevila jako host v dalším seriálu Disney Channel s názvem Sonny ve velkém světě. V epizodě "Souboj hvězd" si zahrála po boku Demi Lovato, která zde hrála hlavní roli. S Demi si hned poté, v červnu roku 2009, zahráli ve filmu Program na ochranu princezen (rež. Allison Liddi). Lovato zde ztvárnila princeznu Rosalindu, která se pod novým jménem Rosie musí za pomoci Carter (Selena Gomez) naučit chovat jako obyčejný teenager. Snímek měl obrovský úspěch, když jej během premiéry sledovalo 8.5 milionů diváků. Jak je již u Seleny zvykem, také k tomuto filmu natočila společně s Demi Lovato úvodní píseň s názvem “One and the Same". Selenin hlas už je v tuto chvíli mezi diváky tak oblíbený, že ji byla do péče svěřena další animovaná postavička. Tentokrát se jednalo o princeznu Selénii v dobrodružném rodinném fantasy Arthur a Maltazardova pomsta (rež. Luc Besson, 2009). V srpnu 2009 se dočkali filmové verze také Kouzelníci z Waverly s výstižným názvem Kouzelníci z Waverly: Film (rež. Lev L. Spiro) a s 11.4 miliony diváků, kteří sledovali premiéru, se stali televizní jedničkou Disney Channelu za rok 2009 a hned po Muzikálu ze střední 2 (rež. Kenny Ortega) druhou nejsledovanější premiérou roku 2009. Ve stejném roce získal seriál Kouzelníci z Waverly Cenu Emmy v kategorii "nejlepší dětský program" a o rok později se ocenění dočkala i jeho filmová adaptace.

Selena Gomez & the Scene
V roce 2008 Selena oznamuje, že by chtěla založit pop rockovou hudební skupinu s názvem The Scene. Nahrávací společnost Hollywood Records, se kterou měla tou dobou Gomez smlouvu, byla proti. Hollywood Records nakonec přišel s podmínkou, že se skupina musí jmenovat Selena Gomez & the Scene. 29. srpna 2009 vydala skupina svůj studiový debut Kiss & Tell nu 2009. Jen za první týden se prodalo asi 66 tisíc kopií a album se tak dostalo na 9. místo hitparády dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP na území USA s názvem Billboard 200.

Dalšími členy skupiny byl basista Joey Clement, bubeník Greg Garman, klávesista Dane Forrest a kytarista Drew Taubenfeld. Celkem vydali tři studiová alba, sedm singlů a natočili 9 videoklipů.

Selena v lednu 2012 oznámila, že si skupina dává pauzu a minimálně během roku 2012 nevydá žádné nové album. Gomez se v tuto chvíli chtěla zaměřit na svoji hereckou kariéru. 22. července 2012 potřetí v řadě získali cenu na Teen Choice Awards. Skupina se již nikdy nedala dohromady a Selena se od té doby zaměřuje výhradně na svoji sólovou kariéru.

2010 - 2012: přes herectví a zpěv až k módě a vlastnímu parfému
V roce 2010 ztvárnila jednu z hlavních rolí v rodinné komedii Ramona (rež. Elizabeth Allen Rosenbaum), jenž je filmovou adaptací knihy od Beverly Cleary. Ve stejném roce vytvořila i vlastní modní značku Dream Out Loud, která se prodává v obchodech řetězce K-Mart a oděvy jsou vyráběny z ekologicky šetrných materiálů.

Následující rok zazářila v roli temperamentní maturantky Grace ve filmu Monte Carlo (rež. Thomas Bezucha). Grace se nemůže dočkat prázdnin v Paříži, na které se chystá s kamarádkou Emmou (Katie Cassidy) a nevlastní sestrou Meg (Leighton Meester). Shodou neplánovaných okolností a omylů se ocitají v Monte Carlu, kde si užívají týden plný nádhery a nezapomenutelné legrace. Díky této roli se Selena musela naučit hrát pólo a dva různé britské přízvuky.

V té době začal její vztah s idolem dívčích srdcí Justinem Bieberem, který trval až do roku 2014. V roce 2012 také ztvárnila menší roličku ve filmu Mupeti (rež. James Bobin), objevila se v americkém komediálním seriálu Disney Channelu So Random!, který nezávisle navazuje na seriál Sonny ve velkém světě. Aby toho nebylo málo, vystoupila v první epizodě reality show PrankStars.

V květnu 2012 spatřil světlo světa parfém Seleny Gomez. Smlouva se společností Adrenalina, která se zavázala k vytvoření kolekce parfémů nesoucího jméno Seleny byla podepsána 14. července 2011. V roce 2013 však Adrenalina zažalovala Selenu Gomez kvůli údajnému porušení smlouvy. Firmu stálo vytvoření uvedení parfému na trh více jak 2 miliony dolarů a ve smlouvě stálo, že jej bude Selena propagovat a zajistí tak vysoké prodeje. Dle zpěvaččina vyjádření bylo vše jinak, firma se dostala do existenčních problému a nebyla schopna dostát svým závazkům. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání.

2012 – 2014: sólo kariéra, herectví a zákeřná nemoc
Rok 2012 byl plný změn, mladičká Gomez v lednu oznámila, že se chce spíše zaměřit na svoji hereckou, než hudební kariéru, což samozřejmě negativně ovlivnilo skupinu Selena Gomez & the Scene. Ve stejném roce také po čtyřech úspěšných sezónách skončilo natáčení Kouzelníků z Waverley. Herečka se pomalu poohlížela po příležitostech mimo Disney Channel, který ji vynesl na vrchol. Společně s Adamem Sandlerem a Stevem Buscemim se vrhli na dabing postav v relativně úspěšném animáku Hotel Transilvánie (rež. Genndy Tartakovsky, 2012). Selena zde svůj hlas propůjčila postavě mladé upírky Maves. Následovala role Faith, jedné ze čtyř sexy středoškolaček, které si vzal pod svá křídla gangster Alien (James Franco) ve filmu Spring Breakers (rež. Harmony Korine, 2013). V napínavý boj s časem se proměnila její další role ve filmu Závod s časem (rež. Courtney Solomon, 2013), kde se společně s bývalým automobilovým závodníkem Brentem Magnem (Ethan Hawke) snaží najít jeho unesenou manželku. Film byl obrovským propadákem a Selena si za svoji roli odnesla nelichotivou cenu Zlaté maliny v kategorii nejhorší herečka. Ve stejném roce se ještě jednou vrátila k roli Alex Russo v televizním speciálu Disney Channelu Návrat kouzelníků: Alex versus Alex (rež. Victor Gonzalez).

Pouhých 10 měsíců od přerušení své hudební kariéry oznamuje, že pracuje na novém a zároveň svém prvním sólovém hudebním albu “Stars Dance“, které bylo vydáno 23. července 2013. První singl "Come & Get It", který spatřil světlo světa 8. dubna 2013 se setkal s nečekaným úspěchem. S 97 tisíci prodanými kusy během prvního týdne se tak album dostalo na první příčku amerického žebříčku Billboard 200. Přes pozitivní reakci Seleniných fanoušků se objevila spousta kritiky, která zpěvačce vyčítá její slabší vokály a neschopnost vytvořit si vlastní hudební identitu. Jiní mají zase výhrady k videoklipům k albu “Stars Dance“, ze kterých je jasně vidět inspirace takovými interprety jako Britney Spears nebo Janet Jackson. Úspěch prvního singlu z alba i skvělé umístění v Billboard 200, však celkový úspěch nezajistil a album se tak stalo jediným Seleniným počinem, který nezískal certifikaci od Asociace amerického nahrávacího průmyslu (Recording Industry Association of America – RIAA), která produkuje asi 90% všech hudebních nahrávek na území Spojených států.

14. srpna 2013 vyjela na turné s názvem Stars Dance Tour. Po sérii koncertů v Severní Americe a Evropě však Gomez zrušila původně plánovaná vystoupení v Austrálii a Asii. Omluvila se fanouškům s tím, že by si po letech, kdy se zaměřovala hlavně na svoji kariéru ráda odpočinula a udělala si čas sama na sebe a svoji rodinu. V lednu 2014 vyšlo na jevo, že zpěvačka strávila 2 týdny v léčebně Dawn at The Meadows v arizonském Wickenburgu. Léčebna se specializuje na léčení závislostí a traumat mladých lidí. Tiskový mluvčí Seleny později dodal, že tam byla dobrovolně a určitě ne kvůli užívání návykových látek.

V roce 2015 se ukázal pravý důvod zrušení australsko-asijského turné a její stáhnutí z veřejného dění. Byl ji diagnostikován lupus, což je autoimunitní onemocnění, při němž tělo napadá své vlastní tkáně a orgány jako např. kůži, klouby, srdce, ledviny a mnohé další. Selena poté musela podstoupit chemoterapii.

Roku 2014 si po boku Dylana McDermotta a Nata Wolffa zahrála roli Niny ve filmu Behaving Badly (rež. Tim Garrick) a následně pak postavu Kate v hudební komedii Bez kormidla (rež. William H. Macy).

Od počátku Seleniny kariéry stáli po jejím boku jako manažeři její matka a nevlastní otec Brian Teefey. V dubnu 2014 se v médiích objevily spekulace o tom, že je zpěvačka vyhodila. Dle její matky však nešlo o žádný vyhazov. Selena jen chtěla nasměrovat kariéru trošku jiným směrem, a proto bylo potřeba sehnat zkušenější management. Zanedlouho poté podepsala smlouvu o zastupování s WME a Brillstein. V té době téměř vypršela Selenina smlouva s Hollywood Records a zpěvačka se začala poohlížet po novém vydavatelství. 6. listopadu 2014 vydala single “The Heart Wants What It Wants“ a 24. listopadu, chvíli před koncem kontraktu s Hollywoods Records, vydala kompilační sólo album “For You“, které však bylo spíše propadákem. Koncem roku 2014 podepisuje smlouvu s americkým hudebním vydavatelstvím Interscope Records.

2015 – 2016: album Revival
Již v průběhu roku 2014 začala Selena s přípravou svého druhého sólového alba. Sama přiznává, že byla ovlivněna mnoha umělci, zvláště pak Christinou Aguilerou a jejím albem “Stripped”. Během práce na tomto albu zahájila spolupráci s producentem a DJ Zeddem (vlastním jménem Anton Zaslavski). Z této spolupráce vzešel singl “I Want You to Know”, který byl oceněn platinovou deskou. 22. června 2015 byl uveden hlavní singl z nového alba s názvem “Good for You”, na kterém se pěvecky podílel raper ASAP Rocky (vlastním jménem Rakim Mayers). Druhý singl z nového alba “Same Old Love” byl vydán 10. září 2015. Druhé studiové album Seleny Gomez nakonec vyšlo 9. října 2015 a neslo název “Revival”. S více než 117 tisíci prodanými kusy během prvního týdne se stalo Seleniným nejprodávanějším albem v prvním týdnu po vydání.

Ve stejném roce se stala tváří firmy Pantene, zabývající se výrobou přípravků na vlasy a znovu propůjčila svůj hlas upírce Mavis v rodinné komedii Hotel Transylvánie 2. Chvíli poté se objevila v mini roličce ve filmu Sázka na nejistotu (rež. Adam McKay). 23. ledna 2016 vystoupila jako hudební host v komediální noční televizní show Saturday Night Live.

6. května 2016 zahájila turné ke svému albu “Revival”. Od předchozího se mělo lišit především menší dávkou efektů a choreografie. Gomez chtěla, aby byla pozornost diváků více soustředěna na ni. Po vystoupeních v Severní Americe, Asii a Oceánii byla nucena zrušit všechna evropská a jihoamerická vystoupení. Důvodem byly psychické probémy a deprese, údajně způsobené jejím autoimunitním onemocněním. Po zrušeném turné se na chvíli stáhla do ústraní, snažila se dát dohromady po psychické stránce. Na veřejnosti se znovu objevila až na udílení cen American Music Awards dne 21. listopadu 2016, ze kterého si hned odnesla cenu za nejoblíbenější pop-rockovou zpěvačku.

Během roku 2016 měla premiéru komedie Sousedi 2 (rež. Nicholas Stoller), ve které ztvárnila jednu z vedlejších rolí, následovala dramata The Fundamentals of Caring (rež. Rob Burnett) a In Dubious Battle (rež. James Franco).

Ve stejném roce začala Gomez pracovat na svém třetím studiovém albu. Přestože do této chvíle není znám ani název alba, ani datum vydání, píseň “Feel Me“, která by měla byt jeho součástí, již Selena odhalila během turné Revival.

Mimo své herecké a hudební aktivity se v červnu 2016 stala tváří luxusní módní značky Louis Vuitton, a také se objevila v několika reklamách společnosti Coca-cola.

2017
V únoru 2017 vydává ve spolupráci s norským DJ Kygem (vlastním jménem Kyrre Gørvell-Dahll) singl "It Ain't Me", který je zároveň hlavním songem Kygova připravovaného druhého alba.

Selena je výkonnou producentkou mysteriózního seriálu 13 Reasons Why, který běží od 31. března 2017 na stanici Netflix.

18. května 2017 vydává nový singl "Bad Liar", jehož videoklip bylo možné shlédnout pouze přes Spotify. Oficiální videoklip, režirovaný Jessem Peretzem byl dostupný také na Youtube kanálu Vevo. 13. července 2017 vychází píseň "Fetish", která byla natočena ve spolupráci s rapperem Gucci Manem (vlastním jménem Radric Delantic Davis) a po necelých dvou týdnech spatřil světlo světa také videoklip režirovaný Petrou Collins.

Na podzim roku 2017 se stane tváří společnosti módní značky Coach, zabývající se výrobou pánské a dámské módy a módními doplňky.

Hledání hudebního stylu aneb od všeho něco
Na počátku Seleniny kariéry se dal její hudební styl popsat jako dance-pop (tanečně orientovaný popový styl). Později však začala experimentovat i s jinými žánry. V době působení skupiny Selena Gomez & the Scene se dostala do fáze, kdy se dalo mluvit o synth rocku (styl používající umělé zvuky generované syntezátory, samplery a bicími automaty) či pop rocku (styl, který mixuje chytlavost popu a nenáročné texty ve většinou kytarových rockových skladbách). Následovala píseň "When the Sun Goes Down" charakterizovaná jako electro / teen pop. Její sólo debut "Stars Dance" je zase kombinací elektronické hudby, diska a techna.

Selena Gomez neskrývá, že byla ovlivněna takovými umělci jako je Bruno Mars, Britney Spears (Stars Dance), Beyoncé, Rihanna, Christina Aguilera (Revival), Taylor Swift (Stars Dance), Janet Jackson (Revival) či Seleninou oblíbenou anglickou zpěvačkou Cheryl Cole.

UNICEF a další dobročinné aktivity
V říjnu 2008 se zúčastnila benefiční akce "Runway For Life" v nemocnici St. Jude Children's Research Hospital, která se zaměřuje na léčbu dětí s vážnými onemocněními. Ve stejném roce se stala mluvčí kampaně Trick-or-Treat for UNICEF, která nabádala děti, aby vybírali o Halloweenské noci drobné, které pak pomohly dětem po celém světě. V srpnu 2009 se ve svých sedmnácti letech stala nejmladší ambasadorkou UNICEFu. Před Selenou byla doposud nejmladší ambasadorkou zpěvačka Hayley Westenra, které bylo v době kdy se stala ambasadorkou osmnáct let. První “mise“ sedmnáctileté Gomez byla týdenní cesta do Ghany (v září 2009), kde se zpěvačka na vlastní oči přesvědčila v jakých otřesných podmínkách zde místní děti vyrůstají.

Mimo již zmíněné se stala např. ambasadorkou DoSomething.org a Ryan Seacrest Foundation. Také byla mluvčí State Farm Insurance a objevila se v řadě televizních upoutávek na Disney Channelu nabádajících řidiče k opatrnosti.