zavřít
Upravit životopis

Životopis

Eiður Smári Guðjohnsen je islandský fotbalový útočník v současnosti hrající za AS Monaco. Všeobecně je známy anglickým přepisem svého jména jako Eidur Gudjohnsen. Je kapitánem islandské reprezentace a také je v současnosti považován za nejlepšího islandského fotbalistu.

Už v útlém mládí se vědělo o jeho talentu, v 16 letech nastoupil do zápasu 1. islandské ligy a následně přestoupil do nizozemského Eindhovenu, kde také setkal s tehdy začínajícím Ronaldem. V nizozemské lize se však neprosadil a po dvou sezonách se vrátil zpět na Island. V roce 1998 si ho vyhlédl anglický tým Bolton Wanderers, což byl pro Gudjohnsena zlom v kariéře. V 55 zápasech vstřelil 18 gólů a v roce 2000 přestoupil do Chelsea, kde se stal důležitým členem základní sestavy.

Po příchodu ruského miliardáře Romana Abramoviče a přivedení posil do klubu se zdálo, že svoji pozici ztratí, ovšem Gudjohnsen se dokázal probojovávat do sestavy, ačkoli musel často místo v útoku hrát záložníka. Po další vlně příchodů před sezonou 2006/07 už však Gudjohnsen Chelsea opustil a přestoupil do Barcelony, ve které ztrávil 3 roky a nastoupil k 72 zápasům. V létě 2009 přestoupil za 2 miliony eur do Monaka hrající nejvyšší francouzskou fotbalovou soutěž.

V roce 1996 debutoval v islandské reprezentaci, když ve druhé půli vystřídal svého otce. Poprvé v historii se tak stalo, aby v mezinárodním fotbalovém zápase hrál otec a syn ve stejném zápase. Eidur Gudjohnsen drží současný střelecký rekord islandské reprezentace.

Mohli by vás také zajímat…