zavřít
Upravit životopis

Životopis

Adam Jánošík je slovenský hokejista.Jako většina hokejistů udělal své první krůčky na ledě už ve třech letech. Vzhledem k tomu, že celá jeho rodina je hokejová, bylo o budoucnosti malého Adama rozhodnuto.

Hráčskou kariéru tak odstartoval ve Spišské Nové Vsi, kde hrál až do sedmé třídy. V této kategorii si Adama a jeho bratra všimli skauti od Bílých Tygrů, a tak se odstěhovali pod Ještěd.

V Liberci se ale adaptoval rychle a už ve druhé sezóně patřil k nejlepším hráčům dorostu. V dalším roce už byl na tom výkonnostně tak dobře, že nastupoval za juniory Bílých Tygrů. S dorostem mezitím došel až do semifinále play-off, kde jeho tým nestačil na Slavii Praha. Ten samý rok se dostal na šampionát osmnáctiletých do amerického Farga. Na mistrovství světa hrál i se svým bratrem Filipem a stal se nejproduktivnějším hráčem svého týmu, když si připsal pět kanadských bodů. Nebylo se tak čemu divit, že si ho v juniorském draftu vyhlédl tým Gatineau Olympiques ze soutěže QMJHL.

V létě se vydal za Atlantik zkusit své štěstí a propracoval se mezi opory týmu. Celkem odehrál v sezóně 2009/2010 63 zápasů, ve kterých si připsal 35 bodů. Na konci hokejového roku byl draftován do NHL na 72 pozici ve třetím kole. Vybraly si ho „blesky“ z Tampy. V draftu do KHL si ho zase vyhlédla Astana, která si ho vybrala na 121 místě v šestém kole.

V sezóně 2011/2012 se stal Adam Jánošík kapitánem Gatineau Olympiques, což se mnoha cizincům nepoštěstí. Další ročník za mořem byl pro Adama opět výborný. V padesáti duelech si připsal v 51 zápasech 32 bodů. Po zámořském play-off se rozhodl pro návrat do svého mateřského klubu a v dresu Bílých Tygrů se pokusí vstoupit do extraligy. Kolem Vánoc navíc hrál na šampionátu dvacetiletých v Calgary a Edmontonu, kde byl asistentem kapitána.

Nyní hraje za tým Bílí Tygři Liberec :)

Adam Jánošík

27 let, hokejový obránce