zavřít
Upravit životopis

Životopis

Klubová scéna:
2003 - 2005: Leeds United (38 zápasů, 1 vstřelený gól)
2005 - …..: Tottenham Hotspur (77 zápasů, 7 vstřelených gólů)

Mezinárodní scéna:
2005 – Anglie U21 (3/0)
2006 – 2007: Anglie B (2/0)
2007 – Anglie (9/0)

Aaron Justin Lennon se narodil v anglickém Leedsu (Chapeltown), kde také započal svoji (zatím) krátkou, ale už i tak úspěšnou kariéru.

Klubová scéna:

LEEDS UNITED
Jak jsem již zmínil, Aaron zahájil svoji kariéru profesionálního fotbalisty v kanárkovém dresu Leedsu United a když ve svých 16ti letech a 129ti dnech usedl na lavičku Leedsu v utkání slavné Premier League proti Tottenhamu a poté i zasáhl do hry, stal se nejmladším debutantem Premier League (prohře 2:1 ale nezabránil:).

Aaron se už ale stihl proslavit daleko dříve….Byl to jeden z nejtalentovanějších mladíků v celé Anglii a vůbec nejlepší ve slavné akademii Leedsu United! V roce 2001(ve věku 14ti let) jako nejmladší fotbalista na ostrovech podepsal smlouvu se sportovní značkou Adidas, která se tak stala jeho sponzorem a pomohla mu k jeho mediálnímu růstu! (nyní již patří pod firmu NIKE)

TOTTENHAM HOTSPUR
Bohužel pro slavný Leeds United, ale bohudík pro Tottenham se Aaron Lennon v červnu roku 2005 přesunul z finanční krizí zužovaného Leedsu na White Hart Lane a za pouho -pouhý 1mil. liber se stal „kohoutem“.

Svůj debut v dresu „lily whites“ si odbyl v derby proti Chelsea a stejně jako v jeho prvním startu za Leeds si ani v tomto jeho mužstvo nepřipsalo žádný bod (Tottenham padl 1:0).

Na svůj první gól musel Aaron čekat poměrně dlouho…dočkal se až 18.března 2006 v utkání PL proti Birminghamu City a velkou měrou se tak podílel na vítězství 2:0.

V sezoně 2005/2006 byl nominován na vítězství v anketě o nejlepšího mladého hráče Premier League. Tímto titulem byl ale nakonec poctěn fenomenální Wayne Rooney.

28.března 2006 podepsal nový kontrakt do roku 2010.

V sezoně 2006/2007 byl nominován na „nejlepšího mladého hráče PL“ opět, ale znovu neuspěl, když ho tentokrát předčili Cristiano Ronaldo a Cesc Fabregas!

8.ledna roku 2007 podepsal nový, výnosný kontrakt(20 000liber/týden), který by ho měl udržet na White Hart Lane do léta 2012.

V sezoně 2007/2008 se herně trápil jak samotný Lennon, tak i celý Tottenham a nebýt cenného vítězství v Carling Cupu, určitě by se tato část jeho kariéry nehodnotila nejlépe. Nicméně stále zůstává jedním z nejmladších a nejtalentovanějších záložníků Premier League a i přes veškeré spekulace tisku a zájem např. z Liverpoolu a Newcastlu upřímně doufám v jeho setrvání!

Mezinárodní scéna:

V říjnu 2005 se mohl Lennon poprvé tešit z nominace do anglické reprezentace do 21 let a 8. Května 2006 byl dokonce vybrán do seniorského mužstva pro Mistrovství světa!

Odehrál také pár utkání za anglické „béčko“ a 25.května 2006 byl v přátelském souboji s Běloruskem vyhlášen „hráčem utkání“, přestože angličané padli 2:1….zápas se odehrál na Madejski Stadium v Readingu a byla to taková „zahřívací“ zkouška pro nevyzkoušené hráče před světovým turnajem! 8. Května 2006 byl pak zapsán do seniorského mužstva pro Mistrovství světa a v prvním týmu debutoval 2. Června…naskočil do vítězného(přípravného) střetnutí s Jamajkou – 6:0!

Na samotném turnaji se Aaron dostal do hry až ve druhém utkání Anglie proti týmu Trinidadu a Tobaga – naskočil za stavu 0:0 a spolu s Rooneym přinesl do hry angličanů potřebnou energii a spolurežíroval vítězství 2:0! Po tomto utkání se také poprvé objevily hlasy o nahrazení Davida Beckhama právě rodákem z Leedsu! Tyto ohlasy se také naplnily, když se ve čtvrtfinále s Portugalskem Beckham zranil. Lennon byl neustálou hrozbou pro portugalské zadáky až do chvíle, kdy byl střídán Carragherem, který dostal přednost kvůli následnému penaltovému rozstřelu….jaká ironie – Carragher nedal a Anglie jela domů!!:(

Zahrál si také pár zápasů v úvodu "slavné" kvalifikace na evropský šampionát 2008 - kvůli zranění a nepříliš oslnivé formě jich bylo ale opravdu "po málu".....

ZAJÍMAVOSTI:
Aaron Lennon je se svými 165ti cm nejmenším hráčem v Premier League.
Jeho starší bratr Tony hrával také v akademii Leedsu, ale do „A“ týmu to nikdy nedopracoval.
Tottenham ho cení nejméně na 20mil .liber, což je 20ti násobek jeho nákupní ceny při přestupu z Leedsu