zavřít
Upravit životopis

Životopis

Adam Burish je americký hokejista, který 20. června 2000 prodělal těžkou dopravní nehodu, ale nyni je již vyléčen a hraje v Chicagu na pravém křídle vedle Roberta Langa.

O své dopravní nehodě říká
„Pamatuju si, že jsem krvácel snad z celého těla. Nohu jsem měl nějak divně vytočenou, nemohl jsem dýchat. Nemohl jsem pohybovat levou rukou a strašně mě bolel krk,“ tak popisuje pro Chicago Tribune čtyřiadvacetiletý Burish nejhorší okamžik svého života. Rodák z Wisconsinu byl tehdy na cestě do sousední Minnesoty, aby tam odehrál hokejový turnaj. Místo toho po bouračce ležel dlouhé týdny v nemocnici a nevěděl, jestli ještě někdy bude moci bruslit.

Přesto tento hrozný okamžik údajně navždy změnil jeho kariéru k lepšímu. „Kdybych si tím neprošel, asi bych nikdy nebyl tam, kde jsem dnes. Byl jsem dobrý hráč, ale nikdy jsem nedělal nic navíc. Nikdy jsem tvrdě necvičil v posilovně, prostě jsem jen hřešil na to, že mi to šlo a myslel jsem si, že to stačí.“ Týdny na vozíku a dlouhá rehabilitace – to všechno změnilo jeho přístup. K životu i k hokeji. Naučil se poctivě makat, byl rád za to, že vůbec může létat po ledě nebo zvedat v posilovně kila železa. Všimlo si ho Chicago a v roce 2002 ho draftovalo. Sice až v 9. kole, ale všimlo si ho.

Pak už záleží jen na píli, jestli se takto pozdě draftovaný hráč dostane do NHL. A paradoxně díky nehodě Burish tuto píli měl. „Bavil jsem se o tom s rodiči a oni mi říkali, že jsem se jako člověk strašně změnil. Před bouračkou jsem prý neměl žádný pořádný cíl. Pak jsem přesně věděl, po čem toužím a za čím chci jít.“

Teď by měl jít za svým prvním bodem v NHL. Má odehráno 23 zápasů, ale v kolonce góly i přihrávky mu zatím blikají dvě nuly. Poud vydrží déle vedle Roberta Langa a Jasona Williamse, mohl by si brzy přilepšit.