zavřít
Upravit životopis

Životopis

Herec Adam Driver se narodil 19. listopadu 1983 v kalifornském San Diegu. Jeho otec Joe Douglas Drive je kazatel a matka, Nancy Wright je právní asistentka. Rodina otce pochází z Arkansasu, zatímco matčina rodina z Indiany. Má starší sestru April, která se narodila roku 1982. Když bylo Adamovi sedm let, přestěhovala se rodina do rodného městečka matky, Mishawaka v Indianě. Zde Adam studoval na střední škole, kterou v roce 2001 dokončil. Během studia hrál v divadelních hrách a byl hlavně talentovaným zpěvákem. Zpíval také ve sboru v kostele.

Po maturitě chtěl studovat drama na jedné z předních světových uměleckých škol Juilliard School v New Yorku. Protože nebyl přijat, rozhodl se, krátce po teroristických útocích z 11. září 2001, nastoupit do Námořní pěchoty Spojených států amerických. Po dvou a půl letech služby se připravoval na misi v Iráku. Během příprav si poranil hrudní kost při jízdě na kole a následně se ještě zranil při výcviku. Tyto dvě nešťastné události vedly k jeho propuštění z armády a jeho život se začal ubírat jiným směrem.

V roce 2004 začal studovat soukromou univerzitu v Indianapolis a rok na to zkusil opět štěstí na umělecké škole Julliard School. Tentokráte byl přijat. Na univerzitě úspěšně promoval v roce 2009. Během studia, kdy byl členem 38 divadelní divize, potkal také svoji budoucí manželku, herečku Joanne Tuckerovou, kterou si vzal roku 2013. Mají spolu syna. Po ukončení studia začal hrát divadlo, mimo jiné také na Broadwayi. Mezitím si také přivydělával jako číšník.

Zajímavosti
Spolu se svoji manželkou založil a vede nevýdělečnou organizaci Arts and the Armed Forces, která zajišťuje divadelní představení pro vojáky a vojenský personál.

2009 - 2014: začátky herecké kariéry
První natáčení si zažil v roce 2009 v epizodní roli seriálů Zvláštní poldové a Právo a pořádek. Hned roku 2010 se objevil v úspěšném televizním filmu s Al Pacinem v hlavní roli, nazvaném Doktor Smrt (rež. Barry Levinson). Stejného roku si do filmografie připsal ještě komediální drama The Wonderful Maladys (rež. Alan Taylor) a krátkometrážní snímek Goldstar, Ohio (rež. Michael Tisdale). Následujícího roku byl obsazen do skutečného příběhu Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI nazvaném J. Edgar (rež. Clint Eastwood). V hlavní roli se tu objevil hvězdný Leonardo DiCaprio a další role tu obsadili např. Armie Hammer, Naomi Watts či Josh Hamilton.

Roku 2012 se poprvé objevil v seriálu televizní stanice HBO, Girls. Do roku 2017 si zahrál ve všech šesti řadách. Rok 2012 nebyl zdaleka jen o seriálu Girls. Mimo jedné epizody Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti si zahrál také ve čtyřech filmech. Prvním bylo drama Not Waving But Drowning (rež. Devyn Waitt). Následoval úspěšný životopisný snímek pod režisérskou taktovkou Stevena Spielberga, Lincoln. Film popisuje poslední čtyři měsíce života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Poslední dva snímky, pak byly komediální dramata Gayby (rež. Jonathan Lisecki) a Frances Ha (rež. Noah Baumbach).

Velice plodným rokem, co se do počtu filmů týče, byl také rok 2013. S Oscarem Isaacem či Justinem Timberlakem si zahrál v hudebním dramatu V nitru Llewyna Davise (rež. Joel Coen, Ethan Coen). V romantické komedii o lásce na první pohled The F Word (rež. Michael Dowse) si Adam zahrál na jednom plátně s Danielem Radcliffem, Zoe Kazan či Rafem Spallem. Objevil se také v životopisném dramatu Stopy (rež. John Curran), pojednávajícím o spisovatelce Robyn Davidsonové, která uskutečnila sólo výpravu dlouhou 2700 km napříč australskou pouští pouze se svým psem a velbloudy. Čtvrtým snímkem roku 2013 bylo drama Ptáče (rež. Lance Edmands) o řidičce autobusu, která přehlédne spícího chlapce. Rok pak zakončil v krátkometrážním dobrodružství The River (rež. Sam Handel). Původně byl také obsazen do role Scottieho P. v road movie komedii Millerovi na tripu. Kvůli natáčení seriálu Girls, musel nakonec roli odmítnout.

Roku 2014 byl Adam obsazen do mysteriózní komedie While We're Young (rež. Noah Baumbach) o nervózním dokumentaristovi a jeho ženě, kteří se snaží ozvláštnit svůj život. Hlavní role ve filmu mají Naomi Watts a Ben Stiller. Hlavní roli Američana Juda, který si užije bouřlivý románek s Italkou Minou, ztvárnil v dramatickém thrilleru Hladová srdce (rež. Saverio Costanzo). Za roli Juda získal cenu Venezia IFF v kategorii Coppa Volpi pro nejlepšího herce. Jako jeden ze čtveřice sourozenců, kteří se vracejí po otcově smrti domů se objevil v komediálním dramatu Co by kdyby (rež. Shawn Levy).

2015 - současnost: Adam Driver získává více a více rolí ve významných filmech, stává se z něj představitel Kylo Rena, kterého dobře znají milovníci Star Wars.
Jak už nadpis prozradil, právě v roce 2015 byl obsazen do role Kylo Rena v dobrodružném sci-fi Star Wars: Síla se probouzí (rež. J. J. Abrams). Roku 2016 je obsazen do mysteriózního sci-fi o dítěti s nadpřirozenými schopnostmi, Půlnoční dítě (rež. Jeff Nichols). Řidiče autobusu, jehož život je každý den takřka stejný, hrál v dramatické komedii Paterson (rež. Jim Jarmusch). Tato role mu vynesla ocenění Los Angeles Film Critics Association v kategorii Nejlepší herec. Jako jeden z dvojice portugalských jezuitů, otec Garupe, se předvedl v historickém dramatu Mlčení (rež. Martin Scorsese), které se odehrává v polovině 17. století, kdy je Japonsko zcela uzavřené kontaktu se západními mocnostmi.

Dalšího pokračování Star Wars, ve kterém si zahrál Adam Driver, se fanoušci dočkali v roce 2017, kdy plátna kin ovládlo dobrodružství nazvané Star Wars: Poslední z Jediů (rež. Rian Johnson). Kromě tohoto megafilmu, hrál ještě v komedii Meyerowitzovic historky (nový výběr) (rež. Noah Baumbach) a v kriminální komedii Loganovi parťáci (rež. Steven Soderbergh).

Režiséra Tobyho, který byl skvělým filmovým studentem a jehož peníze a sláva změnily k nepoznání, si roku 2018 zahrál ve fantasy komedii Muž, který zabil Dona Quijota (rež. Terry Gilliam). Velikého úspěchu dosáhl rolí Flipa Zimmermana, člověka, kterému se podařilo dostat na tajná i veřejná setkání členů Ku-klux-klanu a překazit plánované násilné operace, v životopisném krimi BlacKkKlansman (rež. Spike Lee). Za tuto roli si vysloužil nominace na prestižní ocenění jakými jsou cena BAFTA, Zlatý Glóbus, či Oscar v kategoriích vedlejší herec.

Roku 2019 si Adam připsal do své rozrůstající se filmografie další čtyři snímky. Skutečnou postavu senátora Daniela Jonese si zahrál ve filmovém dramatu The Report (rež. Scott Z. Burns), který se odehrává po 11. září 2001, kdy CIA používala vůči lidem podezřelým z terorismu extrémně brutální vyšetřovací metody. Dalším snímkem pak byl komediální horor s tématikou zombie, Mrtví neumírají (rež. Jim Jarmusch). V komediálním dramatu Manželská historie (rež. Noah Baumbach) získal jednu z hlavních rolí a zahrál si v něm po boku představitelky Black Widow, Scarlett Johansson. Za tuto roli si vysloužil svoji druhou nominaci na Oscara, tentokráte v kategorii Nejlepší herec (drama). Zlatým hřebem roku 2019 pak byl strhující, konečný boj za svobodu galaxie v devátém pokračování Star Wars, nazvaném Star Wars: Vzestup Skywalkera (rež. J.J. Abrams)

2020 - budoucnost: jaké filmy, ve kterých se Adam Driver objeví, jsou naplánované v blízké budoucnosti?
Na rok 2020 je ohlášeno životopisné, válečné drama v režii Sylvestera Stalloneho, Tough as They Come. Stejného roku by měl světlo světa spatřit muzikál Annette (rež. Leos Carax). O rok později by se měl Adam objevit po boku Matta Damona, Bena Afflecka a Jodie Comera v dramatu The Last Duel (rež. Ridley Scott).

Mohli by vás také zajímat…