zavřít
Upravit životopis

Životopis

Adam Polášek je český profesionální lední hokejista. Nastupuje na pozici obránce a aktuálně působí v týmu Metallurg Magnitogorsk v KHL.

Kariéra
S hokejem začínal ve Vítkovicích a působil v nich i celou mládežnickou kariéru. V sezoně 2008-09 dokonce s Vítkovicemi vyhrál nejvyšší juniorskou ligu v České republice. Na sezonu 2009-10 odešel z Čech do kanadské QMJHL, kde hrál za tým Prince Edward Island Rocket. V jejich barvách odehrál dvě sezony, v té druhé plnil zároveň roli asistenta kapitána. Celkem v QMJHL nastoupil do 127 zápasů a připsal si 80 bodů - na obránce dobrá bilance. Před sezonou 2011-12 přestoupil do Chicago Wolves, farma St. Louis Blues, čímž zároveň vyměnil i ligu. V AHL poprvé okusil seniorský hokej. První sezonu strávil v Chicago Wolves celou, ve druhé stihl pouze 24 zápasů. Poté se stěhoval do Kalamazoo Wings, kteří hrají ECHL, což je liga o stupeň níž než AHL. Na začátek příští sezony 2013-14 se vrátil zpět do AHL, tentokrát ale do Utica Comets.

Za ně si zahrál pouze dva zápasy a vrátil se zpět do Kalamazoo Wings. Ještě v průběhu této sezony ale zamířil zpět do Čech, a to přímo do HC Sparta Praha, kde nastupoval v rámci střídavého hostování i za Litoměřice. Svou první branku v české extralize vstřelil 24.1. 2014 při domácím zápase proti Chomutovu, Sparta nakonec vyhrála 9:0. Celou sezonu 2014-15 odehrál v pražské Spartě, se kterou vypadl v semifinále s Třincem. V sezoně se mu dařilo i individuálně - odnesl si ocenění pro Nejlepšího obránce ELH a s 36 kanadskými body se stal nejproduktivnějším obráncem soutěže. Zároveň se mezi obránci umístil i na prvním místě v počtu nastřílených gólů (10) a v počtu získaných asistencí (26). V této sezoně také naplno pronikl do reprezentace.

Reprezentace
V mládežnických kategoriích byl členem výběrů U16, U17, U18 a U20. S juniorskou reprezentací do osmnácti let se v sezoně 2008-09 zúčastnil i MS U18. Celkem za mládežnické reprezentace odehrál 35 zápasů a získal v nich 15 kanadských bodů. Premiéru v seniorské reprezentaci zažil v sezoně 2014-15, kdy byl povolán na Karjala Cup. První zápas odehrál 8.11.2014 proti Švédsku. Bojoval o účast na MS 2015 v Praze, ale krátce před oznámením konečné nominace byl z týmu vyřazen.

Adam Polášek

26 let, hokejový obránce